Zupa botwinka
- Olej rzepakowy (15 ml)
- Ziemniaki późne (750 g)
- Czosnek (15 g)
- Bulion drobiowy (1500 g)
- Botwina (560 g)
- Śmietanka kremowa 36% (120 ml)
- Sok cytrynowy (15 ml)
- Koperek (45 g)
Przepis na zupę botwinkę krok po kroku
Rozgrzej olej w dużym garnku i dodaj pokrojone w kostkę, obrane ziemniaki. Smaż przez około 3-4 minuty, mieszając od czasu do czasu, aż ziemniaki lekko się zrumienią. Dodaj posiekany czosnek i gotuj przez kolejne 30 sekund.
Dodaj bulion i posiekane buraki (nie dodawaj jeszcze łodyg i liści). Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez około 5 minut.
Dodaj pokrojone łodyżki, wymieszaj, doprowadź do wrzenia, gotuj jeszcze 5 minut. Dodaj liście buraka i krótko gotuj zupę przez około 1-2 minuty, aż liście zwiędną.
Wlej śmietankę do kubka razem z kilkoma łyżkami zupy, wymieszaj i wrzuć z powrotem do garnka.
Zdejmij garnek z ognia, dodaj posiekany koperek i dopraw zupę solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Więcej informacji na temat zupy botwinki
Zupa botwinka to doskonała opcja dla wszystkich, którzy kochają lekkie, wiosenne potrawy. Ta taka właśnie jest. Do jej przygotowania nie potrzeba wielu składników. Idealnie sprawdza się zarówno w wersji jarskiej, jak i mięsnej. Można ją przygotowywać na rosole lub gotowym bulionie, wszystko zależy od posiadanego czasu. Tę zupę robi się z młodych buraków. Można również użyć do niej liści, jednak jest to kwesta gustu.
Przepis na botwinę jest bardzo prosty, dlatego spokojnie poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Do jej stworzenia używa się tylko podstawowych składników. Botwinka, która jest jej podstawą, świetnie smakuje, zwłaszcza w zupie, a przy tym jest niezwykle zdrowa. Botwina to inaczej młode liście i korzenie buraka ćwikłowego, który idealnie sprawdza się we wszelkich przetworach. Zawiera mnóstwo barwników, które są antyoksydantami dbającymi o ochronę organizmu przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Botwina jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, dzięki czemu będzie świetnym składnikiem diety.
Jeśli zastanawiasz się jak ugotować botwinę, która będzie nie tylko pyszna, a przy tym naprawdę ciekawa, to ten przepis sprawdzi się idealnie. To doskonały pomysł na sycące danie, które sprawdzi się na obiad, czy kolację. Ta zupa to dobra opcja dla wszystkich, którzy kochają kuchnię, która jest smaczna, szybka, a przy tym zdrowa. To najlepsza wiosenna zupa. Choć zwykle robi się ją ze śmietaną, to w tym wypadku dodaje się do niej jogurtu, przez co jest nieco zdrowsza. Przepis na nią jest naprawdę łatwy, a całą zupę można przygotować ekspresowo. Zaskakuje pysznym kwaskowo słodkim aromatem ze względu na dodatek octu jabłkowego. Warto wybierać właśnie taką wersję octu, gdyż jest zdrowsza i łagodniejsza. Do zupy dobrze jest dodać szczyptę cukru, by przełamać kwasowość i wzmocnić słodki smak buraków i ziemniaków. Zupa ta podawana jest z ziemniakami, dlatego jest bardziej sycąca i pożywna. Ma też piękny, czerwony kolor, który po dodaniu śmietany zamienia się w ciemny, intensywny róż. To wszystko sprawia, że wspaniale się prezentuje i przyciąga wzrok.
Alergeny w zupie botwince
Lista alergenów dla zupy botwinki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze zupy botwinki
To zdrowa opcja, pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(378g)
Węglowodany
(378g)
Tłuszcze
(378g)
Witaminy
(378g)
Składniki mineralne
(378g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.