Zrazy z jelenia
- Udziec z jelenia (1000 g)
- Cebula - 3 sztuki (400 g)
- Czosnek (1 g)
- Wino czerwone wytrawne - 2 szklanki (500 g)
- Tymianek świeży (1 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (30 ml)
- Sos sojowy - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na zrazy z jelenia krok po kroku
Mięso pokrój na kotleciki o grubości około 2 cm.
Rozbij tłuczkiem i zamarynuj w winie z gałązkami rozmarynu i jałowca.
Dopraw solą i pieprzem, a na środek kotletów ułóż plastry cebuli.
Zawiń i włóż na kilka minut do zamrażarki.
Na patelni rozgrzej olej i obsmaż mięso z każdej strony, a następnie zdejmij je z patelni.
Na tym samym tłuszczu podsmaż cebulę z czosnkiem, dolej wino, sos sojowy i trochę wody.
Doprowadź do wrzenia, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Włóż na patelnię mięso, przykryj i duś ok. godzinę, aż mięso będzie miękkie.
Więcej informacji na temat zrazów z jelenia
Zrazy z jelenia w ciemnym sosie to dobre danie, które świetnie się sprawdzi na wykwintny rodzinny obiad. Przepis na zrazy z jelenia z pewnością przypadnie wam do gustu.
Ze względu, że dziczyzny raczej nie spożywa się na co dzień, zrazy będą idealnym pomysłem na obiad świąteczny dla gości.
Zrazy z jelenia najlepsze są z dodatkiem cebulki. Są tak smaczne, że moglibyśmy je jeść częściej niż tylko od święta.
Dziczyzna dawniej należała do mięs najbardziej cenionych pod względem wartości kulinarnych i odżywczych. Obecnie jest trochę zapomniana. Poza tym odchodzi się teraz od spożywania czerwonego mięsa w dużych ilościach.
Dziczyzna jest zdrowsza w porównaniu do mięsa pochodzącego ze zwierząt hodowlanych. Jest to związane z tym, że zwierzęta dziko żyjące nie mają stresu związanego z hodowlą, a ich żywienie pozbawione jest pasz z dodatkiem antybiotyków czy innych chemicznych dodatków.
W ostatnich latach ludzie znacznie ograniczyli spożycie mięsa czerwonego, a według piramidy żywienia mięso czerwone można spożywać maksymalnie 2 razy w miesiącu. Jest to związane ze zwiększeniem zachorowalności na choroby układu krążenia. A do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych przyczynia się przede wszystkim nieodpowiednie żywienie. Dieta bogata w tłuszcze, głównie zwierzęce, prowadzi nieuchronnie do podwyższonego ciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu frakcji LDL oraz trójglicerydów we krwi. Dlatego warto wyeliminować z diety wieprzowinę czy baraninę. Z kolei mięso zwierząt łownych charakteryzuje się niską zawartością tłuszczów oraz energii. Dzięki czemu spokojnie można uwzględnić dziczyznę w jadłospisie. 100 g mięsa dzika czy jelenia dostarczy tylko około 110 – 120 kcal. Porównywalnie do mięsa kurczaka lub indyka. Ponadto korzystny stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych w dziczyźnie znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę.
Jak zrobić zrazy z jelenia? Poniżej podam swój autorki sprawdzony przepis. Są naprawdę pyszne.
Mięso kroimy na kotleciki o grubości około 2 cm, rozbijamy tłuczkiem, ale pod przykryciem folii spożywczej. Utłuczone kotlety marynujemy w winie z gałązkami rozmarynu i jałowca. Na środek kotleta układamy plaster cebuli i zwijamy. Odkładamy na 5 minut do zamrażarki. Na patelni rozgrzewamy olej. Mięso podsmażamy z dodatkiem cebuli i czosnku, podlewamy winem, doprawiamy. Dusimy do miękkości mięsa.
Alergeny w zrazach z jelenia
Lista alergenów dla Zrazów z jelenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze zrazów z jelenia
Zrazy z jelenia są niskokaloryczne i o małej zawartości tłuszczów nasyconych.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.