Żołądki z kurczaka
- Żołądki drobiowe (1000 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Pietruszka (100 g)
- Śmietana 18% (150 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki stołowe (40 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na żołądki z kurczaka krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Marchew i pietruszkę obierz i pokrój w półtalarki.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę na złoty kolor.
Następnie na patelnie dodaj marchew z pietruszką i przesmaż kilka minut.
Żołądki umyj pod bieżącą wodą i pokrój na plasterki.
Do garnka przełóż podsmażone warzywa, dodaj żołądki, 4 liście laurowe, 6 ziarenek pieprzu oraz sól i pieprz do smaku.
Do garnka dolej tyle wody, aby przykryła wszystkie składniki.
Zawartość garnka gotuj pod przykryciem na małej mocy palnika przez około 90 minut (do miękkości żołądków).
Po tym czasie w szklance wymieszaj dokładnie mąkę z odrobiną gorącego wywaru. Następnie wlej ją cienkim strumieniem do garnka, ciągle mieszając sos.
Pod koniec dodaj zahartowaną śmietanę, dokładnie wymieszaj i zagotuj.
Gotowe żołądki z kurczaka podaj z ulubionymi dodatkami (np. z ugotowaną kaszą i ogórkiem kiszonym).
-
Żołądki drobiowe
-
Gulasz z żołądków drobiowych
-
Flaczki drobiowe
-
Gulasz z żołądków indyczych
-
Gęsie pipki
-
Żołądki z indyka
-
Flaki z żołądków drobiowych
-
Flaczki z żołądków drobiowych
-
Flaki po warszawsku
-
Krupnik na żołądkach
-
Gulasz z żołądków kaczych
-
Sos z żołądków drobiowych
-
Żołądki w galarecie
-
Gulasz z żołądków drobiowych z pieczarkami
-
Zupa z żołądków drobiowych
-
Zupa z żołądków drobiowych a la flaczki
-
Gulasz z żołądków drobiowych z warzywami
-
Żołądki drobiowe w sosie chrzanowym
-
Żołądki drobiowe
Więcej informacji na temat żołądków z kurczaka
Żołądki z kurczaka w sosie to doskonały pomysł na obiad. Żołądki drobiowe warto podać z ugotowanymi ziemniakami oraz z ogórkiem kiszonym. Sprawdzony przepis na żołądki z kurczaka jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: żołądki drobiowe, cebula, marchew, pietruszka, śmietana 18%, olej rzepakowy, mąka pszenna, sól, pieprz, ziele angielskie.
A jak zrobić żołądki z kurczaka? Cebulę obierz i pokrój w piórka. Marchew i pietruszkę obierz i pokrój w półtalarki. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę na złoty kolor. Następnie na patelnie dodaj marchew z pietruszką i przesmaż kilka minut. Żołądki umyj pod bieżącą wodą i pokrój na plasterki. Do garnka przełóż podsmażone warzywa, dodaj żołądki, 4 liście laurowe, 6 ziarenek pieprzu oraz sól i pieprz do smaku. Do garnka dolej tyle wody, aby przykryła wszystkie składniki. Zawartość garnka gotuj pod przykryciem na małej mocy palnika przez około 90 minut (do miękkości żołądków). Po tym czasie w szklance wymieszaj dokładnie mąkę z odrobiną gorącego wywaru. Następnie wlej ją cienkim strumieniem do garnka, ciągle mieszając sos. Pod koniec dodaj zahartowaną śmietanę, dokładnie wymieszaj i zagotuj. Gotowe żołądki z kurczaka podaj z ulubionymi dodatkami (np. z ugotowaną kaszą i ogórkiem kiszonym).
Żołądki drobiowe to produkt zawierający bardzo dużą ilość białka zwierzęcego. Żołądki są tanie i często niedoceniane, przez zły sposób podania, który zniechęca do dalszego próbowania i przygotowywania potraw z tego składnika.
W marchwi znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, zaliczymy do nich: antyoksydanty, błonnik, wapń, żelazo, potas, magnez, mangan, miedź, cynk, witaminę E, witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Podsumowując pyszne żołądki drobiowe w sosie to doskonała propozycja na danie obiadowe. Żołądki warto podać z dodatkiem ugotowanych ziemniaków lub kaszy oraz z kiszonkami. Żołądki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Produkty spożywcze niezbędne do ich wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w żołądkach z kurczaka
Lista alergenów dla żołądków z kurczaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze żołądków z kurczaka
Żołądki z kurczaka to doskonała propozycja na pyszny obiad dla rodziny. Żołądki są niskokaloryczne i zawierają spore ilości białka.
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Witaminy
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.