Ziemniaki zapiekane
- Ziemniaki młode - 4 sztuki (300 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na ziemniaki zapiekane krok po kroku
Ziemniaki dokładnie umyj i pokrój w łódeczki.
Obtocz w oliwie i przyprawach.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni około 30 min.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Falafel
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat ziemniaków zapiekanych
Ziemniaki zapiekane to danie, którego nie sposób nie lubić. Pyszne zapiekane ziemniaczki z piekarnika to idealny dodatek do obiadu, zarówno w wersji tradycyjnej z mięsem, jak również dań wegetariańskich czy wegańskich. Świetnie sprawdzą się również do grilla. Co najważniejsze, ziemniaki zapiekane w piekarniku są przepyszne również, jeśli zostaną podane samodzielnie. Idealnym dodatkiem są lekkie sosy jogurtowe, na przykład grecki sos tzatziki z ogórkami, sos jogurtowo-czosnkowy, sos ziołowy, czy lekki twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem. Tak naprawdę w kwestii dodatków do zapiekanych ziemniaków ograniczają nas wyłącznie nasze preferencje i nasza wyobraźnia. Jak zrobić zapiekane ziemniaki? Jest to banalnie proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Niezbędne składniki to oczywiście ziemniaki występujące w roli głównej, oliwa oraz ulubione przyprawy. Z przypraw świetnie sprawdzą się między innymi słodka i/lub ostra papryka, zioła prowansalskie lub toskańskie, tymianek, rozmaryn lub majeranek. Warto eksperymentować z przyprawami i zobaczyć, które smaki najbardziej nam odpowiadają. Można wykorzystać również gotowe mieszanki przypraw, przeznaczone specjalnie do zapiekanych w piekarniku ziemniaków, jednak trzeba pamiętać, że na ogół mają duży dodatek soli, którą zgodnie z zasadami zdrowego żywienia należy ograniczać. Ziemniaki należy najpierw umyć, następnie pokroić w łódeczki, obtoczyć w oliwie i przyprawach i wstawić do pieca... To wszystko! Jak widzisz przepis na zapiekane ziemniaczki to zdecydowanie jeden z najprostszych. Czas pieczenia będzie się różnił w zależności od odmiany ziemniaków i wielkości poszczególnych kawałków. Powinny być miękkie (tak, aby łatwo można było w nie wbić widelec), ale nie przypalone ani nie wysuszone. Na ogół czas pieczenia wynosi około 40 minut. Nie musisz stać nad piekarnikiem przez cały ten czas, ale co kilkanaście minut zdecydowanie warto sprawdzać stan ich wypieczenia. Tak przygotowane ziemniaczki możesz podawać do obiadu lub samodzielnie z ulubionym sosem.
Alergeny w ziemniakach zapiekanych
Lista alergenów dla ziemniaków zapiekanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ziemniaki zapiekane
Wartości odżywcze ziemniaków zapiekanych
Ziemniaki, wbrew wielu przekonaniom, mogą być bezpiecznym i zalecanym elementem diety osób z nadwagą, otyłością, cukrzycą, czy insulinoopornością. Same w sobie nie są tuczące, mają wysoki indeks sytości, co może zapobiegać szybkiemu pojawieniu się głodu i sięgania po słodkie przekąski. Pieczone ziemniaki mają niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki gotowane.
Energia i białka
(320g)
Węglowodany
(320g)
Tłuszcze
(320g)
Witaminy
(320g)
Składniki mineralne
(320g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.