Ziemniaki z gzikiem
- Ziemniaki ugotowane - 3 sztuki (280 g)
- Ser twarogowy półtłusty (150 g)
- Jogurt naturalny - 4 łyżki (40 ml)
- Szczypiorek - 3 łyżki (20 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na ziemniaki z gzikiem krok po kroku
Ugotowane ziemniaki skrop oliwą, posyp przyprawami i wstaw do piekarnika na ok. 30 minut.
Ser twarogowy rozgnieć widelcem, wymieszaj ze śmietaną, solą, pieprzem i posiekanym szczypiorkiem.
Upieczone ziemniaki podawaj z gzikiem.
Więcej informacji na temat ziemniaków z gzikiem
Ziemniaki z gzikiem to regionalne danie, charakterystyczne dla kuchni wielkopolskiej, gdzie ich tradycyjna nazwa to pyry z gzikiem. To bardzo proste i nieskomplikowane danie, które mimo swojej prostoty jest przepyszne i uwielbiane w całym kraju, a również poza jego granicami. Ziemniaki z gzikiem to ziemniaki pieczone w mundurkach, które po wyjęciu z piekarnika podaje się ze specjalnie przyrządzonym i przyprawionym twarogiem, czyli gzikiem. Ze względu na to, że jest to potrawa bezmięsna, przez długi czas traktowana była jako postna i jadana wyłącznie w piątki. Obecnie serwowana jest w większości wielkopolskich restauracji, pyry z gzikiem przygotowywane są też w wielu polskich domach, jako lekki, wegetariański obiad, kolacja lub dodatek na przykład do mięsa, czy ryb z grilla podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Zdecydowanie warto wiedzieć jak zrobić ziemniaki z gzikiem ponieważ jest to posiłek bardzo uniwersalny, obok którego ciężko przejść obojętnie i zadowoli każdego. Przepis na gotowane ziemniaki w mundurkach nie jest niczym trudnym. Wystarczy je dobrze umyć, najlepiej za pomocą szczoteczki i lekko podgotowac w wodzie z dodatkiem połowy łyżeczki soli, a następnie piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, aż będą miękkie. Można też całkowicie zrezygnować z ich gotowania, jednak czas pieczenia będzie wtedy dłuższy. Równie prosty jest przepis na gzik do ziemniaków. Składniki niezbędne do jego przygotowania to ser twarogowy, śmietana, czosnek, szczypiorek, sól i pieprz. Jak widać, nie ma tu żadnych wyszukanych, trudnodostępnych produktów. Najlepiej wybrać twaróg z grudkami, zamiast twarogu mielonego. Najlepszym wyborem będzie ser chudy lub półtłusty - w porównaniu do twarogów pełnotłustych mają mniejszą kaloryczność oraz zawartość niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych. W ramach ich ograniczenia warto też zamienić śmietanę na jogurt naturalny. Aby przygotować najlepszy gzik do ziemniaków wystarczy rozdrobnić twaróg widelcem, wymieszać z jogurtem, drobno posiekanym czosnkiem, szczypiorkiem, solą i pieprzem. Tak przygotowany gzik podajemy z pieczonymi ziemniakami w mundurkach. przepis na ziemniaki z gzikiem to przepis, który obowiązkowo trzeba znać.
Alergeny w ziemniakach z gzikiem
Lista alergenów dla ziemniaków z gzikiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze ziemniaków z gzikiem
Najlepiej wybrać twaróg chudy lub półtłusty i wykorzystać jogurt zamiast tradycyjnej śmietany.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.