Ziemniaki po kaszubsku
- Ziemniaki późne (500 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Cebula (100 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
Przepis na ziemniaki po kaszubsku krok po kroku
Ziemniaki obierz i pokrój na kawałki.
Włóż do garnka, zalej wodą i gotuj do miękkości.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż pokrojoną cebulę. Dodaj boczek pokrojony w kostkę.
Ziemniaki odcedź i ostudź. Przeciśnij przez praskę i dodaj do zawartości patelni.
Całość wymieszaj i dopraw solą i pieprzem.
-
Łazanki
-
Pieczony boczek
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Prażuchy
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Zupa kapuśniak
-
Żurek śląski
-
Bucatini
-
Śliwki w boczku
-
Muffinki jajeczne
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Zapiekanki z bagietki z boczkiem i serem
-
Zapiekanka ziemniaczana z boczkiem
-
Szparagi z boczkiem
-
Kartoflak
-
Skwarki
-
Potrawy z boczkiem
Więcej informacji na temat ziemniaków po kaszubsku
Ziemniaki po kaszubsku to doskonała opcja na pyszny dodatek na bazie ziemniaków. To tradycyjne danie zachwyca ciekawym smakiem i fakturą, warto go spróbować.
Przepis na ziemniaki po kaszubsku to pomysł na wykorzystanie ziemniaków w nieco inny sposób. Sprawdzą się doskonale do obiadu. Ziemniaki to warzywo, które jest obok cebuli, podstawą polskiej diety. Są tanie, ale również naprawdę smaczne. Z powodzeniem można je wykorzystywać w swojej diecie na wiele sposobów. Jednym z nich są właśnie ziemniaki po kaszubsku, które stanowią miłą odmianę dla tradycyjnych gotowanych ziemniaków. Łączy się je w tym przepisie z cebulą i boczkiem. Dzięki temu zachwycają naprawdę fantastycznym smakiem. Jeśli nie przepadasz za boczkiem lub nie możesz go jeść, możesz ziemniaki przygotować w wersji wegańskiej. Zamiast boczku dodaj do nich podsmażone tofu wędzone. Dzięki temu zachowasz wspaniały smak, jednak w nieco lżejszej wersji. Ziemniaki są świetną opcją na co dzień. Jednak czy wato je włączyć do swojej diety? Ziemniaki obfitują w potas obniżający ciśnienie krwi oraz magnez, który jest budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Mają też nieco wapnia, żelaza i fosforu. Ziemniaki są źródłem błonnika pokarmowego, który ułatwia trawienie, poprawia perystaltykę jelit, zwiększa objętość treści pokarmowej, dając uczucie sytości. Dostarczają także niemal wszystkich witamin – najwięcej jest w nich witaminy C. Warto więc, by gościły w menu często. Jeśli nie masz pomysłu na ich przygotowanie, ten przepis będzie dobrym wyborem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ziemniaki po kaszubsku, by były pyszne i dobre nawet dla początkujących, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Choć w przepisie nie dodaje się zbyt dużej ilości dodatków, to możesz wzbogacić je o ulubione przyprawy. Doskonale sprawdzą się świeże zioła, zwłaszcza tymianek i rozmaryn, które doskonale komponują się ze słodkim i delikatnym smakiem ziemniaków. Możesz też sięgnąć po słodką paprykę, ale również gałkę muszkatołową i kminek.
Alergeny w ziemniakach po kaszubsku
Lista alergenów dla ziemniaków po kaszubsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ziemniaki po kaszubsku
Wartości odżywcze ziemniaków po kaszubsku
To opcja, która zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(211g)
Węglowodany
(211g)
Tłuszcze
(211g)
Witaminy
(211g)
Składniki mineralne
(211g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.