Składniki dla 5 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, przyprawa do ziemniaków
To będzie niezbędne
piekarnik, duża miska, papier do pieczenia, blaszka do pieczenia, praska do czosnku

Przepis na ziemniaki opiekane krok po kroku

Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na ćwiartki.

Do miski wlej olej i dodaj 2 łyżeczki papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki papryki ostrej, 1 łyżeczkę przyprawy do ziemniaków oraz sól i pieprz do smaku. Składniki marynaty dokładnie wymieszaj.

Do miski z marynatą dodaj ziemniaki i dokładnie je wymieszaj.

Ziemniaki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Ziemniaki piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 30 minut (ziemniaki powinny być złociste).

Gotowe ziemniaki podaj bezpośrednio po przygotowaniu.

Ziemniaki opiekane na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia.
Ziemniaki opiekane - cechy przepisu
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - ziemniaki opiekane

W skrócie
Kalorii w porcji
218 kcal
Wielkość
jednej porcji
200 g
Indeks glikemiczny
72

Wartości odżywcze ziemniaków opiekanych

na 100g gotowej potrawy

Ziemniaki opiekane stanowią doskonały dodatek do obiadu. Ziemniaki stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do diety.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(200g)
Energia (kcal)
109.04
218.08
Białko (g)
2.01
4.03
Fenyloalanina (mg)
0.08
0.17

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(200g)
Węglowodany (g)
16.98
33.96
Węglowodany przyswajalne (g)
14.96
29.92
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
2.02
4.04

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(200g)
Tłuszcz (g)
3.90
7.80
Tłuszcze nasycone (g)
0.32
0.63
Tłuszcze nienasycone (g)
3.58
7.17
Tłuszcze jednonasycone (g)
2.51
5.03
Tłuszcze wielonasycone (g)
1.07
2.14
Tłuszcze trans (g)
0.00
0.00
Cholesterol (mg)
0.00
0.00

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(200g)
Witamina D (µg (mcg))
0.00
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(200g)
Sód (mg)
5.88
11.75
Potas (mg)
408.58
817.16
Wapń (mg)
13.15
26.30
Żelazo (mg)
0.79
1.58
Szacunkowy indeks glikemiczny ziemniaków opiekanych 72
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w ziemniakach opiekanych

Lista alergenów dla ziemniaków opiekanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ziemniaki opiekane

Więcej informacji na temat ziemniaków opiekanych

Ziemniaki opiekane to doskonała propozycja na pyszny dodatek do dań obiadowych. Ziemniaki możesz opiec w plastrach, jako frytki lub w formie łódeczek. Pyszne ziemniaki pieczone w piekarniku możesz podać z dodatkiem mięsa oraz surówki przygotowanej na bazie sezonowych warzyw. Przepis na ziemniaki opiekane jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, olej rzepakowy oraz przyprawy (czosnek, sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra oraz przyprawa do ziemniaków).

A jak zrobić ziemniaki opiekane? Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na ćwiartki. Do miski wlej olej i dodaj 2 łyżeczki papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki papryki ostrej, 1 łyżeczkę przyprawy do ziemniaków oraz sól i pieprz do smaku. Składniki marynaty dokładnie wymieszaj. Do miski z marynatą dodaj ziemniaki i dokładnie je wymieszaj. Ziemniaki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ziemniaki piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut (ziemniaki powinny być złociste). Gotowe ziemniaki podaj bezpośrednio po przygotowaniu.

Ziemniaki są lekkostrawne, przez co zawarte w niej związki lepiej przyswajają się. Zawierają one stosunkowo mało tłuszczu i dostarczają małej ilości kalorii. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziemy w nich również magnez, który stanowi materiał budulcowy zębów i kości oraz wpływa na poprawę przemianę materii, a także łagodzi stany zmęczenia oraz stresu. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B.

Podsumowując: wiesz już, jak się robi dobre ziemniaki opiekane. Ziemniaki z piekarnika możesz podać jako smaczny dodatek na obiad. Ziemniaki stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do jadłospisu. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania ziemniaków z piekarnika dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.

Szacunkowy koszt przygotowania ziemniaków opiekanych

Koszt składników
14.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ziemniaki średnie
1000 g
10 średnich sztuk
1.00
Za 250.0 g
Liczba opakowań 4
4.00
Za 1000 g
Olej rzepakowy
40 ml
4 łyżki stołowe
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.28
Za 40 ml
Czosnek
10 g
2 ząbki
3.00
Za 50.0 g
Liczba opakowań 1
0.60
Za 10 g
Koszt składników
14.00
Jak oceniasz przepis na ziemniaki opiekane
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 92.8% osób