Przepis na ziemniaki na patyku krok po kroku

Składniki
  • Ziemniaki młode 630 g 9 ziemniaków
  • Oliwa z oliwek 20 ml 2 łyżki
Przyprawy
sól, pieprz, czosnek
To będzie niezbędne
piekarnik, naczynie żaroodporne, wykałaczki

Ziemniaki umyj i nabij na wykałaczki.

Natnij ziemniaka po skosie, od góry do dołu tworząc spiralę. Na koniec rozciągnij ziemniaka.

Oliwę wymieszaj z posiekanym czosnkiem, solą i pieprzem.

Rozgrzej piekarnik do 200 C.

Posmaruj oliwą z przyprawami ziemniaki i ułóż na naczyniu żaroodpornym.

Piecz w 200 C. przez około 30 minut.

2 upieczone ziemniaki na desce.
Ziemniaki na patyku
Koszt przygotowania dania
3.32 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
213 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
90

Ziemniaki na patyku - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o ziemniakach na patyku

Ziemniaki na patyku charakteryzują się swoim wyjątkowym spiralnym kształtem, który uzyskuje się dzięki odpowiedniemu krojeniu i smażeniu lub pieczeniu ziemniaków, które są na wykałaczce, co uniemożliwia im złożenie się. Szczególnie zachwycają one dzieci, które zachęca sam wygląd, jakie mają chipsy ziemniaczane na patyku. Taki zakręcony ziemniak na patyku od razu pobudza apetyt najmłodszych członków rodziny.

Jak zrobić ziemniaki na patyku?

Zależnie czy są to młode ziemniaczki, czy nie to możesz je zostawić ze skórką lub obrać. Ziemniaki można pokroić na 2 sposoby. Łatwiejszy to zrobienie z ziemniaka spirali. Wystarczy nabić ziemniaka na wykałaczkę i od góry po lekkim skosie ciąć ziemniaka dookoła tworząc spiralę. Potem należy rozciągnąć ziemniaka. Najlepiej nabijać ziemniaka na długie wykałaczki, żeby swobodnie rozciągnąć ziemniaka. Druga opcja wymaga trochę więcej pracy, ale także wygląda bardzo apetycznie. Tym razem, zamiast nadziewać całego ziemniaka na wykałaczkę, kroimy go na plastry, które nabijamy na wykałaczki. Każdy plaster nacinamy po skosie, najpierw z jednej strony, a potem z drugiej. Najlepiej, aby nacięcia były w przeciwnych kierunkach, co sprawi, że po rozciągnięciu powstanie szachownica, z pustymi przestrzeniami. Takie ziemniaczki można jeszcze trochę skręcić, aby wyglądały jeszcze ciekawiej. Pokrojone ziemniaki można usmażyć w głębokim tłuszczu jak zwykłe frytki lub upiec, ja wolę tę drugą opcję. Ziemniaki przed pieczeniem najlepiej natrzeć oliwą wymieszaną z przyprawami. Świetnie sprawdzi się tutaj papryka ostra i słodka, czosnek, pieprz i szczypta soli. Zakręcone frytki na patyku pieczemy około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Po upieczeniu zakręcone ziemniaki można zdjąć z wykałaczek i podawać z pieczonym lub grillowanym mięsem oraz lekką sałatką ze świeżych warzyw. Świetnie sprawdzi się, na przykład kofta wołowa, którą możesz upiec razem z ziemniaczkami, i sałatka grecka. W ten sposób stworzysz pyszny i zbilansowany posiłek, który pokocha cała twoja rodzina.

Wartości odżywcze ziemniaków na patyku

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję (210g)
Energia (kalorie)
101.83 kcal
213.84 kcal

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję (210g)
Tłuszcz
3.16 g
6.64 g
Tłuszcze nasycone
0.56 g
1.17 g
Tłuszcze nienasycone
2.61 g
5.48 g
Tłuszcze wielonasycone
0.36 g
0.76 g

Witaminy w przepisie na ziemniaki na patyku

Na 100g
Na porcję (210g)
Witamina E
0.45 mg
0.95 mg

Składniki mineralne w przepisie na ziemniaki na patyku

Na 100g
Na porcję (210g)
Sód
5.88 mg
12.34 mg
Potas
411.95 mg
865.10 mg
Wapń
11.66 mg
24.49 mg
Żelazo
0.80 mg
1.68 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny ziemniaków na patyku 90
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w ziemniakach na patyku

Lista alergenów dla ziemniaków na patyku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Informacje o alergenach dotyczą tylko i wyłącznie głównych składników potrawy. Nie posiadamy informacji o alergenach zawartych w przyprawach tj. sól, pieprz, czosnek.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ziemniaki na patyku

Cena przygotowania ziemniaków na patyku

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ziemniaki młode
630 g
9 ziemniaków
1.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 3
2.52
Za 630 g
Oliwa z oliwek
20 ml
2 łyżki
20.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
0.80
Za 20 ml
Liczba porcji:
Razem
23.00
Łączny koszt
3.32
Jak oceniasz przepis na ziemniaki na patyku
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób