Ziemniaki faszerowane boczkiem
- Ziemniaki ugotowane - w mundurkach, duże (500 g)
- Boczek wieprzowy bez kości (230 g)
- Ser gouda (180 g)
- Cebula (100 g)
- Szczypiorek (15 g)
Przepis na ziemniaki faszerowane boczkiem krok po kroku
Ugotowane w mundrukach ziemniaki przekrój na pół. Ostrożnie wydrąż środek, tak by zewnętrzna skórka była nienaruszona.
Miąższ przełóż do innego naczynia i zostaw do ostygnięcia.
W międzyczasie boczek i cebulę pokrój w kostkę.
Na zimną patelnię wrzuć boczek i podsmażaj, aż zacznie wytapiać się tłuszcz. Wtedy dodaj cebulę i smaż razem, aż wszystko się zarumieni.
Ser żółty zetrzyj na tarce. 3/4 sera dodaj do miąższu ziemniaków razem z boczkiem i cebulą. Całość dopraw solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj.
Napełnij ziemniaki farszem i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Wierzch posyp pozostałym serem.
Piecz przez 20 minut w 200 st. C.
Upieczone ziemniaki podawaj posypane posiekanym szczypiorkiem.
-
Miruna
-
Szybka pizza
-
Quiche lorraine
-
Zapiekanka gołąbkowa
-
Makrela pieczona
-
Ciasto francuskie z łososiem
-
Ziemniaki po szwedzku
-
Talarki z piekarnika
-
Pieczona ćwiartka z kurczaka
-
Łopatka w sosie własnym
-
Soczyste szaszłyki z piekarnika
-
Soczysty kurczak z piekarnika
-
Kofty wieprzowe
-
Indyk faszerowany
-
Dietetyczne polędwiczki wieprzowe z piekarnika
-
Łosoś pieczony z koperkiem
-
Nadzienie do kurczaka
-
Pierś z kurczaka faszerowana pieczarkami
-
Obiad z piekarnika
Więcej informacji na temat ziemniaków faszerowanych boczkiem
Ziemniaki faszerowane boczkiem wędzonym to smaczne rozwiązanie jako samodzielne danie lub dodatek do kotletów mięsnych, lub warzywnych. Te pyszne nadziewane ziemniaki są najlepsze podane prosto z piekarnika.
Aby wykonać przepis na ziemniaki faszerowane boczkiem potrzebujesz dodatkowo cebuli i żółtego sera. Najpierw ugotuj ziemniaki w mundurkach. Ugotowane ziemniaki przekrój na pół. Ostrożnie wydrąż środek, tak by zewnętrzna skórka była nienaruszona. Miąższ przełóż do innego naczynia i zostaw do ostygnięcia. W międzyczasie boczek i cebulę pokrój w kostkę. Na zimną patelnię wrzuć boczek i podsmażaj, aż zacznie wytapiać się tłuszcz. Wtedy dodaj cebulę i smaż razem, aż wszystko się zarumieni. Ser żółty zetrzyj na tarce. 3/4 sera dodaj do miąższu ziemniaków razem z boczkiem i cebulą. Całość dopraw solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj. Napełnij ziemniaki farszem i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Wierzch posyp pozostałym serem. Piecz przez 20 minut w 200 st. C. Upieczone ziemniaki podawaj posypane posiekanym szczypiorkiem.
Jeśli wiesz już, jak zrobić ziemniaki faszerowane boczkiem by były naprawdę dobre, to koniecznie przeczytaj, dlaczego warto jeść ziemniaki.
W Polsce ziemniaki spotkamy pod nazwą kartofle, grule, pyry czy bulby. Bulwy to jedyne części jadalne, które bezpieczne są po obróbce termicznej.
Ziemniaki to warzywo, które pomimo swoich wartości odżywczych ma wielu wrogów. Mało kto wie, że ich zła passa wynika zdecydowanie z dodatków, z którymi są podawane lub ze sposobu przyrządzenia, niż z nich samych. Są produktem lekkostrawnym. Choć istnieje wiele mitów, że są tuczące, to zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. Jeden większy ziemniak waży około 90 g i ma tylko 71 kcal. Młode, małe ziemniaki ważą tylko 50 g i dostarczają 36 kcal. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki). Witamina C jest szczególnie ważna w okresie przeziębień, ponieważ wzmacnia odporność organizmu.
Te wspaniałe warzywa można podzielić pod względem typów. Typ A określany jest jako sałatkowy. Te ziemniaki są najtwardsze i nie rozpadają się w trakcie gotowania. Typ B, tak zwany ogólnoużytkowy ma więcej skrobi i jest mniej wilgotny i podczas gotowania pęka na powierzchni. Występuje również typ C, mączysty bardzo bogaty w skrobię.
Ziemniaki w kuchni polskiej uznawane są za dodatki do obiadu. Mogą być gotowane, smażone lub pieczone. Gotowane ziemniaki przygotowuje się głównie w wodzie lub na parze. Co istotne obrane i umyte ziemniaki należy wrzucić do wrzącej już wody, dzięki czemu zachowają dużo więcej wartości odżywczych. Wspominam o tym, ponieważ w wielu domach ziemniaki wrzuca się do zimnej wody i razem doprowadza do wrzenia. Gotuje się je, aż staną się miękkie w środku. To najmniej kaloryczne rozwiązanie na przygotowanie ziemniaków.
Alergeny w ziemniakach faszerowanych boczkiem
Lista alergenów dla ziemniaków faszerowanych boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
Wartości odżywcze ziemniaków faszerowanych boczkiem
Ziemniaki to niskokaloryczne warzywa bogate w witaminę C, magnez i potas.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.