Zefiry
- Puree porzeczkowe (250 g)
- Cukier - 15 płaskich łyżek stołowych (150 g)
- Białko jajka (3 szt.)
- Agar (10 g)
Przepis na zefiry krok po kroku
Puree umieść w garnku, dodaj 50 g cukru i podgrzej do połączenia składników.
Wystudź masę.
Do rondla wsyp agar oraz 100 g cukru i dodaj 150 ml wody, wymieszaj.
Zagotuj, aż płyn uzyska temperaturę około 110 st. C.
Wystudź do osiągnięcia temperatury 90 st. C.
Do miski dodaj puree porzeczkowe oraz białka jaj.
Ubijaj przez około 6-7 minut.
Masa powinna być sztywna.
Cały czas miksując, wlewaj syrop cukrowy.
Ubijaj przez około 3-4 minuty, aż masa wystygnie.
Przełóż pianę do rękawa cukierniczego i wyciskaj zefiry na papier do pieczenia.
Masa musi związać przez około 5-6 godzin.
Udekoruj ciastka cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat zefiry
Zefiry to tradycyjny wyrób cukierniczy pochodzący z Rosji. Pianki owocowe nieco przypominają znane nam marshmallow, mają jednak bardziej owocowy smak. Wszystko to za sprawą owocowego puree, które się do nich dodaje. Zefiry przygotować można w polewie czekoladowej lub udekorować je tylko cukrem pudrem. Zefiry domowe są bardzo aromatyczne i rozpływają się w ustach. Przepis na zefiry jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby je przygotować. Do zrobienia zefirów potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: puree z porzeczek, cukier, białko jaja, agar, cukier puder.
Jak zrobić zefiry? Puree umieść w garnku, dodaj cukier i podgrzej do połączenia składników. Wystudź masę. Do rondla wsyp agar oraz cukier i dodaj wodę, wymieszaj. Zagotuj, aż płyn uzyska temperaturę około 110 stopni. Wystudź do osiągnięcia temperatury 90 stopni. Do miski dodaj puree porzeczkowe oraz białka jaj. Ubijaj przez około 6-7 minut. Masa powinna być sztywna. Cały czas miksując wlewaj syrop cukrowy. Ubijaj przez około 3-4 minuty, aż masa wystygnie. Przełóż pianę do rękawa cukierniczego i wyciskaj zefiry na papier do pieczenia. Masa musi związać przez około 5-6 godzin. Udekoruj ciastka cukrem pudrem.
Porzeczki to owoce pochodzące z tej samej rodziny co agrest krzewy. Istnieje wiele różnych odmian tego krzewu, niektóre gatunki są krzewami ozdobnymi. Porzeczki czarne bardzo dobrze nadają się do przygotowania dżemu. Owoce zawierają pokaźną ilość błonnika oraz witamin z grupy B czy witaminy C.
Podsumowując pyszne zefiry będą idealnym dodatkiem do kawy i herbaty podczas spotkań ze znajomymi. Pianki owocowe przygotować można także z dodatkiem żelatyny. Nie można jej jednak zagotować z cukrem, lecz dodać jedynie rozpuszczoną do syropu cukrowego. Zefiry są dobre do spożycia kilka godzin po przygotowaniu. Weź to pod uwagę, przygotowując deser. Można je przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka dni. Sprawdzony przepis gwarantuje wykonanie udanego deseru. Rosyjskie owocowe pianki są świetne dla dzieci i dorosłych. Słodycze przygotowane w domu są dużo zdrowsze.
Alergeny w zefiry
Lista alergenów dla zefiry przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze zefiry
Zefiry to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość cukru, który szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Owocowe pianki zawierają sporą ilość białka i świetnie sprawdzą się dla osób chorujących na celiakię.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.