Żeberka wołowe
- Żeberka wołowe (400 g)
- Oliwa z oliwek - 1,5 łyżki (15 ml)
Przepis na żeberka wołowe krok po kroku
Żeberka wołowe przełóż do miski i lekko posól.
Dodaj oliwę, przyprawy i dokładnie wymieszaj, obtaczając całe mięso w marynacie.
Mięso przełóż do naczynia żaroodpornego, podlej odrobiną wody, przykryj folią aluminiową i piecz ok. 80-90 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
-
Żeberka
-
Żeberka w miodzie
-
Żeberka pieczone
-
Żeberka w kapuście
-
Żeberka wieprzowe
-
Zupa grochowa na żeberkach
-
Żeberka duszone
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Żeberka bbq
-
Szponder wołowy
-
Żeberka z grilla
-
Marynata do żeberek
-
Żeberka w coli
-
Żeberka z piekarnika
-
Żeberka w sosie
-
Krupnik na żeberkach
-
Kwaśnica góralska
-
Żeberka w sosie bbq
-
Żeberka
Więcej informacji na temat żeberek wołowych
Żeberka wołowe to świetna propozycja dla wszystkich, miłośników dań mięsnych, którzy uwielbiają żeberka, ale szukają urozmaicenia i odmiany od tradycyjnych, najczęściej przygotowywanych żeberek wieprzowych. Mięso wołowe znacząco różni się od wieprzowego - jest dużo delikatniejsze, bardziej kruche, a dobrze przyrządzone wręcz rozpływa się w ustach. Jednak to właśnie kwestia przyrządzania wołowiny sprawia, że znacznie rzadziej wybieram ten rodzaj mięsa. Wołowina i żeberka wołowe uchodzą za mięso trudne w przygotowaniu, wymagające doświadczenia, wiedzy i umiejętności kulinarnych. Rzeczywiście, przyrządzenie dań z wołowiny wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu i uwagi, jednak jest to w zasięgu możliwości każdego, nawet nie doświadczonego kucharza. Dlatego zachęcamy do przeczytania dalszej części, gdzie znajduje się przepis na żeberka wołowe pieczone i wypróbowania tego dania w swojej kuchni.
Bardzo ważnym elementem całego dania jest odpowiednia marynata do żeberek wołowych. Można przygotować ją na ostro, lub w łagodniejszej, mniej pikantnej wersji, w zależności od indywidualnych upodobań. Składniki bazowe do przygotowania marynaty na żeberka wołowe z piekarnika to oliwa z oliwek dobrej jakości lub olej rzepakowy, musztarda (na przykład sarepska lub dijon), prawdziwy miód oraz przyprawy - świetnie sprawdzi się czosnek, ziarna pieprzu czarnego lub ziołowego, tymianek, słodka lub ostra papryka mielona. Przed obróbką termiczną warto odstawić żeberka na minimum 2 godziny do zamarynowania, aby zdążyło przejść smakiem i zapachem wszystkich przypraw. Żeberka wołowe możesz przyrządzić w piekarniku, lub na patelni otrzymując żeberka smażone i duszone, ewentualnie również gotowane w wodzie lub bulionie.
Żeberka wołowe z piekarnika, są daniem tłustym i ciężkostrawnym, dlatego nie powinny stanowić stałego elementu sposobu żywienia. Przygotowywane raz na jakiś czas nie są niczym niebezpiecznym, a mogą stanowić ciekawe urozmaicenie. Bardzo ważne, aby wybierać mięso znanego pochodzenia, dobrej jakości.
Alergeny w żeberkach wołowych
Lista alergenów dla żeberek wołowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na żeberka wołowe
Wartości odżywcze żeberek wołowych
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Witaminy
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.