Żeberka w miodzie
- Żeberka wieprzowe (900 g)
- Miód - Jasny płynny 3 łyżki (48 g)
- Musztarda - 2 łyżki (20 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (40 ml)
Przepis na żeberka w miodzie krok po kroku
Umyte żeberka przekrój tak, aby składały się z jednej lub dwóch kości z mięsem.
Do miseczki dodaj olej, musztardę i miód. Następnie wsyp łyżkę słodkiej papryki, łyżkę ostrej papryki, łyżeczkę wędzonej papryk, 1/2 łyżeczki soli, świeżo zmielony pieprz, 1/2 łyżeczki majeranku i 1/2 łyżeczki rozmarynu. Czosnek zetrzyj na tarce na drobnych oczkach. Wymieszaj.
Nasmaruj żeberka marynatą i włóż do pojemnika z pokrywką (pojemnik może być też przykryty folią). Pozostał je w lodówce minimum na kilka godzin (może być na całą noc), aby przeszły smakiem.
Po wyjęciu z lodówki przełóż zamarynowane żeberka do naczynia żaroodpornego (z pokrywką) i polej je resztą marynaty z pojemnika. Piekarnik nagrzej do 175 stopni Celsjusza. Żeberka w naczyniu żaroodpornym duś przez ok. 60-70 min. W czasie obróbki kontroluj mięso, aby się nie przypiekło. Kilka razy obróć je na drugą stronę.
-
Żeberka
-
Żeberka pieczone
-
Żeberka w kapuście
-
Żeberka wieprzowe
-
Zupa grochowa na żeberkach
-
Żeberka duszone
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Żeberka bbq
-
Szponder wołowy
-
Żeberka z grilla
-
Żeberka w coli
-
Marynata do żeberek
-
Żeberka w sosie
-
Żeberka z piekarnika
-
Krupnik na żeberkach
-
Kwaśnica góralska
-
Żeberka w sosie bbq
-
Żeberka w sosie barbeque
-
Żeberka
Więcej informacji na temat żeberek w miodzie
Żeberka w miodzie są bardzo dobre. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skompilowane do przygotowania, to w rzeczywistości jest inaczej. Robi się je łatwo, ale należy wziąć pod uwagę to, że żeberka muszą poleżeć kilka godzin w marynacie.
Ten przepis na żeberka na słodko możesz dowolnie modyfikować. Do marynaty możesz dodać cebulę lub granulowany czosnek. Zamiast majeranku i rozmarynu możesz zdecydować się na inne zioła. Żeberka z tego przepisu powinny wystarczyć dla 3 osób, więc jeżeli chcesz przygotować danie dla większej liczby gości, to warto od razu podwoić ilość składników. Zwróć także uwagę na czas, jaki potrzebujesz, aby je zrobić.
Marynata może być zrobiona z miodem wielokwiatowym, akacjowym lub lipowym. Istotne jest to, aby wybrać miód jasny (płynny), a nie ciemny (np. spadziowy), ponieważ wtedy żeberka będą smakować zupełnie inaczej. Do tego warto zdecydować się na miód pszczeli, a nie miód sztuczny.
Żeberka warto podawać z pieczonymi ziemniakami lub frytkami. W tym przypadku zbędny jest dodatkowy sos do żeberek. Jeżeli na sam koniec obrabiania zdejmiesz pokrywkę (możesz dodatkowo wtedy dodać miód na górę żeberek), to z wierzchu zrobi się chrupiąca skorupka z marynaty. Nie musisz też od razu kroić ich na kawałki. Jeżeli wygodniej jest ci je upiec w piekarniku w całości, to rozdziel je później, choć w przypadku tej miodowo-musztardowej marynaty lepszą opcją jest przygotowanie ich w częściach.
Jak zrobić żeberka w miodzie? Można je przygotować na różne sposoby. Mogą być duszone w piekarniku (w naczyniu żaroodpornym), smażone na patelni lub grillowane na grillu albo na patelni grillowej. Jedne będą soczyste, a drugie wyjdą nieco bardziej kruche, ale wszystkie będą pyszne.
Pieczone lub duszone wieprzowe żeberka sprawdzą się idealnie na obiad albo kolację. Tym daniem na ciepło możesz poczęstować swoich gości. Pamiętaj jednak o tym, że choć sam czas przygotowania wynosi zaledwie 20 min, a pieczenia max. 70 min, to jednak należy doliczyć czas marynowania (od kilku do kilkunastu godzin).
Alergeny w żeberkach w miodzie
Lista alergenów dla żeberek w miodzie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze żeberek w miodzie
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Witaminy
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.