Żeberka
- Żeberka wieprzowe (355 g)
- Oliwa z oliwek - 2,5 łyżki (25 ml)
- Musztarda (20 g)
Przepis na żeberka krok po kroku
W misce wymieszaj oliwę z musztardą i przyprawami.
W przygotowanej marynacie obtocz dokładnie mięso.
Zamarynowane mięso odstaw do lodówki na conajmniej godzinę.
Żeberka przełóż do naczynia żaroodpornego i przykryj folią aluminiową.
Piecz w piekarniku nagrzanych do 190 stopni ok. 40-60 min.
Po tym czasie odkryj żeberka i dopiekaj ok. 10 min z każdej strony.
-
Żeberka w miodzie
-
Żeberka pieczone
-
Żeberka w kapuście
-
Żeberka wieprzowe
-
Zupa grochowa na żeberkach
-
Żeberka duszone
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Żeberka bbq
-
Szponder wołowy
-
Żeberka z grilla
-
Marynata do żeberek
-
Żeberka w coli
-
Żeberka w sosie
-
Żeberka z piekarnika
-
Krupnik na żeberkach
-
Kwaśnica góralska
-
Żeberka w sosie bbq
-
Żeberka w sosie barbeque
-
Żeberka
Więcej informacji na temat żeberek
Żeberka to chyba jedno z ulubionych dań wszystkich mięsożerców. Jednocześnie to klasyka kuchni amerykańskiej, ale również polskiej. Dobre, delikatne, łatwo odchodzące od kości mięso podane w sosie własnych z domowymi frytkami i sałatką coleslaw to posiłek, któremu ciężko się oprzeć. Wypróbuj nasz przepis na żeberka wieprzowe pieczone w piekarniku i z pewnością danie to zostanie w Twojej kuchni i Twoim domu na stałe. To idealny pomysł na obiad dla całej rodzinny lub wspólny posiłek z przyjaciółmi.
Jak zrobić żeberka w sosie? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać. Kluczem do tego, aby na obiad zaserwować pyszne żeberka jest marynata. Idealne składniki do przygotowania marynaty to musztarda (najlepiej sarepska lub dijon), dobrej jakości oliwa z oliwek extra virgin, majeranek, słodka papryka mielona, ostra papryka mielona oraz rozmaryn. Opcjonalnie można dodać odrobinę prawdziwego, płynnego miodu i/lub dużo świeżo mielonego pieprzu czarnego lub ziołowego. Wszystkie składniki marynaty wystarczy dokładnie wymieszać i zalać nią mięso. Mięso obtoczone w marynacie i pozostałość zalewy następnie należy przełożyć do naczynia żaroodpornego, podlać niewielką ilością wody, przykryć szczelnie folią aluminiową i piec ok. godziny. Po upływie tego czasu, duszone żeberka najlepiej odkryć i podpiekać od górki ok. 10 min z każdej strony. Można też wrzucić je na rozgrzaną patelnię i podać żeberka smażone. Po zakończeniu pieczenia wystarczy wyłożyć na talerz, polać sosem z naczynia i podawać z dowolnymi dodatkami.
Skoro już wiesz jak zrobić marynowane żeberka w sosie własnym, czas zastanowić się nad dodatkami, które dopełnią całe dane. W tej roli świetnie sprawdzą się pieczone warzywa, które możesz piec razem z mięsem, w tej samej marynacie. Można wykorzystać na przykład cukinię, bakłażana, kolorowe papryki. Do żeberek idealnie pasują też domowe frytki z ziemniaków i sałatka coleslaw. Mięso możesz podawać także z ketchupem, sosem barbecue lub dipem jogurtowo-czosnkowym.
Alergeny w żeberkach
Lista alergenów dla żeberek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze żeberek
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.