Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i jajkiem
- Ziemniaki późne - 10 średnich sztuk (1000 g)
- Mięso mielone wieprzowe (800 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (300 g)
- Cukinia - 1 duża sztuka (300 g)
- Olej rzepakowy - niepełne pół szklanki (100 ml)
- Mleko 3,2% - 4 szklanki (1000 ml)
- Masło - 1,5 kostki (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Ser gouda (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Mąka pszenna typ 500 - pół szklanki (100 g)
- Fasola konserwowa (250 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
Przepis na zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i jajkiem krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w plastry.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w kostkę.
Cukinię pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj cukinię i podsmaż.
Warzywa odsuń na bok patelni i dodaj na nią mięso.
Dodaj fasolę i wymieszaj.
Smaż przez 7-9 minut.
W rondlu rozpuść masło i zmniejsz ogień.
Dodaj mąkę pszenną i wymieszaj.
Dopraw solą i pieprzem.
Wlej mleko i dokładnie połącz masę mączną z mlekiem.
Gotuj na wolnym ogniu przez 5-6 minut, aż masa zgęstnieje.
W naczyniu żaroodpornym wykładaj warstwami plastry ziemniaków, przekładając je sosem beszamelowym i mięsem mielonym.
Wierzch zapiekanki stanowić ma warstwa ziemniaków.
Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i wymieszaj do połączenia składników.
Zetrzyj ser na tarce i dodaj do masy jajecznej.
Masę wlej na wierzch zapiekanki.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 80 minut.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Moussaka
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Kugel
-
Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki ziemniaczanej z mięsem mielonym i jajkiem
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i jajkiem to bardzo dobry pomysł na obiad dla całej rodziny. Zapiekanka na bazie ziemniaków jest bardzo sycąca i świetnie sprawdzi się także jako danie podczas spotkania ze znajomymi. Przepis na zapiekankę ziemniaczaną z mięsem mielonym jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia zapiekanki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, mięso mielone wieprzowe, cebula, fasola biała, cukinia, koper, natka pietruszki, śmietana kremówka, jajka, ser gouda, olej rzepakowy, sól, pieprz, majeranek, mleko, masło, mąka pszenna.
Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną z mięsem mielonym i jajkiem? Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w plastry. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w kostkę. Cukinię pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj cukinię i podsmaż. Warzywa odsuń na bok patelni i dodaj na nią mięso. Smaż przez 7-9 minut. Dodaj fasolę i wymieszaj. W rondlu rozpuść masło i zmniejsz ogień. Dodaj mąkę pszenną i wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Wlej mleko i dokładnie połącz masę mączną z mlekiem. Gotuj na wolnym ogniu przez 5-6 minut, aż masa zgęstnieje. W naczyniu żaroodpornym wykładaj warstwami plastry ziemniaków, przekładając je sosem beszamelowym i mięsem mielonym. Wierzch zapiekanki stanowić ma warstwa ziemniaków. Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i wymieszaj do połączenia składników. Zetrzyj ser na tarce i dodaj do masy jajecznej. Masę wlej na wierzch zapiekanki. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 80 minut.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu.
Podsumowując pyszna zapiekanka świetnie sprawdzi się podana na wiele różnych okazji. Pieczona w piekarniku zapiekanka jest szybka do przygotowania. Zapiekanka jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w zapiekance ziemniaczanej z mięsem mielonym i jajkiem
Lista alergenów dla zapiekanki ziemniaczanej z mięsem mielonym i jajkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
- Ser gouda
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze zapiekanki ziemniaczanej z mięsem mielonym i jajkiem
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i jajkiem to bardzo dobre źródło białka pokarmowego. Zapiekanka jest syta i zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego. Jest także bogata w składniki mineralne oraz witaminy.
Energia i białka
(480g)
Węglowodany
(480g)
Tłuszcze
(480g)
Witaminy
(480g)
Składniki mineralne
(480g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.