Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem i pieczarkami
- Ziemniaki średnie (1200 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (500 g)
- Pieczarki - 10 dużych sztuk (250 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (150 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Śmietana 12% (250 g)
- Jajko (2 szt.)
- Ser gruyère (200 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
Przepis na zapiekankę ziemniaczaną z kurczakiem i pieczarkami krok po kroku
Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie, aby pozostały delikatnie twarde (około 15 minut).
Następnie ziemniaki odcedź, wystudź i pokrój w plastry o grubości około 1 cm.
Mięso z piersi kurczaka pokrój w drobną kostkę, dodaj 2 płaskie łyżeczki przyprawy do kurczaka i dokładnie wymieszaj.
Na patelni rozgrzej połowę oleju i podsmaż na nim kurczaka przez około 6 minut, co jakiś czas mieszając mięso.
Podsmażonego kurczaka przełóż do miseczki.
Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki. Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Na patelni rozgrzej pozostały olej i podsmaż na nim cebulę. Gdy cebula zeszkli się, dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż chwilę.
Na patelnię dodaj pieczarki i duś pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie zdejmij pokrywkę i odparuj nagromadzony sok.
Ser zetrzyj na tarce o małych oczkach.
Do miski wybij jajka, dodaj śmietanę, ser, szczyptę soli oraz pieprzu i 1 płaską łyżeczkę ziół prowansalskich. Składniki dokładnie wymieszaj.
Dno naczynia żaroodpornego wysmaruj olejem. W naczyniu ułóż warstwę ziemniaków, połowę cebuli z pieczarkami, połowę piersi z kurczaka oraz połowę sosu serowego. Czynność powtórz jeszcze raz.
Zapiekankę piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 30 minut.
Gotową zapiekankę podawaj na ciepło.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Moussaka
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Kugel
-
Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki ziemniaczanej z kurczakiem i pieczarkami
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem i pieczarkami to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Zapiekankę warto podać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem surówki ze świeżych warzyw. Przepis na zapiekankę ziemniaczaną z piersią z kurczaka i pieczarkami z piekarnika jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania zapiekanki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, mięso z piersi kurczaka, pieczarki, cebula, czosnek, śmietana 12%, jajka, ser gruyere, olej rzepakowy, sól, pieprz, zioła prowansalskie oraz przyprawa do kurczaka.
A jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną z filetem z kurczaka i pieczarkami? Ugotowane ziemniaki pokrój w plastry o grubości około 1 cm. Mięso pokroju, dopraw do smaku i podsmaż na rozgrzanym oleju. Na patelni rozgrzej pozostały olej i podsmaż na nim cebulę. Gdy cebula zeszkli się, dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż chwilę. Na patelnię dodaj pieczarki i duś pod przykryciem przez około 10 minut. Do miski wybij jajka, dodaj śmietanę, starty ser oraz przyprawy. Składniki wymieszaj. W naczyniu ułóż warstwę ziemniaków, połowę cebuli z pieczarkami, połowę piersi z kurczaka oraz połowę sosu serowego. Czynność powtórz jeszcze raz. Zapiekankę piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut.
Pieczarki zawierają spore ilości witamin oraz składników mineralnych, do których możemy zaliczyć niektóre witaminy z grupy B (głównie witaminy B2, B3 oraz B5), witaminę C, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Odpowiednia podaż żelaza jest szczególnie ważna w diecie osób chorujących na anemię. Pieczarki zaliczane są do produktów ciężkostrawnych, dlatego nie powinny być włączane do diety osób zmagających się z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Podsumowując pyszna zapiekanka ziemniaczana z piersią kurczaka i pieczarkami to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe dla całej rodziny. Sos do zapiekanki przygotowywany jest na bazie śmietany, jajek oraz sera. Zapiekanka jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu.
Alergeny w zapiekance ziemniaczanej z kurczakiem i pieczarkami
Lista alergenów dla zapiekanki ziemniaczanej z kurczakiem i pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- ser gruyère
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- przyprawa do kurczaka
Wartości odżywcze zapiekanki ziemniaczanej z kurczakiem i pieczarkami
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem i pieczarkami to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Pieczarki, poza wzbogacaniem dania w składniki odżywcze, wpływają na walory smakowe potrawy.
Energia i białka
(540g)
Węglowodany
(540g)
Tłuszcze
(540g)
Witaminy
(540g)
Składniki mineralne
(540g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.