Zapiekanka z kaszy gryczanej z twarogiem i pieczarkami
- Kasza gryczana (200 g)
- Cebula (150 g)
- Pieczarki (300 g)
- Ser twarogowy półtłusty (250 g)
- Jajko (1 szt.)
- Śmietana 12% (200 g)
- Ser Mozzarella (125 g)
- Masło klarowane (10 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
Przepis na zapiekankę z kaszy gryczanej z twarogiem i pieczarkami krok po kroku
Ugotuj kaszę według instrukcji na opakowaniu.
Nastaw piekarnik na 200 stopni Celsjusza.
Masło rozgrzej i usmaż na nim posiekaną cebulę. Posól.
Pokrój pieczarki w pół plastry i dodaj do cebuli wraz z dużym ząbkiem czosnku rozgniecionym w prasce. Całość ma się zarumienić. Dopraw.
Jak warzywa zmiękną i będą rumiane przestań smażyć.
Dodaj jajko i pomieszaj.
Twaróg wyłóż do miseczki. Dodaj do niego żółtko oraz przypraw do smaku. Wymieszaj, by całość była dobrze połączona.
Pieczarki z cebulą wymieszaj z połową śmietany, połową startego na tarce sera mozzarella oraz kaszą. Dopraw.
W naczyniu żaroodpornym wyłóż składniki warstwowo: kasza z pieczarkami i ser z żółtkiem. Ponów i wierzch posmaruj resztą śmietany i sera mozzarella wymieszanych razem.
Wstaw zapiekankę do piekarnika i piecz 20 minut, aż ser się zarumieni.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Moussaka
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Kugel
-
Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki z kaszy gryczanej z twarogiem i pieczarkami
Wytrawna zapiekanka z kaszy gryczanej z pieczarkami i twarogiem jest ciekawym pomysłem na zrobienie potrawy z wykorzystaniem kaszy gryczanej. Sprawdzi się na obiad z piekarnika. Przepis na zapiekankę z kaszy gryczanej i twarogu oraz z pieczarek jest bardzo szybki i łatwy. Ponadto jest zdrowy i dostarcza wiele cennych składników, których potrzebuje organizm. Ma niski indeks glikemiczny i dużo błonnika. Jest to jednym słowem bardzo smaczny i pożywny posiłek, który warto spróbować. Zobacz jak zrobić zapiekankę z kaszy gryczanej.
Zapiekanka z kaszy gryczanej to dobry pomysł na prosty obiad. Zawiera kaszę gryczaną, pieczarki z cebulą i jajkiem, śmietanę z serem mozzarella oraz ser biały z żółtkiem. Jak zrobić zapiekankę z kaszy gryczanej? Potrawę upiecz w naczyniu żaroodpornym lub innym, które nadaje się do piekarnika. Może to być też zwykła blacha, na przykład nieduża foremka na keks. Przepis na zapiekankę z kaszy gryczanej rozpocznij od ugotowania kaszy w wodzie z dodatkiem soli. W tym czasie przygotuj resztę składników. Na patelni rozgrzej masło. Zeszklij na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj pokrojone na pół i następnie w plastry pieczarki. Dodaj też czosnek przeciśnięty przez praskę. Odparuj wodę i zarumień warzywa. Dodatkowo dodaj przyprawy do smaku. Jak warzywa będą już zarumienione zakończ smażenie i dodaj jajko – wymieszaj i odstaw. W misce rozdrobnij twaróg razem z jednym żółtkiem. Mieszankę twarogu i żółtka dobrze ze sobą wymieszaj. Gdy pieczarki odrobinę ostygną połącz je z połową sera mozzarella, kaszą, połową śmietany oraz przyprawami. Do naczynia żaroodpornego wykładaj w dwóch partiach kaszę oraz mieszankę twarogu i żółtka. Jak nałożysz drugą warstwę na wierzch wyłóż resztę śmietany oraz sera mozzarella. Całość piecz 25 minut. Pyszna potrawa na obiad gotowa.
Zapiekanka z kaszy gryczanej z pieczarkami i serem białym jest bardzo sycąca. Potrawa jest dobrze skomponowana i bogata odżywczo. W przepisie na zapiekankę z kaszy gryczanej używa się twarogu. Jest on źródłem białka. Jeżeli nie możesz jeść nabiału polecam zamienić twaróg na mięso mielone. Ser biały z żółtkiem należy wyeliminować. Na ich miejsce dodaj mięso. Zapiekanka z kaszy gryczanej i mięsa mielonego (najlepiej chudego) dostarczy podobne wartości odżywcze. Wtedy wystarczy cebulę usmażyć na maśle i dodać do niej 400 gramów mięsa mielonego – wszystko podsmażyć. Czas pieczenia jest podobny.
Jak zrobisz zapiekankę z kaszy gryczanej najlepiej jest zjeść ją na gorąco. To idealny pomysł na coś dobrego do obiadu.
Alergeny w zapiekance z kaszy gryczanej z twarogiem i pieczarkami
Lista alergenów dla zapiekanki z kaszy gryczanej z twarogiem i pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
- Śmietana 12%
- Ser Mozzarella
- Masło klarowane
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze zapiekanki z kaszy gryczanej z twarogiem i pieczarkami
Przepis zawiera dużo błonnika i jest źródłem dobrych węglowodanów. Dostarcza białka oraz tłuszczu.
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.