Zapiekanka z kapustą kiszoną
- Ziemniaki młode (500 g)
- Kapusta kiszona - 1 szklanka (150 g)
- Cebula - 2 sztuki (100 g)
- Śmietana 18% (300 g)
- Masło - 2 łyżki (20 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na zapiekankę z kapustą kiszoną krok po kroku
Kapustę kiszoną odsącz z soku i posiekaj.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę.
Na patelni rozgrzej łyżkę masła. Na niej podduś przygotowane warzywa, aż lekko zmiękną. Dopraw solą i pieprzem.
Ziemniaki umyj i pokrój w plasterki.
Naczynie żaroodporne posmaruj pozostałym masłem i wyłóż 1/3 ziemniaków.
Na ziemniaki wyłóż połowę kapusty kiszonej.
Przykryj połową pozostałych ziemniaków.
Na to rozłóż pozostałą ilość kapusty.
Na wierzchu rozłóż pozostałe ziemniaki.
W małej miseczce dokładnie wymieszaj jajka ze śmietaną. Dopraw solą i pieprzem.
Polej równomiernie przygotowane warzywa.
Piecz pod przykryciem przez 60 minut w 180 stopniach.
- Zapiekanka makaronowa
- Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
- Mac cheese
- Zapiekanka gyros z makaronem
- Zapiekanka z cukinii
- Zapiekanka z kurczakiem
- Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
- Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
- Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
- Zapiekanka gyros
- Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
- Moussaka
- Zapiekanka makaronowa z szynką
- Zapiekanka warzywna
- Zapiekanka z pieczarek
- Zapiekanka z pieczarkami
- Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
- Kugel
- Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki z kapustą kiszoną
Dziś prezentujemy przepis na zapiekankę z kapustą kiszoną. To szybkie danie powstaje z zaledwie kilku składników, ale mimo to, to naprawdę pyszna, wegetariańska zapiekanka.
Do jej przygotowania potrzebujesz ziemniaków, kapusty kiszonej, cebuli, śmietany, masła i jajek. W przepisie możecie użyć ziemniaków młodych lub późnych. Te pierwsze mogą być użyte razem ze skórką po dokładnym wyszorowaniu.
Na początku kapustę odciśnij z soku i posiekaj na drobne kawałki. Pokrojoną w kostkę cebulę i zmiażdżony czosnek podsmaż na maśle, po czym dodaj kapustę na patelnię. Podsmaż chwilę, aż zmięknie i dopraw solą i pieprzem. Surowe ziemniaki pokrój w plastry. Naczynie żaroodporne natłuść pozostałym masłem i na jego dno wyłóż 1/3 przygotowanej kapusty z cebulą i czosnkiem. Na to połóż połowę ziemniaków i znów 1/3 kapusty. Rozłóż pozostałe ziemniaki i przykryj wszystko kapustą. W miseczce połącz śmietanę, jajka, sól i pieprz. Przygotowanym sosem zalej zapiekankę i piecz pod przykryciem przez 60 minut w 180 stopniach. Tak przygotowana zapiekanka będzie równie pyszna, jeśli na wierzchu posypiesz ją dodatkowo startym, żółtym serem i zdejmiesz przykrycie na 10 minut przed wyjęciem z piekarnika.
Kapusta kiszona to produkt powstający podczas procesu zasolenia i fermentacji. Charakteryzuje się mocno kwaśnym smakiem, który wynika z obecności kwasu mlekowego. Kwas ten powstaje na skutek rozkładu cukrów obecnych w świeżej kapuście. To nadaje kapuście wielu zdrowotnych właściwości. Kiszonki to najzdrowsze probiotyki, które odpowiadają między innymi za wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu. Dlatego szczególnie polecane są do spożywania w okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta liczba zachorowań na przeziębienie. Dostarczają one również wielu witamin z grupy B, które regulują metabolizm. Wiele składników przenika również do powstałego podczas fermentacji soku. Dlatego też w ostatnich latach zwraca się szczególną uwagę na spożywanie właśnie soku z kiszenia warzyw.
Ziemniaki to warzywo, które pomimo swoich wartości odżywczych ma wielu wrogów. Mało kto wie, że ich zła passa wynika zdecydowanie z dodatków, z którymi są podawane lub ze sposobu przyrządzenia, niż z nich samych. Są produktem lekkostrawnym i niskokalorycznym, zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki).
Zapiekanka z kapustą kiszoną to świetny pomysł na obiad. Ta dobra, ziemniaczana zapiekanka przygotowana bez mięsa może być samodzielnym daniem lub dodatkiem do np. warzywnych placków.
Alergeny w zapiekance z kapustą kiszoną
Lista alergenów dla zapiekanki z kapustą kiszoną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Masło
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zapiekanki z kapustą kiszoną
Kiszona kapusta i ziemniaki to produkty, które są bardzo popularne w polskiej diecie. Są to produkty nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.