Zapiekanka z fasolką szparagową, makaronem i mięsem mielonym
- Makaron kokardki (200 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (300 g)
- Cebula (100 g)
- Fasolka szparagowa (200 g)
- Papryka czerwona (140 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (300 g)
- Ser edamski (300 g)
- Śmietana 18% (300 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na zapiekankę z fasolką szparagową, makaronem i mięsem mielonym krok po kroku
Na wstępie przygotuj fasolkę i makaron do gotowania. Ugotuj al dente. Nastaw piekarnik na 200 stopni Celsjusza.
Na oleju podsmaż posiekaną cebulę i czosnek.
Dodaj mięso mielone i smaż aż nie będzie surowe.
Następnie dodaj pokrojoną paprykę i smaż parę minut aż zmięknie.
Gdy papryka będzie miękka zalej to przecierem pomidorowym, dodaj przyprawy i podgotuj parę chwil.
Odcedzony makaron i fasolkę wymieszaj razem z mięsem z warzywami i sosem pomidorowym.
Wyłóż wszystko do naczynia żaroodpornego.
Śmietanę wymieszaj ze świeżą natką pietruszki oraz przyprawami. Polej składniki po wierzchu.
Wstaw zapiekankę do piekarnika i piecz około 20 minut.
Po 20 minutach wyjmij zapiekankę i posyp na samej górze na całości starty żółty ser.
Piecz jeszcze kolejne 15 minut do rozpuszczenia sera.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat zapiekanki z fasolką szparagową, makaronem i mięsem mielonym
Pyszna zapiekanka makaronowa z fasolki szparagowej oraz mięsa mielonego to genialny pomysł na obiad. Wszystko to z sosem pomidorowym, pokryte śmietaną i serem żółtym. Połączenie smaków jest znakomite. Ta aromatyczna i łatwa zapiekanka wpadnie w gusta każdego. Ciągnący ser, którego nie jest mało to coś, co wiele osób uwielbia. Ten przepis jest warty wypróbowania i to jak najszybciej. Najlepsza jest, gdy jest gorąca. Zielona fasolka szparagowa to dobry pomysł na urozmaicenie tradycyjnych przepisów na zapiekanki.
Przy przygotowaniu zapiekanki makaronowej z fasolką szparagową należy pamiętać, że nie powinno się za długo gotować ani makaronu ani fasolki. Składniki te powinny być ugotowane al. dente. Rozgotowane produkty nie będą zbyt smaczne. Z kolei zrobienie przepisu z nieugotowanych składników byłby o wiele bardziej czasochłonny. Pamiętaj, że zapiekanka jest pieczona przez jeszcze około 35 minut, więc w tym czasie składniki zdążą się dogotować.
Przepis może być zrobiony zarówno z fasolki szparagowej zielonej jak i żółtej lub użyć obu. By przygotować fasolkę należy najpierw usunąć z niej końcówki z każdej strony. Następnie należy ją umyć i ugotować. Gotuj ją około 15 minut. Powinna być pogotowana, ale za razem niezbyt miękka. Jeśli nie masz fasolki świeżej to zawsze można wykorzystać mrożoną. W takim wypadku należy gotować ją około 5 minut dłużej. Jeśli chodzi o makaron to najlepiej jest podczas gotowania spróbować. Jeśli w środku jest jeszcze surowy to za wcześnie. Powinien być także dogotowany, ale nie rozgotowany. Naczynie żaroodporne można wysmarować masłem albo olejem, ale nie jest to konieczne.
Przepis ma wszystkie składniki odżywcze: białko, tłuszcze i węglowodany. By przepis był jeszcze bardziej wartościowy zamiast makaronu pszennego wykorzystaj pełnoziarnisty. Można sprawić, by przepis był bezglutenowy. Wystarczy tutaj tylko makaron z glutenem wymienić na makaron bezglutenowy (na przykład ryżowy, kukurydziany albo gryczany, chociaż ten ostatni ma specyficzny posmak, który nie każdemu odpowiada).
Alergeny w zapiekance z fasolką szparagową, makaronem i mięsem mielonym
Lista alergenów dla zapiekanki z fasolką szparagową, makaronem i mięsem mielonym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron kokardki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser edamski
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze zapiekanki z fasolką szparagową, makaronem i mięsem mielonym
Przepis zawiera wszystkie potrzebne makroskładniki. Jest źródłem błonnika.
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.