Zapiekanka z cukinią i kurczakiem
- Cukinia - 2 sztuki (1000 g)
- Passata pomidorowa - 1 szklanka (240 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (500 g)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (30 g)
- Ser Mozzarella - 1 sztuka (125 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
- Makaron fusilli (200 g)
Przepis na zapiekankę z cukinią i kurczakiem krok po kroku
Makaron ugotuj al dente według instrukcji na opakowaniu.
Kurczaka oczyść i pokrój mięso w kostkę. Oprósz solą, pieprzem, odrobiną curry i słodkiej papryki.
Na patelni rozgrzej olej. Podsmaż mięso z kurczaka. Odstaw na bok.
Cukinię umyj i pokrój na pół plasterki.
W naczyniu żaroodpornym umieść makaron, kurczaka i cukinię. Wymieszaj.
W misce wymieszaj szklankę passaty, koncentrat pomidorowy. Dodaj łyżeczkę oregano, pieprzu ziołowego i dużą szczyptę soli. Takim sosem zalej zawartość naczynia żaroodpornego.
Mozzarellę zetrzyj na tarce i posyp wierzch zapiekanki.
Piecz w 180 st. C przez 20 minut.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat zapiekanki z cukinią i kurczakiem
Zapiekanka z cukinią i kurczakiem to szybkie rozwiązanie na smaczny obiad. Ta dobra zapiekanka na pewno zachwyci całą rodzinę.
Aby przygotować przepis na zapiekankę z cukinią i kurczakiem rozpocznij od przygotowania makaronu według instrukcji na opakowaniu. Podsmaż pierś z kurczaka z przyprawami. Cukinię pokrój w półplasterki. Sos przygotuj z passaty, koncentratu i przypraw. Wszystko umieść w naczyniu żaroodpornym. Całość posyp stratą na tarce mozzarellą. Teraz wystarczy zapiekankę z makaronem upiec przez około 25 minut. Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić to pyszne danie. Sami widzicie, że jest szybka w przygotowaniu. Ta pyszna zapiekanka to świetny pomysł na obiad.
Cukinia jest rośliną należącą do gatunku dyni zwyczajnej i pierwszy raz została wyhodowana we Włoszech. W Polsce zaczęto jej uprawę w latach 70. XX w. Jest to roślina, która świetnie radzi sobie w naszym klimacie, dlatego tak chętnie jest uprawiana. Jako roślina jednoroczna jest bardzo odporna na wiele chorób. Pięknie prezentuje się w ogrodzie ze względu na swoje rozłożyste liście i duże, żółte kwiaty, które również można spożywać! To także fajny pomysł na przystrojenie talerza lub np. tortów.
W Polsce nie przywiązuje się uwagi do jej nazewnictwa i często zamiennie używa się słowa kabaczek. Choć to jedno i to samo warzywo, to różnią się one stopniem rozwoju. Młoda cukinia jest miękka i nie posiada w sobie twardych nasion. Kabaczek zaś jest starszy, a przez to twardszy i jego nasiona powinny zostać usunięte przed spożyciem. Choć cukinia jest dobra również na surowo, np. w sałatkach, tak kabaczek wymaga obróbki termicznej, by był lepszy w smaku.
Choć jej smak jest neutralny, to jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B. 100 g cukinii dostarcza około 20 kcal, dlatego jest to warzywo „dietetyczne”, szczególnie polecane dla osób chcących zadbać o swoją masę ciała. Niska kaloryczność wynika z tego, że w 90 procentach składa się ona z wody. Jest warzywem łatwostrawnym, dlatego jest bezpieczna do spożycia nawet przez najmłodsze dzieci, już po 6. miesiącu życia.
Alergeny w zapiekance z cukinią i kurczakiem
Lista alergenów dla zapiekanki z cukinią i kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser Mozzarella
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron fusilli
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze zapiekanki z cukinią i kurczakiem
Cukinia jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.