Zapiekanka z boczkiem
- Makaron świderki (200 g)
- Boczek wędzony bez kości (150 g)
- Papryka czerwona - 1 duża sztuka (250 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (100 g)
- Czosnek (10 g)
- Pomidor - 3 średnie sztuki (500 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Ser parmezan - tarty (80 g)
Przepis na zapiekankę z boczkiem krok po kroku
Makaron ugotuj al dente.
Cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj.
Paprykę pokrój na plasterki, boczek i pomidory w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę, czosnek, paprykę oraz boczek. Produkty smaż przez około 5 minut.
Po tym czasie na patelnię dodaj pomidory i duś przez kolejne 5 minut. Po tym czasie zawartość patelni dopraw do smaku przyprawami.
Zawartość patelni wymieszaj z makaronem i przełóż do naczynia żaroodpornego.
Wierzch zapiekanki makaronowej posyp parmezanem.
Zapiekankę piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 10 minut.
Zapiekankę wyciągnij z piekarnika i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat zapiekanki z boczkiem
Zapiekanka z boczkiem to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Pyszna zapiekanka makaronowa najlepiej smakuje podana na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu. Przepis na zapiekankę z boczkiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania zapiekanki niezbędne będą następujące produkty spożywcze: makaron świderki, boczek wędzony, papryka czerwona, cebula, czosnek, pomidory, olej rzepakowy, parmezan, sól, pieprz oraz papryka ostra.
Jak zrobić zapiekankę z boczkiem? Makaron ugotuj al dente. Cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj. Paprykę pokrój na plasterki, boczek i pomidory w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę, czosnek, paprykę oraz boczek. Produkty smaż przez około 5 minut. Po tym czasie na patelnię dodaj pomidory i duś przez kolejne 5 minut. Po tym czasie zawartość patelni dopraw do smaku przyprawami. Zawartość patelni wymieszaj z makaronem i przełóż do naczynia żaroodpornego. Wierzch zapiekanki makaronowej posyp parmezanem. Zapiekankę piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 10 minut. Zapiekankę wyciągnij z piekarnika i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Papryka czerwona zawiera duże ilości witaminy C, biorącej udział w syntezie kolagenu oraz wzmacniającej naszą odporność. Odpowiednia podaż witaminy C jest szczególnie ważna w okresie wzmożonej zachorowalności. Papryka jest również bogatym źródłem beta-karotenu i likopenu. Likopen jest naturalnym przeciwutleniaczem, który zawierają także pomidory. Papryka jest warzywem z niską zawartością kalorii i dużą ilością błonnika, dlatego idealnie sprawdza się na dietach redukcyjnych, daje uczucie sytości na długo oraz reguluje pracę jelit.
Podsumowując smaczna zapiekanka z boczkiem to doskonała propozycja na smaczny obiad dla całej rodziny. Zapiekankę można podać również jako ciepłe danie podczas imprezy rodzinnej lub ze znajomymi. Zapiekanka makaronowa z boczkiem jest dobra do spożycia na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu. Dodatek warzyw wzbogaca danie w składniki mineralne oraz witaminy.
Alergeny w zapiekance z boczkiem
Lista alergenów dla zapiekanki z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron świderki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze zapiekanki z boczkiem
Zapiekanka z boczkiem to doskonała propozycja na smaczny obiad. Danie jest ciężko strawne i wysokokaloryczne.
Energia i białka
(260g)
Węglowodany
(260g)
Tłuszcze
(260g)
Witaminy
(260g)
Składniki mineralne
(260g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.