Zapiekanka rybna
- Cebula - 1/2 sztuki (50 g)
- Dorsz filet (300 g)
- Marchewka - 3 sztuki (140 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (30 g)
- Cukinia - 1/2 sztuki (300 g)
- Pomidory w puszce - 1 puszka (400 g)
Przepis na zapiekankę rybną krok po kroku
Cebulę drobno posiekaj.
Warzywa dokładnie umyj i zetrzyj na tarce o średnich oczkach.
Podsmaż na patelni na oliwie, aż lekko zmiękną, ale nie będą bardzo zarumienione. Dopraw.
W naczyniu żaroodpornym ułóż połowę warzyw, a na nich umyte, oczyszczone kawałki ryby. Dopraw.
Przykryj resztą warzyw.
Całość równomiernie zalej pomidorami.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piecz przez ok. 40-50 minut.
Więcej informacji na temat zapiekanki rybnej
Zapiekanka rybna z warzywami to świetny pomysł na zdrowy i pyszny obiad dla całej rodziny. Jest bardzo szybka prosta w przygotowaniu. Co więcej, to uniwersalne danie o łagodnym smaku, dlatego sprawdzi się na wiele okazji. Pięknie prezentuje się również na stole, dlatego śmiało możesz ją przygotować z okazji świąt, czy innych ważnych uroczystości. Jak zrobić zapiekankę rybną, aby była naprawdę smaczna i dobra na każdą okazję? Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz prosty przepis, z którego powstanie najlepsza zapiekanka z filetem rybnym. Aby przygotować to danie potrzebny Ci będzie filet z ryby oraz warzywa. Możesz wykorzystać dorsza, mintaja, morszczuka, łososia, halibuta lub dowolną inną rybę. Wybierz taką, którą lubisz najbardziej. Oprócz ryby potrzebne będą również warzywa. Zapiekankę możesz przygotować na przykład z ziemniakami, kolorowymi paprykami, marchewką, czy pietruszką. Oczywiście możesz również dodać inne warzywa lub zmienić ich wzajemne proporcje. Świetnie sprawdzi się też cukinia i por. Im więcej kolorowych warzyw tym lepiej. Ryba zapiekana z warzywami to świetne danie w stylu zero waste, do którego możesz wykorzystać wiele produktów, które akurat zalegają w Twojej lodówce. Aby ryba była pyszna, niezbędne są również przyprawy. Ich wybór zależy od wyłącznie od Twoich preferencji. Polecamy m.in. bazylię, oregano, rozmaryn, możesz też dodać papryczkę ostrą mieloną, papryczkę chilli, więcej pieprzu lub czosnku. Zapiekanka rybna jest daniem niskokalorycznym i bardzo zdrowym. Ryby to świetne źródło białka, zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, które korzystnie wpływają m.in. na układ sercowo-naczyniowy i funkcjonowanie całego układu nerwowego, a także jodu niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy. Z kolei warzywa są bogactwem błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit oraz wielu witamin i składników mineralnych. Dlatego przepis na zapiekankę rybną zdecydowanie warto znać!
Alergeny w zapiekance rybnej
Lista alergenów dla zapiekanki rybnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
Wartości odżywcze zapiekanki rybnej
Zapiekanka rybna to zdrowe, odżywcze danie, które sprawdzi się niemal dla każdego.
Energia i białka
(560g)
Węglowodany
(560g)
Tłuszcze
(560g)
Witaminy
(560g)
Składniki mineralne
(560g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Zostaje więc mały zapas na dwie kromki chleba ziarnistego lub 100 g kaszy jęczmiennej albo 100 g makaronu orkiszowego pełnoziarnistego - chyba, że pomidory z puszki zastąpi się zwykłymi.