Zapiekanka pasterska
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (250 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Marchewka - 1 mała sztuka (100 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Ziemniaki późne - 5 sztuk (500 g)
- Masło (50 g)
- Ser gouda (75 g)
- Śmietanka kremowa 30% (75 g)
Przepis na zapiekankę pasterską krok po kroku
Cebulę obierz i drobno posieka, następnie podsmaż ją na rozgrzanym oleju.
Marchew obierz, umyj i zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach, a czosnek obierz i przeciśnij przez paskę. Marchew i czosnek dodaj do cebuli. Składniki podsmaż chwilę.
Następnie do warzyw dodaj mięso mielone, sól pieprz i paprykę ostrą. Składniki smaż jeszcze 10 minut.
Na patelnię po tym czasie dodaj przecier pomidorowy i całość tuż jeszcze 5 minut.
Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj do miękkości, następnie odcedź je, dodaj masło i ser żółty (starty na drobnych oczkach). Ziemniaki dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Ziemniaki ubij tłuczkiem na gładką masę.
Naczynie żaroodporne wysmaruj masłem, następnie na spód wyłóż mięso mielone, a na wierzch masę ziemniaczaną.
Naczynie żaroodporne wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 50 minut.
Zapiekankę pasterską podawaj bezpośrednio po przygotowaniu (na ciepło smakuje najlepiej).
- Zapiekanka makaronowa
- Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
- Mac cheese
- Zapiekanka gyros z makaronem
- Zapiekanka z cukinii
- Zapiekanka z kurczakiem
- Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
- Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
- Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
- Zapiekanka gyros
- Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
- Moussaka
- Zapiekanka makaronowa z szynką
- Zapiekanka warzywna
- Zapiekanka z pieczarek
- Zapiekanka z pieczarkami
- Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
- Kugel
- Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki pasterskiej
Zapiekanka pasterska z mięsem mielonym po polsku to doskonała propozycja na smaczny obiad dla całej rodziny. Przepis na tą zapiekankę jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni, aby go wykonać. Do zrobienia zapiekanki pasterskiej potrzebujesz następujących produktów spożywczych: mięsa mielonego wieprzowo-wołowego, cebuli, marchewki, przecieru pomidorowego, oleju rzepakowego, ziemniaków, masła, sera żółtego, śmietanki 30% oraz przypraw (soli, pieprzu, papryki ostrej, czosnku i gałki muszkatołowej). Zapiekankę możesz przygotować również z groszkiem lub kukurydzą. Produkty spożywcze wykorzystane do przygotowania zapiekanki są ogólnodostępne i przystępne cenowo.
A więc jak przygotować zapiekankę pasterską? Cebulę pokrój i podsmaż na rozgrzanym oleju, następnie dodaj do niej startą na grubych oczkach marchewkę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Do przesmażonych warzyw dodaj mięso mielone, podsmaż je chwilę i zalej przecierem pomidorowym. Całość dopraw do smaku. Następnie obrane ziemniaki ugotuj, odcedź je, dodaj masło i starty na grubych oczkach ser żółty. Całość dopraw solą i rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków. Do naczynia żaroodpornego ułóż warstwę mięsa mielonego i przykryj ją masą ziemniaczaną. Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 50 minut. 10 mitu przed końcem pieczenia naczynie żaroodporne możesz odkryć, aby warstwa ziemniaczana była bardziej przypieczona.
Podsumowując zapiekanka pasterska z ziemniakami to doskonała propozycja na pyszny obiad dla całej rodziny. Świetnie sprawdzi się również jako ciepłe danie na spotkaniach rodzinnych. Przepis jest bardzo prosty a produkty spożywcze użyte do jego wykonania są przystępne cenowo i dostępne w większości sklepów. Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym to doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w niej przede wszystkim potas, który wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Alergeny w zapiekance pasterskiej
Lista alergenów dla zapiekanki pasterskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser gouda
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zapiekanki pasterskiej
Zapiekanka pasterska z mięsem mielonym po polsku to doskonała propozycja na smaczny obiad. Znajdziemy w niej przede wszystkim potas, który wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.