Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
- Makaron świderki (400 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (600 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Ser żółty (200 g)
- Brokuły - 1 mała sztuka (400 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
Przepis na zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami krok po kroku
Makaron umieść w garnku, wlej wodę i wsyp łyżkę soli. Gotuj przez 10 minut na wolnym ogniu.
Odcedź makaron i wystudź.
Brokuły umyj, podziel na różyczki i ugotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie.
Pokrój pierś z kurczaka w kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj kurczaka, dopraw solą i pieprzem.
Smaż przez 6-8 minut.
Posiekaj koper, przeciśnij czosnek przez praskę i dodaj do makaronu.
Dodaj do makaronu także kurczaka z cebulą, ugotowanego brokuła i wymieszaj.
Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i roztrzep widelcem, wlej do makaronu i połącz.
Makaron umieść w naczyniu żaroodpornym.
Zetrzyj ser na tarce i posyp wierzch zapiekanki.
Piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 40 minut.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka z piersią z kurczaka
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat zapiekanki makaronowej z kurczakiem i brokułami
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami to bardzo dobry pomysł na proste danie obiadowe dla całej rodziny. Zapiekanka makaronowa może być przygotowana z makaronu białego lub pełnoziarnistego. Przepis na zapiekankę makaronową z kurczakiem i brokułami jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia zapiekanki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: makaron świderki, pierś z kurczaka, cebula, ser żółty, jajka, śmietana kremówka, brokuł, sól, pieprz, koper, czosnek, olej rzepakowy.
Jak zrobić zapiekankę makaronową z kurczakiem i brokułami? Makaron umieść w garnku, wlej wodę i wsyp łyżkę soli. Gotuj przez 10 minut na wolnym ogniu. Odcedź makaron i wystudź. Brokuły umyj, podziel na różyczki i ugotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie. Pokrój pierś z kurczaka w kostkę. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj kurczaka, dopraw solą i pieprzem. Smaż przez 6-8 minut. Posiekaj koper, przeciśnij czosnek przez praskę i dodaj do makaronu. Dodaj do makaronu także kurczaka z cebulą, ugotowanego brokuła i wymieszaj. Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i roztrzep widelcem, wlej do makaronu i połącz. Makaron umieść w naczyniu żaroodpornym. Zetrzyj ser na tarce i posyp wierzch zapiekanki. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 40 minut.
Pierś z kurczaka jest mięsem prawie całkowicie pozbawionym tłuszczu. Zawiera jednak bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Mięso z piersi kurczaka zawiera fosfor i potas oraz witaminy A, C i E. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej mineralizacji kości. Odpowiada także za pracę układu nerwowego, a jego brak powoduje złe samopoczucie i bóle głowy. Pamiętaj, aby kupować tylko drób z hodowli bez dodatku antybiotyków. Mięso bez jego dodatków jest zdrowsze, rośnie wolniej prawie o połowę.
Podsumowując pyszna zapiekanka to bardzo dobre danie obiadowe. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Zapiekanka dobrze komponuje się z sosem czosnkowym. Zapiekanka jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu.
Alergeny w zapiekance makaronowej z kurczakiem i brokułami
Lista alergenów dla zapiekanki makaronowej z kurczakiem i brokułami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron świderki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser żółty
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zapiekanki makaronowej z kurczakiem i brokułami
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami to potrawa zawierające dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego. Jest także dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Zapiekankę możesz przygotować z makaronem pełnoziarnistym.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.