Zalewajka
- Ziemniaki późne - 5 średnich sztuk (500 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Bulion drobiowy (700 g)
- Śmietana 18% (300 g)
- Natka pietruszki (30 g)
- Zakwas na żurek (100 g)
- Kiełbasa polska (300 g)
- Olej rzepakowy (40 ml)
Przepis na zalewajka krok po kroku
Cebulę i kiełbasę pokrój w kostkę.
Na dno garnka wlej olej i podgrzej. Podsmaż cebulę z kiełbasą.
Następnie wlej bulion wraz z liściem laurowym i zielem angielskim i zagotuj.
Obierz ziemniaki i pokrój w dużą kostkę. Dodaj do bulionu. Gotuj 20 minut.
Dopraw solą i pieprzem. Zmniejsz ogień i wlej zakwas. Gotuj jeszcze 5 minut.
Na koniec dodaj śmietanę i pietruszkę. Dopraw solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat zalewajki
Zalewajka to dobry pomysł na szybką zupę z prostych składników. Przepis na zalewajkę jest dziecinnie prosty. Kiełbasa dodana do zupy powinna być kiełbasą wysokiej jakości, najlepiej z wyrobów swojskich. Do przygotowania tej prostej aczkolwiek smacznej zupy będziesz potrzebować następujących produktów spożywczych: ziemniaki, cebula, kiełbasa, bulion drobiowy, zakwas na żurek, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, śmietana kwaśna 18% oraz natka pietruszki.
Jak ugotować dobrą zalewajkę ? Na początek pokrój cebulę i kiełbasę w kostkę. Na dno garnka wlej olej i rozgrzej. Usmaż na oleju cebulę i kiełbasę. Zalej bulionem z liściem laurowym i zielem angielskim. Obierz ziemniaki i pokrój w dużą kostkę. Włóż do bulionu i gotuj 20 minut. Zmniejsz ogień i dodaj zakwas na żur, gotuj jeszcze 5 minut. Po tym czasie zdejmij z ognia. Dodaj śmietanę kwaśną i natkę pietruszki. Dopraw solą i pieprzem.
Ziemniaki są warzywem lekkostrawnym nisko kalorycznym. Ziemniaki są cennym źródłem błonnika. Mają wysoki indeks sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Ziemniaki zawierają dużo witaminy C, są też skarbnicą potasu, fosforu i wapnia. Warto włączyć więc ziemniaki do swojego jadłospisu. Cebula jest znana ze swych bakteriobójczych właściwości. Zawiera spore ilości potasu, obniżającego ciśnienie krwi. Jest też skarbnicą siarki, fosforu, magnezu i krzemu. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Witamina K odpowiada za wytwarzanie czynnika krzepnięcia w naszej krwi a co za tym idzie ma wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Jest także potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia, który buduje nasze kości.
Podsumowując zalewajka to szybka z ziemniakami na kiełbasie, którą przygotujesz w 30 minut. Zupa dla wielu osób to smak dzieciństwa, gdyż najczęściej przygotowywały ją nasze babcie. Zupa dzięki zakwasowi jest lekko kwaśna lecz świetnie komponuje się z ziemniakami i cebulą.
Alergeny w zalewajce
Lista alergenów dla zalewajki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Zakwas na żurek
Wartości odżywcze zalewajki
Zalewajka to dobra propozycja na szybki posiłek. Zalewajka jest zupą prostą, zawiera głównie cebulę i ziemniaki. Warzywa te są źródłem witaminy C, błonnika i potasu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.