Zalewa do korniszonów
- Cukier (300 g)
- Ocet spirytusowy - 2 szklanki (500 ml)
- Cebula - 2 duże sztuki (400 g)
Przepis na zalewa do korniszonów krok po kroku
Obierz cebulę z łupiny, pokrój ją w cienkie pióra.
Wlej do garnka wodę (2 litry), dodaj cebulę, gorczycę, sól, liść laurowy, ziele angielskie, cukier oraz ocet.
Zagotuj, zalewaj ogórki gorącą zalewą.
Więcej informacji na temat zalewy do korniszonów
Zalewa do korniszonów to pomysł na uniwersalną marynatę do warzyw. Zalewa pozwala na zachowanie świeżości warzyw na dłużej. Tradycyjna zalewa octowa może zostać dowolnie zmodyfikowana poprzez dodatek innych przypraw. Przepis na zalewę do korniszonów jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją wykonać. Do zrobienia zalewy potrzebujesz następujących produktów spożywczych: woda, sól, cukier, ocet spirytusowy, gorczyca, cebula, liść laurowy i ziele angielskie.
Jak zrobić zalewę do korniszonów? Na początek obierz cebulę z łupiny, pokrój ją w cienkie pióra, wlej do garnka wodę, dodaj cebulę, gorczycę, sól, liść laurowy, ziele angielskie, cukier oraz ocet. Zagotuj, zalewaj ogórki gorącą zalewą.
Gorczyca, z której produkuje się musztardę, jest rośliną z rodziny kapustowatych. Znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Gorczyca ma wiele właściwości leczniczych, między innymi leczono nią zatrucia toksynami oraz bóle różnego rodzaju. Starożytni traktowali ją jak afrodyzjak. Stosowano ją także jako składnik produktu na rozjaśnianie przebarwień skóry. Wpływa także na pracę naszego układu pokarmowego, poprawiając trawienie. Cebula od setek lat jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. Jest ona źródłem witaminy C oraz substancji o działaniu bakteriobójczym. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Cebuli nie powinny spożywać osoby z chorobami układu pokarmowego, niewydolnością nerek i chorobami wątroby.
Podsumowując domowa zalewa to idealna propozycja na pyszne ogórki. Receptura na zalewę jest bardzo prosta. Proporcje na zalewę powinny odpowiadać twoim preferencjom smakowym. To, ile octu dodać zależy od ilości ogórków. Standardowe proporcje to 2 części wody na 1 część octu. Zalewa jest dobra do użycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 2 dni w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Alergeny w zalewie do korniszonów
Lista alergenów dla zalewy do korniszonów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze zalewy do korniszonów
Zalewa do korniszonów to niskokaloryczna marynata idealna do różnych warzyw. Jeśli masz problemy z żołądkiem, nie powinieneś spożywać tego typu marynaty. Możesz przygotować ja w wersji z octem jabłkowym.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.