Przepisy z czekoladą

Potrawy z czekoladą
Dania z czekoladą

Czekoladę robi się ze sfermentowanych ziaren kakaowca. Od wieków napój z kakaowca pili Aztekowie i Majowie. Europejczycy odkryli dobrodziejstwa i smak czekolady dopiero w XIX wieku. Zaczęto wtedy produkować tabliczki czekolady i wymyślono przepisy na ciasta i desery z czekoladą. Wbrew pozorom czekolada ma ogromne właściwości prozdrowotne, dzięki zawartości antyoksydantów. Dotyczy to jednak głównie czekolady gorzkiej. Czekolada ma uniwersalne zastosowanie w sztuce kulinarnej, szczególnie do wyrobu czekoladowych deserów, słodyczy, cukierków, batonów, ciast i ciasteczek.

Proste dania i desery z czekoladą. Oto sprawdzone przepisy

Kto nie lubi czekolady, batonów czekoladowych, cukierków czekoladowych, czy ciast z czekoladą? Uwielbiają je dorośli i dzieci. Jednak dorośli starają się ograniczyć czekoladę z powodu problemów z nadwagą. Kłopot tkwi jednak nie w samej czekoladzie, lecz w towarzyszących jej tuczących dodatkach deserów jak cukier, mąka itp. Przedstawiamy historię czekolady i opowiadamy jakie desery i ciasta robimy z czekoladą. Prezentujemy szybki przepis na pyszny deser czekoladowy.

Czekolada - zastosowanie w kuchni i właściwości

Czekolada - historia zastosowania w kuchni

Czekolada powstaje z nasion kakaowca, czyli z miazgi kakaowej, z dodatkiem masła kakaowego i substancji słodzących. Nasiona podlegają fermentacji, następnie zaś wytłacza się z nich tłuszcz, czyli masło kakaowe. Natomiast łuski mieli się na proszek, czyli kakao. Kakaowiec rośnie w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Pierwsze ślady świadczące o stosowaniu nasion kakaowca w kuchni pochodzą z Ekwadoru. Obecnie zaś najwięcej kakao produkuje się w Afryce.

Aztekowie i Majowie zrobili z kakao napój, który osładzali miodem. Po odkryciu Ameryki Europejczycy nie wiedzieli, do czego służy kakao. Dopiero w XVII wieku w Europie zaczęto pić kakao jako napój. Tabliczka czekolady powstała dopiero w XIX wieku, kiedy to połączono kakao z masłem kakaowym i cukrem, które rozpuszczono i wlano do formy. Wynalazcą konszowania czekolady, czyli mieszania masy czekoladowej, był Rudolph Lindt.

Rodzaje czekolady:

  • czekolada gorzka posiada co najmniej 70% miazgi kakaowej,
  • czekolada deserowa najczęściej zawiera około 50% miazgi kakaowej oraz cukier i inne dodatki,
  • czekolada mleczna powstaje z dodatkiem mleka i zwykle zawiera około 25% masy kakaowej,
  • biała czekolada powstała w XX wieku i nie zawiera proszku kakaowego.

W sklepach dostępna jest czekolada twarda w postaci tabliczek czekolady lub różnych wyrobów oraz czekolada pitna, z której robi się napoje.

Czy deser z gorzką lub mleczną czekoladą jest zdrowy

Czekolada uchodzi za tuczącą i niezdrową. Jednak czekolada, szczególnie gorzka, zawiera ogromne ilości flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Zawiera również cenny magnez, witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz liczne składniki mineralne. Czekolada poprawia wytrzymałość mięśni, dodaje energii, wpływa korzystnie na system nerwowy. Podnosi sprawność intelektualną i pobudza. Czekolada ma również swoje złe strony: może wywołać migrenę, zgagę i zaparcia.

Niestety dobroczynne właściwości czekolady nie oznaczają, że możemy bezkarnie objadać się słodyczami i deserami z czekoladą. Dobroczynne działanie ma czekolada gorzka zawierająca ponad 70% miazgi kakaowej. Jednak nie należy przesadzać. Zaleca się zjadanie nie więcej niż 2 - 3 kostki dziennie.

Niestety czekolada mleczna czy deserowa zawierają znacznie mniej miazgi kakaowej. Ponadto w jej skład wchodzą nie zawsze zdrowe dodatki. Desery i słodycze czekoladowe zawierają także ogromne ilości cukru i sztucznych dodatków. Warto też pamiętać, że pyszny deser w kolorze czekoladowym może być zrobiony z substancji czekoladopodobnej, która z prawdziwymi ziarnami kakaowca nie ma wiele wspólnego.

Kontrowersje budzi również biała czekolada, która w XX wieku wypuszczona została na rynek przez firmę Nestle. Biała czekolada składa się głównie z masła kakaowego oraz dodatków smakowych, nie zawiera jednak kakao. Posiada ona witaminy i składniki mineralne, lecz w niewielkiej ilości. Natomiast tłuszcz kakaowy bywa w produktach z białej czekolady zastępowany przez niezdrowe utwardzane tłuszcze roślinne. Dlatego też amatorzy białej czekolady powinni uważnie czytać etykiety.

Jakie potrawy można zrobić z gorzką lub mleczną czekoladą

Czekoladę zjadamy w postaci tabliczek lub pijemy jako gorącą czekoladę pitną. Prócz tego zastosowanie czekolady w kuchni jest ogromne. Trudno powiedzieć o tradycji czekolady w kuchni polskiej, gdyż czekolada pojawiła się w sztuce kulinarnej dopiero w XIX wieku. Czekoladę wykorzystuje się głównie do deserów, słodyczy i wyrobów cukierniczych. Uwielbiamy cukierki czekoladowe, lody z polewą czekoladową, wafelki w czekoladzie, czy batony czekoladowe. Natomiast w domu z czekolady robimy głównie ciasta i desery.

Przepisy na domowe wyroby czekoladowe:

  • tort czekoladowy,
  • ciasto czekoladowe,
  • babeczki i muffinki czekoladowe,
  • polewa czekoladowa do placków lub naleśników,
  • brownie,
  • drożdżówki i rogaliki z czekoladą,
  • desery i lody czekoladowe.

Najciekawsze przepisy na dania i desery z czekoladą

Przepisy na ciasta czekoladowe

Do wypieku ciast czekoladowych stosuje się najczęściej czekoladę gorzką. Jeśli chcemy użyć czekoladę mleczną, lepiej wybrać taką, która ma co najmniej 50% kakao. Najłatwiejszy do wykonania jest szybki i prosty przepis na pyszne ciasto biszkoptowe z czekoladą. Do ciasta bierzemy gorzką czekoladę oraz kakao. Po upieczeniu, ciasto polewamy polewą czekoladową. Klasyczne ciasto czekoladowe z gorzką czekoladą jest dość łatwe do wykonania. Wystarczy rozpuścić czekoladę z masłem i połączyć z pozostałymi składnikami. W sieci znajdziemy również łatwy i prosty przepis na ciasto czekoladowe, który wymaga jedynie wymieszania składników i dokładnego zmiksowania.

Typowym ciastem z czekoladą, wywodzącym się z kuchni amerykańskiej, jest brownie. Przepis jest szybki i prosty i prawie zawsze się udaje. Brownie robimy z czekolady gorzkiej roztopionej z masłem. Składniki wystarczy pomieszać i upiec. Charakterystyczną cechą brownie jest zwarta struktura, nieco przypominająca zakalec. Pokrojone na kostki brownie pełni rolę ciasteczek na deser.

Desery z czekoladą

Pomysłów na stosowanie czekolady do deserów istnieje ogromna ilość. Wystarczy kupić gotową posypkę czekoladową i posypać nią ciasteczka lub babeczki. Ciasto na muffinki i babeczki możemy pomieszać z pokruszonymi kawałkami czekolady, która później przyjemnie chrupie w zębach. Kawałki czekolady dodajemy również do kruchych ciasteczek.

Wszyscy, szczególnie dzieci, lubią desery z polewą czekoladową lub pokruszonymi kawałkami czekolady. Pyszny deser stanowią babeczki czekoladowe, mus czekoladowy, czy też orzeszki w czekoladzie. Gorzka czekolada sprawdza się także jako doskonały składnik do dietetycznych słodyczy i deserów. Dla odchudzających się możemy zrobić kulki z gotowanej fasoli z roztopioną czekoladą gorzką.

Przepisy z czekoladą - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto