Dania z cebulą

Przepisy z cebulą
Potrawy z cebulą

Cebula jest warzywem bardzo popularnym w polskiej kuchni. Nadaje przygotowywanym potrawom charakterystycznego smaku i aromatu, zdecydowanie poprawiając apetyczność przygotowywanych dań. W zależności od rodzaju, może być bardziej ostra lub delikatniejsza, smak i zapach cebuli zmienia się również podczas obróbki termicznej. Jest bardzo zdrowym warzywem o właściwościach bakteriobójczych, przeciwwirusowych, antynowotworowych i przeciwzapalnych, ale ze względu na ostry smak i substancje goryczkowe, jej spożywanie na surowo może nie być wskazane dla osób z chorobami układu pokarmowego.

Potrawy z cebulą. Oto zbiór pomysłów na dania z dodatkiem cebuli

Cebula to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni, jest również jedną z najdłużej stosowanych roślin o właściwościach leczniczych. Występuje praktycznie przez cały rok i wzbogaca nasz jadłospis także w miesiącach jesienno-zimowych. Należy do rodziny roślin czosnkowatych, a rejonem pochodzenia jest środkowa i zachodnia Azja, gdzie wykorzystywana była już w starożytności. Aktualnie cebulę możemy spotkać na całym świecie, głównie w warunkach uprawnych. Cebula występuje w wielu odmianach, przykładowo może to być cebula biała, żółta (złocista), czerwona, siedmiolatka, szalotka czy malutka cebulka perłowa. Najbardziej ostra jest cebula złocista, ale jeśli poddamy ją obróbce termicznej, smakuje o wiele delikatniej, jest nawet lekko słodkawa. O wiele łagodniejsze w smaku są cebula czerwona i biała, które często stanowią element warzywnych sałatek.

Cebula – właściwości zdrowotne

Cebula jest bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Wśród występujących w niej składników odżywczych wymienić możemy między innymi: witaminy A, C, B1, B2, B6, E, K i PP, a także składniki mineralne, takie jak: magnez, cynk, siarka, mangan, krzem, potas, wapń, sód, fosfor, żelazo.

Szczególnie cennymi składnikami występującymi w cebuli są związki siarki, które odpowiadają między innymi za jej właściwości bakteriobójcze.

Potrawy z cebulą będą działały przeciwbakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie, charakteryzuje je także działanie oczyszczające, usprawniające procesy trawienia i poprawiające apetyt. Surowej cebuli powinny jednak unikać osoby cierpiące na schorzenia wątroby i trzustki, gdyż może ona nasilać niekomfortowe dolegliwości.

Cebula jest również źródłem kwercetyny, silnego przeciwutleniacza, który nie dość że działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, to jeszcze dodatkowo ma mocne właściwości antynowotworowe.

Warzywo to działa korzystnie na pracę układu krążenia, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, pomaga w walce z nadciśnieniem oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, zapobiega rozwojowi miażdżycy. Flawonoidy zawarte w cebuli, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym mogą także przeciwdziałać zakażeniu bakterią Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Cebula poprawia działanie systemu odpornościowego, pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, ma lekkie działanie moczopędne, dzięki czemu wpływa pozytywnie na pracę układu moczowego.

Najwięcej wartości odżywczych ma cebula spożywana na surowo, ale u niektórych osób, cierpiących na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, może powodować niestrawność. W takim przypadku bardziej wskazana będzie cebula duszona lub lekko smażona.

Jak kupować i przechowywać cebulę

Wybierając cebulę, postarajmy się sięgać po bulwy o twardej i cienkiej otoczce, najlepiej takie, które nie kiełkują. Należy unikać warzyw z szarym nalotem i tych charakteryzujących się nieprzyjemnym zapachem.

Najlepiej przechowywać ją w suchym i ciemnym miejscu, w jednej warstwie, cebulę można również trzymać w przewiewnej siatce lub związaną w warkocze. Słodką cebulę możemy przechowywać w lodówce zawiniętą luźno w papier. Co jakiś czas warto przejrzeć produkty i usunąć zepsute egzemplarze.

Jakie potrawy z cebulą są najbardziej godne polecenia

Aromatyczna cebula wzbogaca przepisy kulinarne, nadając potrawom głębokiego i wyrazistego smaku.

Smażona i duszona cebula smakuje delikatniej niż ostra cebula surowa, a jej dodatek poprawia smak niejednej potrawy. Jeśli chcemy aby szybciej stała się miękka podczas smażenia, warto posypać ją odrobiną soli. Osoby ograniczające ilość tłuszczu i smażonych produktów w diecie mogą udusić cebulę w bulionie, będzie równie smaczna, choć nieco mniej krucha.

Surowa cebula będzie świetnym dodatkiem do surówek i sałatek, twarożków, warzywnych past do chleba, a także do posypania kanapek. Warto jednak wiedzieć, że dodatek octu do sałatki może nieco pogorszyć jej strawność. Jest niezbędnym dodatkiem do wielu przekąsek, takich jak śledzie, tatar, grzyby czy produkty marynowane.

Przepisy z cebulą jako dodatkiem, obejmują potrawy zawierające mięso, ryby, owoce morza, jajka czy nabiał. Mięso może być w formie gulaszu, bigosu z kapustą kiszoną, mięsa pieczonego, duszonego w sosie lub smażonego.

Świetnym pomysłem na cebulę jest także zupa cebulowa, w której często stosuje się cebulę czerwoną, charakteryzującą się delikatnym, lekko słodkawym smakiem. Aromatyczna zupa cebulowa wywodzi się z Francji, ale jest również coraz popularniejsza w naszym kraju.

Bardzo polecanym specyfikiem z dodatkiem cebuli jest także syrop cebulowy, który pomoże w przypadku przeziębienia i złagodzi dokuczliwy katar. Przygotowujemy go z cebuli i miodu albo cukru oraz odstawiamy go na kilka godzin, aż do uzyskania syropu.

Dlaczego płaczemy przy obieraniu i krojeniu cebuli? Zawiera ona aminokwasy siarkowe, które w połączeniu z występującymi w niej enzymami, powodują uwalnianie sulfinu etylu, który ma właściwości lotne i może podrażniać śluzówkę oczu. Są oczywiście metody, które ograniczają łzy przy krojeniu cebuli, przykładowo włożenie jej wcześniej do lodówki lub krojenie pod strumieniem zimnej wody, ale niestety nie działają one u wszystkich.

W medycynie ludowej cebulę stosuje się również zewnętrznie, dla poprawy stanu włosów, paznokci i skóry, okład z cebuli sprawdzi się również w przypadku ugryzienia przez owady.

Dania z cebulą - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto