Yorkshire pudding
- Mąka pszenna typ 500 (150 g)
- Jajko (4 szt.)
- Mleko 3,2% - niepełna szklanka (200 ml)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
Przepis na yorkshire pudding krok po kroku
Do miski przesiej mąkę, dodaj jajka i przy pomocy trzepaczki do jajek połącz składniki na gładką masę.
Następnie cały czas energicznie mieszając, do masy dodaj mleko.
Masę dopraw szczyptą soli i dokładnie wymieszaj. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.
Piekarnik rozgrzej do 230 st. C.
Przy pomocy pędzelka wysmaruj blaszkę do muffinek olejem rzepakowym.
Blaszkę do muffinek wysmarowaną olejem rzepakowym wstaw do rozgrzanego piekarnika na 3 minuty.
Z piekarnika wyciągnij formę i ostrożnie przy pomocy chochelki wlej ciasto do otworów na babeczki.
Blaszkę wstaw do rozgrzanego piekarnika i jej zawartość piecz przez około 25 minut.
Yorkshire pudding podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat yorkshire pudding
Yorkshire pudding to pomysł na domowy dodatek do obiadu. Przepis wywodzi się z kuchni brytyjskiej. Pyszny yorkshire pudding serwowany jest na gorąco jako dodatek do pieczeni lub mięsa w sosie. Stanowi on również potrawę tradycyjnego obiadu świątecznego. Sprawdzony przepis na yorkshire pudding jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy niezbędne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jajka, mleko, olej rzepakowy oraz sól. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych przystępnych cenach.
Jak zrobić yorkshire pudding? Do miski przesiej mąkę, dodaj jajka i przy pomocy trzepaczki do jajek połącz składniki na gładką masę. Następnie cały czas energicznie mieszając, do masy dodaj mleko. Masę dopraw szczyptą soli i dokładnie wymieszaj. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Piekarnik rozgrzej do 230°C. Przy pomocy pędzelka wysmaruj blaszkę do muffinek olejem rzepakowym. Blaszkę do muffinek wysmarowaną olejem rzepakowym wstaw do rozgrzanego piekarnika na 3 minuty. Z piekarnika wyciągnij formę i ostrożnie przy pomocy chochelki wlej ciasto do otworów na babeczki. Blaszkę wstaw do rozgrzanego piekarnika i jej zawartość piecz przez około 25 minut. Yorkshire pudding podawaj na ciepło.
Jajko natomiast jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, które jest z łatwością przyswajane przez nasz organizm. Obecność luteiny w żółtku przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób wzroku, w tym zwyrodnienia plamki żółtej. Jajka zawierają również witaminy oraz składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy A oraz E pozytywnie wpłynie na naszą odporność. Cynk poprawi kondycję włosów oraz skóry.
Podsumowując smaczny yorkshire pudding stanowi doskonały dodatek do obiadów. Przepis wywodzi się z kuchni brytyjskiej. Najlepszy yorkshire pudding podaje się na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu. Yorkshire pudding świetnie smakuje z dodatkiem mięs w sosie. Przepis na yorkshire pudding jest dość prosty.
Alergeny w yorkshire pudding
Lista alergenów dla yorkshire pudding przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze yorkshire pudding
Yorkshire pudding to doskonała propozycja na przekąskę. Danie jest dość kaloryczne, dlatego warto uważać z jego ilością w diecie.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.