Yakitori
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Udko kurczaka ze skórą (400 g)
- Ryż biały (400 g)
- Sake (40 ml)
- Por - kawałek małej sztuki (150 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (200 g)
Przepis na yakitori krok po kroku
Mięso z piersi pokrój w większą kostkę.
Udka oczyść z kości i pokrój razem ze skórą w paski.
Pokrój pora.
Oczyść paprykę z gniazd nasiennych i pokrój w dużą kostkę.
Wątróbki oczyść z błonek.
W misce wymieszaj sos sojowy, mirin, sake i cukier.
Umieść w marynacie mięso i odstaw na 30-40 minut.
Po tym czasie mięso i warzywa nadziewaj na patyczki do szaszłyków.
Grilluj w nagrzanym do 230 stopni piekarniku z włączoną górną grzałką.
Ugotuj ryż w osolonej wodzie.
Szaszłyki podawaj z ryżem.
Więcej informacji na temat yakitori
Yakitori to doskonała propozycja na pyszny obiad dla całej rodziny. Szaszłyki yakitori pochodzące z Japonii przygotować możesz na tradycyjnego grilla opalanego drzewem lub węglem lub usmażyć na patelni grillowej poza sezonem letnim. Przepis na kurczaka yakitori jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia tego pysznego dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: pierś z kurczaka, udka kurczaka, wątróbka drobiowa, por, papryka, sos sojowy, mirin, sake, ryż biały.
Jak zrobić yakitori? Mięso z piersi pokrój w większą kostkę. Udka oczyść z kości i pokrój razem ze skórą w paski. Pokrój pora. Oczyść paprykę z gniazd nasiennych i pokrój w dużą kostkę. Wątróbki oczyść z błonek. W misce wymieszaj sos sojowy, mirin, sake i cukier. Umieść w marynacie mięso i odstaw na 30-40 minut. Po tym czasie mięso i warzywa nadziewaj na patyczki do szaszłyków. Grilluj w nagrzanym do 230 stopni piekarniku z włączoną górną grzałką. Ugotuj ryż w osolonej wodzie. Szaszłyki podawaj z ryżem.
Mięso z piersi kurczaka jest bardzo dobrym źródłem białka zwierzęcego. Białko zwierzęce jest jedynym pełnowartościowym białkiem dla człowieka. Pierś z kurczaka jest prawie całkowicie pozbawiona tłuszczu. Zawiera bardzo mało kalorii ogółem. Powinniśmy wybierać mięso z hodowli bez dodatku antybiotyków. Wolno żyjące kurczaki rosną o połowę wolniej i są zdrowsze niż mięso z przemysłowego chowu. Ryż jest przede wszystkim bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ryż jest zbożem bardzo zanieczyszczonym, gdyż rośnie na terenach bardzo mocno obfitujących w wodę. Powinniśmy wybierać ryż dobrej jakości. Ryż biały jest całkowicie pozbawiony łuski, która jest źródłem błonnika oraz składników mineralnych. Ryż brązowy jest lepszym źródłem składników mineralnych niż oczyszczone ziarna. Zawiera także dużo błonnika, który pozwala zachować uczucie sytości na dłużej.
Podsumowując pyszne japońskie szaszłyki są doskonałe na obiad w gronie rodziny i przyjaciół. Grillowane mięso w słodkiej przyprawie jest bardzo aromatyczne i delikatnie skarmelizowane. Do szaszłyków możesz podać także siekaną kapustę pekińską. Grill yakitori ma bardzo wąski ruszt i został stworzony spacjalnie do przygotowywania szaszłyków.
Alergeny w yakitori
Lista alergenów dla yakitori przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
W przepisie na yakitori nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- sos mirin
Wartości odżywcze yakitori
Yakitori to danie zawierające dużo białka zwierzęcego. Białko jest podstawowym budulcem naszego ciała. Wspomaga także regenerację tkanek. Yakitori jest bardzo dobrym źródłem żelaza oraz witamin z grupy B.
Energia i białka
(265g)
Węglowodany
(265g)
Tłuszcze
(265g)
Witaminy
(265g)
Składniki mineralne
(265g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.