Wołowina po burgundzku
- Polędwica wołowa (1000 g)
- Boczek wędzony bez kości (150 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Por - 1 mała sztuka (150 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Mąka pszenna typ 550 (25 g)
- Bulion wołowy (500 ml)
- Wino czerwone wytrawne (500 g)
- Koncentrat pomidorowy (25 g)
- Cebula szalotka (150 g)
- Pieczarki (250 g)
Przepis na wołowinę po burgundzku krok po kroku
Boczek pokrój w kostkę, ułóż go na dnie głębokiej patelni i podsmaż go, aż do zarumienienia. Następnie wyjmij go na talerz, pozostawiając wytopiony tłuszcz na patelni.
Polędwicę pokrój w kostkę, na patelnię dolej połowę oleju i partiami podsmażaj mięso. Po obsmażeniu odłóż je na talerz.
Na patelnię dolej pozostały olej i podsmaż na nim pokrojoną w kostkę cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pokrojone w talarki marchewki oraz pora. Następnie do warzyw dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj składniki. Całość dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Warzywa z patelni przełóż do naczynia żaroodpornego.
Następnie do patelni wlej bulion, wino oraz koncentrat pomidorowy, całość zagotuj. Do wywaru dodaj liść laurowy, posiekaną natkę pietruszki oraz przesmażone mięso.
Gdy mięso zagotuje się przelej je go naczynia żaroodpornego, następnie ukryj naczynie i wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni C na 3 godziny.
Na patelni przesmaż obrane cebulki szalotki i pieczarki. Składniki dodaj do gulaszu po 2,5 godzinach pieczenia. Następnie nie przykrywaj już naczynia i piecz gulasz około 30 minut.
Gotowy gulasz podawaj z pieczywem lub gotowanymi ziemniakami w formie puree.
Więcej informacji na temat wołowiny po burgundzku
Wołowina po burgundzku to fajna mięsa propozycja na pyszny obiad lub sycącą kolacje. Przepis na wołowinę po burgundzku nie należy do najprostszych dań, ale z naszym przepisem na pewno sobie poradzisz z przygotowaniem tej smacznej potrawy. Składniki których potrzebujesz to polędwica wołowa, boczek, olej, marchewka, por, cebula, mąka, bulion, wino, koncentrat pomidorowy, cebula, pieczarki, sól, pieprz, natka pietruszki, liść laurowy i czosnek.
Jak przygotować gulasz wołowy po burgundzku? Pokrój boczek w kostkę i podsmaż. Usmażony boczek zdejmij z patelni i wrzuć na patelnię polędwicę pokrojoną w kostkę. Usmażoną polędwice zdejmij na talerz. Na patelni usmaż pokrojoną w kostkę cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pokrojone w talarki marchewki i seler. Do warzyw na patelni dodaj mąkę. Do smaku dodaj sól oraz pieprz, składniki dokładnie wymieszaj. Warzywa przełóż do naczynia żaroodpornego. Następnie na patelnie wlej bulion, wino oraz koncentrat pomidorowy, całość zagotuj. Do wywaru dodaj liść laurowy, pietruszkę i podsmażone mięso. Gdy mięso się zagotuje przełóż je do naczynia żaroodpornego. Piecz pod przykryciem w piekarniku nagrzanym na 150 stopni C przez trzy godziny. Na patelni usmaż szalotkę i pieczarki składniki dodaj po 2,5 godzinach pieczenia i nie przykrywaj już naczynia żaroodpornego. Całość piecz jeszcze 30 minut. Z czym podawać pieczeń wołową? Podawaj z pieczywem lub z ziemniakami w formie puree oraz z surówką z sezonowych warzyw.
Podsumowując polędwica w czerwonym winie nada się na obiad lub na romantyczną kolację we dwoje. Polędwice możemy przygotować też na ważną uroczystość rodzinną lub podać na imprezie dla znajomych. Do naszego dania idealnie pasować będzie czerwone wytrawne wino. Danie sprawdzi się dla osób na diecie niskowęglowodanowej i niskim indeksie glikemicznym. Jest to danie, które doskonale smakuje z dodatkiem ugotowanych ziemniaków oraz surówką z sezonowych warzyw. Polędwica jest mięsem zawierającym duże ilości żelaza, dlatego warto włączyć to mięso w diecie osób chorujących na anemię.
Alergeny w wołowinie po burgundzku
Lista alergenów dla wołowiny po burgundzku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
Wartości odżywcze wołowiny po burgundzku
Wołowina jest mięsem bogatym w żelazo, dlatego warto włączyć tą potrawę do diety osób cierpiących na anemię. Pamiętaj jednak, że jest to mięso czerwone, którego ilość w diecie powinna być ograniczona.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.