Wino z jeżyn

Opublikowano: 27.09.2022 r., 22:30 | Autor: Oliwia Gawron
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Domowe wino z jeżyn
Wino z jeżyn
Niecodzienne wino z jeżyn jest niezwykle słodkie i aromatyczne. Poznaj mój przepis i przekonaj się sam.
Przygotowanie 60 min
Gotowanie 30 min
426 kcal
Kcal w porcji
200 g
Wielkość porcji
90
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 10 porcji
  • Jeżyny (5000 g)
  • Cukier (5000 g)
  • Drożdże winiarskie (30 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
gąsior z rurką fermentacyjną 25 l

Przepis na wino z jeżyn krok po kroku

Dodatkowo przygotuj 5 litrów wody.

Jeżyny umyj i oczyść, a następnie rozgnieć.

Przełóż jeżyny do butelki z otworem, wlej odrobinę wody, dodaj drożdże i odstaw na jeden dzień.

Dodaj łyżkę cukru i odstaw na 4 dni. Odcedź owoce, a sok przelej do butelki z gąsiorem.

Cukier rozpuść w pozostałej wodzie i zalej owoce.

Wino będzie dobre za 2-3 miesiące.

Jak oceniasz przepis na wino z jeżyn
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 89,7% osób

Więcej informacji na temat wina z jeżyn

Wino z jeżyn idealnie sprawdzi się na wolny weekend w domowym zaciszu lub spotkanie ze znajomymi. To tradycyjne i domowe będzie smakować jeszcze lepiej niż wersja kupna, dlatego koniecznie poznaj mój przepis na wino z jeżyn, które przygotujesz błyskawicznie. Nie wymaga ono wkładu dużo pracy, jednak musisz wykazać się cierpliwością. Idealne wino musi od leżakować około 2-3 miesięcy, zanim będzie najlepsze.

Zatem, jak zrobić wino z jeżyn?

W pierwszej kolejności musisz zaopatrzysz się w podstawowe składniki takie jak: 3 litry wody, jeżyny cukier, drożdże winiarskie.

Moje wino jest delikatnie słodkie, jeśli zależy Ci na większej słodyczy postaw na większą ilość cukru.

Dodatkowo musisz przygotować szklane butelki, do których na końcu będziemy przelewać nasze smaczne wino, specjalna butla z gąsiorem, w której nasze wino będzie odpoczywać.

W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego możesz użyć cukier trzcinowy nie robi to jednak wielkiej różnicy.

Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.

Nasze domowe wino powstanie w kilku etapach. W pierwszej kolejności jeżyny dokładnie umyj i oczyść, a następnie rozgnieć. Przełóż jeżyny do butelki z otworem, wlej odrobinę wody, dodaj drożdże i odstaw na jeden dzień. Następnie dodaj łyżkę cukru i odstaw na 4 dni. Odcedź owoce, a sok przelej do butelki z gąsiorem.

Cukier rozpuść w pozostałej wodzie i zalej owoce. Nasze tradycyjne wino deserowe będzie dobre za 2-3 miesiące. W podobny sposób możesz przygotować wino z dowolnych owoców, świetnie sprawdzą się też jabłka czy śliwki. Najlepsze wino powstaje z sezonowych owoców. Dlatego w szczególności postaw na nie.

Skoro już wiesz, jak przygotować wino w domu i ile cukru użyć, przygotuj je samodzielnie i przekonaj się, jakie jest smaczne.

Będzie to idealny pomysł na spędzenie czasu ze znajomymi lub na imprezę. Swojskie wino domowej roboty na pewno zrobi wrażenie na gościach.

Alergeny w winie z jeżyn

Lista alergenów dla wina z jeżyn przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na wino z jeżyn

Wartości odżywcze wina z jeżyn

na 100g gotowej potrawy

W podobny sposób przygotujesz wino z dowolnych owoców.

Szacunkowy indeks glikemiczny wina z jeżyn 90
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania wina z jeżyn

Koszt składników
236.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Jeżyny
5000 g
10.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 20
200.00
Za 5000 g
Cukier
5000 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 5
12.50
Za 5000 g
Drożdże winiarskie
30 g
4.00
Za 5,0 g
Liczba opakowań 6
24.00
Za 30 g
Koszt składników
236.50