Wino z czeremchy

Opublikowano: 21.11.2022 r., 17:06 | Autor: Aleksandra Dziura
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Butelka domowego wina z czeremchy
Wino z czeremchy
Poznaj przepis na pyszne, domowe wino z czeremchy.
Przygotowanie 40 min
88 kcal
Kcal w porcji
100 g
Wielkość porcji
70
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 70 porcji
  • Owoce czeremchy amerykańskiej (świeże) (5000 g)
  • Pożywka dla drożdży (3 g)
  • Cukier (1500 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
garnek, butelka szklana, korek z rurką fermentacyjną

Przepis na wino z czeremchy krok po kroku

Owoce umyj, przełóż do garnka i lekko rozmiażdż.

Dodaj ok. 6 litrów wody i pożywkę dla drożdży. Przykryj i odstaw do fermentacji na 2 dni.

Odcedź owoce od soku i odstaw sok do fermentacji na kolejny dzień.

Dodaj cukier.

Rozlej do butelek i zamknij rurkami fermentacyjnymi.

Odstaw w piwnicy na minimum 6 miesięcy.

Jak oceniasz przepis na wino z czeremchy
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 95,5% osób

Więcej informacji na temat wina z czeremchy

Czeremcha to mało znany owoc. Rzadko kiedy jest spożywana samodzielnie, czy w formie przetworów, na przykład soków, przecierów, dżemów. Wynika to z faktu, że jest gorzka i ciepka w smaku, a dodatkowo trudno dostępna. Raczej nie znajdziemy jej w najbliższych sklepach, w których robimy codzienne zakupy spożywcze. Owoce czeremchy amerykańskiej zapewne znane będą przede wszystkim wśród miłośników i znawców domowych win, ponieważ to właśnie do ich przygotowania jest najczęściej wykorzystywana. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wino z czeremchy koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz pomysł na jego przygotowanie. Z naszym przepisem, przygotujesz smaczne, domowe wino z czeremchy, które nada się na wiele uroczystości. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie owoców czeremchy, wody, cukru oraz pożywki do drożdży. Ile cukru należy dodać do wina? To zależy od tego na jakim efekcie Ci zależy. Standardowo przyjmuje się ok. 1,5 kilograma cukru na 5 kilogramów owoców. Pamiętaj, że owoce z czeremchy są dość gorzkie, może więc okazać się, że najlepsze pod katem smaku będzie dla Ciebie wino słodkie, o nieco większej zawartości cukru. Jeśli chodzi o sprzęt warto zaopatrzeć się w rurkę fermentacyjną do wina, która wspomaga prawidłowy proces fermentacji i poprawia jakość oraz smak wina. Owoce z czeremchy mają wiele właściwości zdrowotnych. Mogą działać przeciwzapalnie, moczopędnie, a także zmniejszać objawy towarzyszące reumatyzmowi. Dostarczają m.in. witaminy C, wapnia, fosforu, są również źródłem kwasów organicznych i garbników o działaniu przeciwdrobnoustrojowy. Warto jednak pamiętać, że mimo to wino z czeremchy nie powinno być uznawane za produkt prozdrowotny i nie należy przypisywać mu właściwości leczniczych. Alkohol, w każdej dawce, negatywnie wpływa na zdrowie i może zaburzać funkcjonowanie organizmu, dlatego jego ilości powinny być ograniczone. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz przepis na wino z czeremchy, który na pewno Cię zainspiruje.

Alergeny w winie z czeremchy

Lista alergenów dla wina z czeremchy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na wino z czeremchy

Wartości odżywcze wina z czeremchy

na 100g gotowej potrawy

Każda ilość alkoholu może mieć negatywne skutki dla zdrowia, dlatego nie należy traktować go jako produkt prozdrowotny.

Szacunkowy indeks glikemiczny wina z czeremchy 70
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania wina z czeremchy

Koszt składników
107.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Owoce czeremchy amerykańskiej (świeże)
5000 g
20.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 5
100.00
Za 5000 g
Pożywka dla drożdży
3 g
2.50
Za 10,0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 3 g
Cukier
1500 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 2
3.75
Za 1500 g
Koszt składników
107.50