Whisky z colą
- Whisky - 2 kieliszki (100 ml)
- Cola (300 ml)
- Cytryna - 1 mała sztuka (40 g)
- Lód (100 g)
Przepis na whisky z colą krok po kroku
W szklance umieść lód, wlej whisky i colę, wymieszaj.
Cytrynę umyj i pokrój na grube plastry. Umieść plaster cytryny w szklance.
Więcej informacji na temat whisky z colą
Whisky z colą to tradycyjny szybki drink na bazie whisky. Jest on bardzo popularny i lubiany przez wielu. Przepis na drinka whisky z colą jest bardzo łatwy do przygotowania dlatego nie musisz mieć żadnego doświadczenia barmańskiego aby go zrobić. Do jego przygotowania potrzebujesz następujących składników: cola, whisky, kostki lodu oraz cytryna.
Jak zrobić drinka whisky z colą? W szklance typu old fashioned umieść kostki lodu, wlej whisky i uzupełnij colą, dodaj gruby plaster cytryny.
Whisky to wysokoprocentowy alkohol powstający z destylacji zacieru zbożowego. Początkowo trunek produkowany był jako środek pomagający w leczeniu różnych chorób. Zwany był także "wodą życia", powstał najprawdopodobniej w Irlandii, a jego recepturę przypisuje się św. Patrykowi. Początkowo mikstura powstawała z fermentowanych owoców a w wieku szesnastym zaczęto wytwarzać ją z zacieru jęczmiennego. Wyróżnić możemy cztery podstawowe podziały tego alkoholu, które mają ścisłe powiązanie z miejscem jego produkcji: Szkockie, Irlandzkie, Amerykańskie oraz Japońskie wzorujące się na odmianie Szkockiej. Whisky szkockie produkuje się tylko i wyłącznie ze słodu jęczmiennego, amerykańską odmianę natomiast z zacieru na bazie kukurydzy, żyta oraz jęczmienia.
Cytryna jest owocem tropikalnym pochodzącym z Chin. Jest ona źródłem witaminy C, która jest silnym środkiem antyoksydacyjnym. Chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Cytryny są także źródłem błonnika regulującego pracę naszych jelit oraz kwasów owocowych, którym cytryna zawdzięcza swój kwaśny smak. Kwaśny smak cytryny wpływa korzystnie na produkcję kwasów żółciowych, dlatego warto je dodawać do potraw gdyż poprawiają trawienie.
Podsumowując szybki do zrobienia drink podaj na imprezę ze znajomymi. Proporcje na drinka możesz zwiększyć i przygotować go na domówkę. Limonka także idealnie nadaje się do przygotowania drinka. Drinki na bazie alkoholu powinny spożywać jedynie osoby, które ukończyły 18 rok życia. U osób młodych alkohol wpływa negatywnie na rozwój mózgu.
Alergeny w whisky z colą
Lista alergenów dla whisky z colą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na whisky z colą
Wartości odżywcze whisky z colą
Drinki na bazie alkoholu powinny być spożywane przez nas możliwie jak najrzadziej. Alkohol ma negatywny wpływ na cały nasz organizm. Alkohol jest wyrobem zawierającym bardzo dużo kalorii.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.