Wegańskie kotlety z kaszy gryczanej
- Kasza gryczana - 1 szklanka, niepalona (180 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (230 g)
- Cebula szalotka - 1 sztuka, ze szczypiorkiem (30 g)
- Szpinak - 1 garść (30 g)
- Płatki owsiane - 1 łyżka (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na wegańskie kotlety z kaszy gryczanej krok po kroku
Kaszę przepłucz i ugotuj w dwóch szklankach wody przez 15-20 minut.
Gotową wsyp do miski i zostaw do ostygnięcia.
Paprykę umyj i usuń gniazda nasienne.
Cebulę pokrój w kostkę i posiekaj szczypiorek.
Szpinak porwij na mniejsze kawałki.
Na patelni rozgrzej połowę oliwy i podsmaż przez chwilę cebulę z papryką.
Na koniec dodaj szpinak aż zmięknie.
Do miski z kaszą dodaj warzywa i dokładnie wymieszaj.
Dopraw solą i pieprzem.
Jeśli masa jest zbyt rzadka dodaj płatki owsiane.
Formuj kotlety dłońmi i smaż na patelni z dwóch stron, aż się zrumienią.
Podawaj z warzywami.
- Pulpety w sosie koperkowym
- Turbot
- Falafel
- Sałatka z kurczakiem
- Makaron ze szpinakiem
- Spaghetti
- Pulpety w sosie pomidorowym
- Makaron z cukinii
- Schabowe w sosie
- Kurczak curry
- Pierś z kaczki
- Pstrąg pieczony
- Filet z kurczaka
- Łosoś z piekarnika
- Dietetyczne pulpety na parze
- Pstrąg
- Makaron z pesto
- Kapusta wigilijna
- Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat wegańskich kotletów z kaszy gryczanej
Kasze są produktem zbożowym. Najczęściej w postaci rozdrobnionego zboża (np. kasza jęczmienna z jęczmienia). Kasza gryczana jest jedyna w swoim rodzaju. Powstaje z nasion gryki- rośliny kwitnącej o białych i różowych kwiatach, którą można spotkać głównie na Lubelszczyźnie. Na sklepowych półkach można rozróżnić kaszę gryczaną prażoną i nieprażoną, inaczej białą. Tą ostatnią w łamanej drobnej formie można spotkać pod nazwą kasza krakowska, która polecana jest np. dla osób z chorobą wrzodową. W postaci prażonej ma bardziej intensywny smak.
W dawnych latach kasza gryczana była znana jako „tatarka”, ponieważ na nasze ziemie według legend sprowadzili ją Tatarzy w czasie najazdów w XIII w.
Kasza gryczana jest najbardziej popularna jako dodatek do drugiego dania. Świetnie sprawdzi się również jako składnik zup lub dodatek do rosołu. Nasz przepis na wegańskie kotlety z kaszy gryczanej wykorzystuje ją w jednej ze smaczniejszych form.
Kasza gryczana jest produktem bogatym w białko. Zawiera go w ilości od 10 do 16%, w zależności od pochodzenia. Białko to ma podobną wartość do tego pochodzącego z roślin strączkowych. Według badań 100g kaszy gryczanej zapewnia dzienne zapotrzebowanie organizmu na białka, których organizm potrzebuje i nie potrafi samodzielnie wytworzyć- m.in. lizynę. Jest również bogata błonnik, który odpowiada za prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Zasobności dodaje jej także duża zawartość witamin i składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, cynk i witaminy z grupy B.
Ze względu na niski indeks glikemiczny jest bezpieczna dla osób chorujących m.in. na cukrzycę. Nie zawiera glutenu, co umożliwia jej spożycie osobom chorującym na celiakię.
Bardzo często zdarza mi się ugotować nadmierną ilość kaszy. Wtedy wykorzystuję ją do sałatki lub do wykonania tych pysznych kotlecików. Ten prosty przepis na danie bez mięsa świetnie sprawdzi się na obiad. Jeśli potrzebny Ci pomysł na wege kotleciki, to jesteś w odpowiednim miejscu.
Nie musisz już zastanawiać się jak zrobić wegańskie kotlety z kaszy gryczanej. Wystarczy, że ugotujesz kaszę, a warzywa pokroisz i podsmażysz. Następnie połączysz wszystkie składniki, uformujesz kotleciki i usmażysz. Smacznego!
Alergeny w wegańskich kotletach z kaszy gryczanej
Lista alergenów dla wegańskich kotletów z kaszy gryczanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
Wartości odżywcze wegańskich kotletów z kaszy gryczanej
Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400g warzyw dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.