Wegańskie ciasto marchewkowe
- Marchewka - masa po obraniu (650 g)
- Mąka orkiszowa - około 1 szklanki (200 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Rodzynki (50 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Syrop klonowy (30 g)
- Cukier (50 g)
- Mielone siemię lniane (20 g)
Przepis na wegańskie ciasto marchewkowe krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C.
Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia.
Marchew obierz, zetrzyj na drobnych oczkach tarki, przełóż do miski.
Orzechy drobno posiekaj.
Do miski z marchwią dodaj oliwę i syrop kolorowy, ocet jabłkowy i dokładnie wymieszaj.
Dodaj do miski mąkę, mielone siemię lniane, 2 łyżeczki proszku do pieczenia oraz po jednej łyżeczce sody, cynamonu i kurkumy. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
Gotową masę przełóż do keksówki, wyrównaj i piecz w nagrzanym piekarniku około 30 minut (ciasto będzie gotowe, gdy wbita w ciasto wykałaczka będzie sucha).
Upieczone ciasto wyjmij z blachy i ostudź. Podziel na 5 równych kawałków.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Placek z marchewką
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Klasyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Ciasto marchewkowe z orzechami
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat wegańskiego ciasta marchewkowego
Wegańskie ciasto marchewkowe z siemieniem lnianym to przepyszna propozycja na przekąskę dla wegetarian i wegan. Ciasto marchewkowe jest szczególnie popularne w krajach anglosaskich. Przepis jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby je wykonać. Ciasto możesz podać z jabłkami z kremem kokosowym lub przygotować wegański krem na bazie orzechów lub owoców. Czas na przygotowanie ciasta wynosi około 20 minut, natomiast około godziny ciasto musi piec się w piekarniku. W celu zrobienia ciasta marchewkowego dla wegan potrzebujesz marchwi, mąki orkiszowej, orzechów włoskich, rodzynek, oliwy z oliwek, syropu klonowego, cukru, mielonego siemienia lnianego oraz przypraw (kurkumy, sody, cynamonu, proszku do pieczenia, octu jabłkowego).
Użycie marchwi do ciasta sprawia, że podczas pieczenia warzywo to mięknie i nadaje ciastu gęstą i wilgotną konsystencję. Ciasto na bazie marchwi najlepiej smakuje z dodatkiem przypraw korzennych (cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej lub kardamonu), dlatego warto spróbować kilku propozycji i wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada. Marchew ponadto jest doskonałym źródłem składników pokarmowych. Znajdziemy w niej przede wszystkim beta-karoten (prowitaminę witaminy A). Witamina ta pozytywnie wpływa na pracę oczu, obniża stężenie cholesterolu LDL (przez co zapobiega tworzeniu się złogów miażdżycowych) i pozytywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Orzechy włoskie natomiast uważane są za bardzo cenne dla naszego mózgu. I słusznie, ponieważ zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Kwasy te stanowią materiał budulcowy komórek naszego ciała, przez co usprawniają wszystkie procesy życiowe. Korzystanie wpływają na pracę serca oraz poprawiają wzrok.
Podsumowując to proste wege ciasto marchewkowe jest idealną propozycją na fit przekąskę. Deser ten świetnie sprawdzi się na diecie lekkostrawnej, wegetariańskiej, wegańskiej i redukcyjnej. Wegańskie ciasto marchewkowe jest bogate w wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu.
Alergeny w wegańskim cieście marchewkowym
Lista alergenów dla wegańskiego ciasta marchewkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze wegańskiego ciasta marchewkowego
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.