Wegańskie ciasto drożdżowe
- Mąka pszenna typ 500 (660 g)
- Cukier (120 g)
- Cukier wanilinowy - 2 łyżeczki (8 g)
- Drożdże świeże (35 g)
- Mleko owsiane (400 ml)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Masło - 1/2 kostki wegańskiego masła (100 g)
Przepis na wegańskie ciasto drożdżowe krok po kroku
Rozkrusz drożdże i rozpuść je w 100 ml ciepłego mleka. Dodaj łyżkę cukru i łyżkę mąki. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia rozczynu.
Odważ 500g mąki, 80g cukru i wsyp do miski. Resztę zostaw na kruszonkę.
Do miski dodaj rozczyn z drożdży, szczyptę soli, pozostałe mleko i olej. Ciasto wyrabiaj ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Powinno być gładkie, ale klejące się.
Wyrobione ciasto odstaw na 1 godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Przygotuj kruszonkę z pozostałych składników. Gotową odstaw do lodówki do schłodzenia.
Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia, włóż wyrośnięte ciasto, a górę posyp kruszonką.
Piecz ciasto przez 45 minut w temperaturze 170 stopni lub do suchego patyczka.
-
Ciasto wegańskie
-
Tofurnik
-
Tort wegański
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Wegański chlebek bananowy
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Wegańskie brownie
-
Piernik z pomidorów
-
Wegańskie ciasto czekoladowe
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Wegańska szarlotka
-
Sernik wegański
-
Piernik wegański
-
Sernik z tofu
-
Wegańskie tiramisu
-
Tarta wegańska
-
Wegańskie ciasto bananowe
-
Wege ciasto bananowe
-
Wegańskie ciasta
Więcej informacji na temat wegańskiego ciasta drożdżowego
Pyszne wegańskie ciasto drożdżowe to dobry pomysł na domowe, a co ważne szybkie w wykonaniu ciasto, które idealnie sprawdzi się jako deser lub przekąska. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Ciasto nie zawiera w swoim składzie jajek, a pomimo to jest wilgotne i puszyste. Deser można przygotować również z truskawkami lub śliwkami, które są ułożone na górze ciasta. W przepisie nie są zawarte przyprawy, natomiast opcjonalnie możesz podkręcić walory smakowe ciasta.
Jak zrobić wegańskie ciasto drożdżowe? Na początek należy zrobić rozczyn z drożdży. Potrzebujemy do tego pokruszone drożdże, które należy rozpuścić w ciepłym mleku. Następnie trzeba dodać cukier i odrobinę mąki oraz dokładnie wymieszać. Rozczyn należy odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15 minut. W między czasie powinniśmy odważyć 500g mąki i 80g cukru, a resztę zostawić na kruszonkę. Do miski z mąką i cukrem dodajemy resztę składników, czyli pozostałe mleko, olej i szczyptę soli. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Powinno być gładkie, ale klejące się. Wyrobione ciasto odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. W między czasie przygotowujemy kruszonkę z pozostałych składników i odstawiamy ją do lodówki do schłodzenia. Wyrośnięte ciasto wkładamy do blaszki do pieczenia, następnie posypujemy kruszonką i pieczemy przez 45 minut w temperaturze 170 stopni lub do suchego patyczka.
Przepis na wegańskie ciasto drożdżowe to doskonały pomysł na dobre i słodkie dodatki w ciągu dnia. Przepis składa się między innymi z mleka owsianego, które jest bogate w beta-glukan, który jest rodzajem błonnika pokarmowego odpowiadającego za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz może zapobiegać otyłości. Beta – glukanu niestety nie znajdziemy w mleku krowim dlatego właśnie tak wyjątkowe jest mleko owsiane. Dodatkowo mleko wzbogacane jest o witaminę D i A oraz wapń i fosfor. Witaminy wpływają na naszą odporność, a poziom fosforu jest na tyle niski, że nie zakłóca wchłaniania się wapnia.
Pomysł na wegańską drożdżówkę idealnie sprawdzi się jako dodatkowa słodka przekąska w ciągu dnia. Ten sprawdzony prosty przepis na wegański deser na pewno ułatwi Ci jego przygotowanie. Ciasto na górze można przyozdobią wegańska kruszonka do ciasta, ale jeśli nie spożywasz masła w swojej diecie możesz spokojnie zamienić je na tłuszcz pochodzenia roślinnego.
Alergeny w wegańskim cieście drożdżowym
Lista alergenów dla wegańskiego ciasta drożdżowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- mleko owsiane
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze wegańskiego ciasta drożdżowego
Tradycyjne ciasto drożdżowe robi się z mąki pszennej, ale jeśli chcemy przygotować jego zdrowszą wersje można również sięgnąć po jej inny rodzaj.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.