Wegański krem do tortu
- Mleczko kokosowe - 2 puszki (800 ml)
- Wiórki kokosowe (100 g)
- Syrop z agawy - 2 łyżki (50 g)
Przepis na wegański krem do tortu krok po kroku
Mleczko dobrze schłodź, by warstwa płynna i stała oddzieliła się od siebie.
Mleczko ubij mikserem na sztywną masę. Dolej do niego syrop i miksuj wszystko jeszcze przez chwilę.
Całość połącz z wiórkami kokosowymi.
- Krem do tortu
- Tort dla dziesięciolatki
- Tort minecraftowy
- Krem czekoladowy do tortu
- Masa do tortu
- Krem do tortu z mascarpone
- Tort śmietankowy
- Krem z białej czekolady
- Karmel
- Tort malinowy
- Bita śmietana z mascarpone
- Ciasto czekoladowe z kremem
- Masa marcepanowa
- Krem kokosowy
- Krem patissiere
- Krem truskawkowy do tortu
- Tort szwardzwaldzki
- Tort czekoladowy z malinami
- Krem do tortu
Więcej informacji na temat wegańskiego kremu do tortu
Wegański krem do tortu to świetny i bardzo łatwy dodatek, dzięki któremu każde wege ciasto będzie niezwykle smaczne i proste. Ten krem na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kokosowych słodkości, gdyż to właśnie on jest jego bazą. Całość robi się w kilka minut i pasuje do dosłownie każdego rodzaju ciast. Zaczynając od tortów, kończąc na codziennych plackach. Choć jest w pełni wege, spokojnie sprawdzi się również w tradycyjnych wypiekach.
Przepis na wegański krem do tortu pozwala przygotować wspaniały i puszysty krem wolny od nabiału. To prawdziwa gratka dla osób z alergiami, ale również tych które nie używają odzwierzęcych produktów. Całość jest prosta w przygotowaniu i zajmuje tylko kilka chwil. Choć pozbawiony nabiału jest niezwykle puszysty i gęsty. Głównym składnikiem tego kremu jest kokos. Zarówno w formie mleczka, jak i wiórek. Mleczko kokosowe, którego używa się do tego przepisu powinno mieć jak największą zawartość kokosa, co najmniej 75%. Warto też wybierać takie, które nie mają dodatku konserwantów. W tym wypadku jednak lepiej nie wybierać takiego o obniżonej zawartości tłuszczu, gdyż jego ubicie może być znacznie cięższe. W przypadku tradycyjnego mleczka konieczne jest również bardzo dobre schłodzenie go, tak by całkowicie oddzieliła się część stała płynna. Część płynna nie jest potrzebna do przepisu, można ją wykorzystać zupełnie inaczej. Gęsta część mleczka ubija się łatwiej niż śmietanka tradycyjna. Ten krem jest świetną bazą dla różnych kremów, nie tylko kokosowego. Można pominąć wiórki kokosowe i dodać do niego mus owocowy, czy kakao, by stworzyć zupełnie nowy smak. To idealny pomysł na najłatwiejszy wege krem, który jest nie tylko dobry, ale również szybki i nieskomplikowany.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wegański krem do tortu, by był naprawdę pyszny, to ten przepis przypadnie ci do gustu. Świetnie sprawdzi się do ciasta na co dzień, ale również wspaniale udekoruje urodzinowy tort. Jest tak delikatny i słodki, że świetnie nada się również dla dzieci, zwłaszcza tych z alergią na białka mleka krowiego.
Alergeny w wegańskim kremie do tortu
Lista alergenów dla wegańskiego kremu do tortu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na wegański krem do tortu
Wartości odżywcze wegańskiego kremu do tortu
Ta opcja nie powinna gościć w menu zbyt często ze względu na spory dodatek cukru.
Energia i białka
(950g)
Węglowodany
(950g)
Tłuszcze
(950g)
Witaminy
(950g)
Składniki mineralne
(950g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.