Wegańska szarlotka
- Mąka pszenna typ 1850 - 2 szklanki (260 g)
- Cukier (134 g)
- Margaryna wegańska (170 g)
- Jabłko (1200 g)
Przepis na wegańską szarlotkę krok po kroku
Zacznij od przygotowania jabłek. Obierz je, usuń gniazda nasienne i pokrój na bardzo drobną kosteczkę. Wyłóż je na patelnię, dodaj cynamon oraz 24 g cukru. Dolej też odrobinę wody i dodawaj ją podczas duszenia jabłek. Jabłka podgrzewaj, aż zmiękną (i nadmiar soków wyparuje).
Nagrzej piekarnik do 180 st. C.
Mąkę, 110 g cukru, margarynę, szczyptę soli i łyżeczkę proszku do pieczenia zagnieć na ciasto. W razie, gdyby ciasto było bardzo twarde albo suche możesz dodać łyżkę napoju roślinnego na przykład migdałowego.
Połowę ciasta wyłóż na dno blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Drugą połowę wstaw do zamrażarki na 15 minut.
Na ciasto wyłóż jabłka.
Na wierzch wyłóż starte na tarce ciasto.
Ciasto wstaw do piekarnika i piecz przez około 45 minut.
Ostudź ciasto i delektuj się smakiem.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat wegańskiej szarlotki
Jabłecznik wegański bez jajka to najlepszy przepis na wegańską szarlotkę. Wystarczą zaledwie 4 składniki i pyszna fit, wegańska szarlotka jest gotowa. Ciasto z jabłkami wege jest jak najbardziej możliwe do wykonania. Jest krucha, przełożona aromatycznymi jabłkami z cynamonem i posypana kruszonką. Dla miłośników jabłeczników takie ciasto nawet w diecie wegańskiej spokojnie da się zrobić. Do jabłecznika wegańskiego przygotować należy tylko roślinną wege margarynę, poza tym nic specjalnego nie jest potrzebne.
Wegańska szarlotka to ciasto z jabłkami bez jajek, które możesz zrobić, gdy jesteś na diecie roślinnej. Nie znajdziesz w niej ani grama produktów zwierzęcych. Pomimo takiej wersji ciasta, jabłecznik wegański jest naprawdę pyszny i trudno się domyślić, ze jest to wypiek w pełni roślinny.
Składniki do zrobienia wege ciasta z jabłkami warto przygotować wcześniej. Jak zrobić wegańską szarlotkę? Chodzi przede wszystkim o roślinny odpowiednik masła lub margaryny. Zaopatrz się więc wcześniej w margarynę wegańską. Jest ona dostępna do kupienia w większych marketach, na działach lub w sklepach ze zdrową żywnością albo w internecie. Poza margaryną do składników należą zwyczajne produkty: mąka pszenna o typie 1850, cukier, sól oraz proszek do pieczenia. Przepis na wegańską szarlotkę to kruche ciasto bez jajek, które robi się tak jak tradycyjne. Należy je szybko zagniatać. Margaryna powinna być zimna, więc dodaj ją bezpośrednio po wyjęciu z lodówki. Surowe ciasto można dodatkowo schłodzić przez godzinę w lodówce. Możesz też od razu je przygotowywać dalej. Jedynie część na kruszonkę należy schłodzić w zamrażarce. Jeżeli podczas zagniatania zauważysz, że struktura ciasta kruchego staje się twarda albo jest zbyt sucha warto dodać łyżkę napoju roślinnego. Można też wykorzystać łyżkę mleczka kokosowego (stałej części).
Ciasto z jabłkami bez jajka to pyszna alternatywa da osób, które nie spożywają produktów zwierzęcych. Jak zrobić wegańską szarlotkę, aby była pyszna? Warto do jabłek dodać cynamon, który tworzy z nimi duet idealny. Do przepisu na wegańską szarlotkę nie trzeba dodawać aromatu, ale też nie zaszkodzi (np. aromat waniliowy lub inny ulubiony).
Jeśli zrobisz wegańską szarlotkę możesz dodać do niej zamiast cukru erytrytol albo ksylitol. To obniży indeks glikemiczny oraz zmniejszy wartość kaloryczną. Dodaj o 20 g mniej do ciasta, gdy zdecydujesz się na ich użycie w zamian za cukier. Wegańska szarlotka może być wykonana na innej mące, na przykład pszennej typu 500 albo orkiszowej. Dostosuj do własnych preferencji i/lub stanu zdrowia.
Alergeny w wegańskiej szarlotce
Lista alergenów dla wegańskiej szarlotki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze wegańskiej szarlotki
Przepis na to ciasto jest w pełni wegański. Jest to zdrowa alternatywa dla szarlotki.
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.