Wege ciasto marchewkowe
- Mielone siemię lniane (30 g)
- Marchewka - 3 małe sztuki (270 g)
- Orzechy włoskie (100 g)
- Płatki ryżowe (300 g)
- Cukier kokosowy (100 g)
- Napój migdałowy (mleko roślinne) słodzone - 1 i 1/5 szklanki (300 ml)
- Orzechy nerkowca (170 g)
- Syrop z agawy - 3 łyżki stołowe (30 g)
Przepis na wege ciasto marchewkowe krok po kroku
Orzechy nerkowca i zmielone siemię zalej wrzątkiem w osobnych miseczkach i odstaw na noc do namoczenia.
Marchew i imbir umyj, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
Orzechy włoskie pokrój.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C.
Płatki ryżowe zmiel za pomocą blendera na mąkę, dodaj do niej cukier kokosowy, szczyptę soli i po jednej łyżeczce proszku do pieczenia, sody oraz cynamonu.
Do suchych produktów dodaj startą na tarce marchewkę, siemię lniane, połowę napoju migdałowego oraz łyżkę soku z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj
Formę wyłóż papierem do pieczenia, przełóż do niej ciasto i piecz przez około 45 minut.
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia.
Orzechy nerkowca odsącz, dodaj do nich resztę napoju migdałowego , sok z agawy oraz łyżkę soku z cytryny. Wszystko dokładnie zmiksuj przy pomocy blendera.
Wystudzone ciasto przekrój poziomo na pół, środek posmaruj kremem z orzechów nerkowca. Odstaw na dwie godziny do lodówki.
Ciasto przed podaniem możesz posypać cukrem pudrem.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Placek z marchewką
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Klasyczne ciasto marchewkowe
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Ciasto marchewkowe z orzechami
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat wege ciasta marchewkowego
Wege ciasto marchewkowe to idealna propozycja na deser lub przekąskę dla wegan, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się na diecie bezglutenowej, lekkostrawnej, wegetariańskiej oraz redukcyjnej. Każdy powinien spróbować przygotować to szybkie ciasto bez jajek i mleka. W dalszej części dowiesz się jak zrobić ciasto marchewkowe. Przepis jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania tego przepisu potrzebujesz mielonego siemienia lnianego, marchwi, orzechów włoskich, płatków ryżowych, cukru kokosowego, napoju migdałowego oraz przypraw (soli, imbiru, sody, cynamonu oraz bezglutenowego proszku do pieczenia). Wegański krem zrobisz natomiast z orzechów nerkowca, napoju migdałowego, soku z agawy oraz soku z cytryny. To szybkie w przygotowaniu ciasto zajmie Tobie około 25 minut i dodatkowe 45 minut spędzi w piekarniku, aby dobrze się upiec. Ciasto możesz podać z jabłkami w formie musu.
Użycie orzechów nerkowca jako składnika kremu do wegańskiego ciasta marchewkowego wzbogaci je o wiele cennych składników odżywczych. Orzechy zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają poziom cholesterolu LDL i triglicerydów oraz dbają o kondycję naczyń krwionośnych przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Znajdziemy w nich również duże ilości potasu, który obniża ciśnienie tętnicze krwi i poprawia rytm bicia serca. Znajdziemy w nich również witaminę K odpowiedzialną za produkcję i utrzymanie odpowiedniego stężenia czynników krzepnięcia krwi. Orzechy te zawierają spore ilości niacyny, która wspiera funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia koncentrację i pamięć.
Podsumowując to proste, bezglutenowe i wegańskie ciasto marchewkowe sprawdzi się w diecie osób chorujących na celiakię oraz będących na diecie wegańskiej. Jest to przekąska, która zasmakuje nawet najmłodszym, mimo iż wykonana jest z warzywa. Marchewka nada słodkiego smaku ciastu a wegański krem z nerkowców można użyć jako ozdobę ciasta i podać je jako tort.
Alergeny w wege cieście marchewkowym
Lista alergenów dla wege ciasta marchewkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- napój migdałowy (mleko roślinne) słodzone
- orzechy nerkowca
Wartości odżywcze wege ciasta marchewkowego
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.