Wątróbka z dorsza
- Wątróbka z dorsza (350 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Mąka pszenna typ 550 (30 g)
Przepis na wątróbkę z dorsza krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w kostkę a czosnek przeciśnij przez praskę.
Na rozgrzanym oleju podsmaż cebulę (do momentu zeszklenia), następnie dodaj czosnek i podsmaż jeszcze przez 2 minuty.
Następnie cebulę z czosnkiem zdejmij z patelni i odłóż np. do miseczki.
Wątróbki umyj, osusz i obtocz w mące.
Na pozostałym tłuszczu po smażeniu cebuli podsmaż wątróbkę.
Do gotowych wątróbek dodaj cebulę, wymieszaj i zdejmij z ognia.
Podawaj od razu po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat wątróbki z dorsza
Smażona wątróbka z dorsza bałtyckiego to smaczny dodatek do obiadu. Świetnie będzie smakować z gotowanymi ziemniakami oraz surówką z kapusty kuszonej lub z mizerią. Charakteru wątróbce nada duszona z nią cebulka. Przepis na wątróbkę z dorsza jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby sprostać temu przepisowi. Do jego przygotowania potrzebujesz następujących produktów spożywczych: wątróbki z dorsza bałtyckiego, cebuli, oleju rzepakowego, mąki pszennej oraz przypraw (soli, pieprzu i czosnku).
A więc jak wykonać smażoną wątróbkę z dorsza? Na rozgrzanym oleju podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę z dodatkiem czosnku przeciśniętego przez praskę. Następnie składniki patelni odłóż do miseczki i na tym samym oleju usmaż wątróbkę obtoczoną w mące. Do podsmażonej wątróbki dodaj cebulkę, chwilę podduś i podaj od razu po przygotowaniu. Jak wspomniałam wcześniej wątróbka najlepiej smakuje z dodatkiem ugotowanych ziemniaków oraz surówki z kapusty kiszonej.
Wątróbka rybna zawiera spore ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Kwasy te niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania mózgu, wpływają one również na regulację poziomu cholesterolu oraz zapobiegają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują właściwości przeciwnowotworowe, ponieważ wspomagają i regulują odporność organizmu. Kwasy te wpływają również na prawidłową pracę układu wzroku, dlatego powinniśmy zadbać o ich odpowiednią podaż w diecie, aby przez długi czas cieszyć się zdrowiem.
Podsumowując wątróbka z dorsza w sosie własnym z cebulką to doskonały pomysł na dodatek do obiadu. Jest to danie, które obfituje w wiele składników mineralnych i witamin, które korzystanie wpływają na nasze zdrowie. Jest to doskonały wybór na obiad dla całej rodziny i świetnie skomponuje się jako dodatek do ziemniaków oraz surówki z kapusty kiszonej. Przepis jest prosty, dlatego warto włączyć go do swojego jadłospisu, oczywiście od czasu do czasu. Nie zapominajmy, że jest to potrawa smażona.
Alergeny w wątróbce z dorsza
Lista alergenów dla wątróbki z dorsza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Wątróbka z dorsza
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze wątróbki z dorsza
Wątróbka z dorsza to doskonała propozycja na smaczny i zdrowy dodatek do obiadu. Jest to doskonałe źródło wielu składników odżywczych, które powinny występować w naszej diecie.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.