Uszka z mięsem
- Mąka pszenna typ 750 (500 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Olej rzepakowy (75 ml)
- Szynka wieprzowa surowa (400 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
Przepis na uszka z mięsem krok po kroku
Mięso pokrój w drobną kostkę, cebulę obierz i pokrój w małą kostkę.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, na której podsmaż cebulę do zarumieniania, a następnie dodaj mięso. Smaż tak długo, aż mięso będzie zarumienione z każdej strony.
Zawartość patelni podlej połową szklanki wody i składniku duś do miękkości mięsa (około godziny).
Zawartość patelni pozostaw do wystudzenia, a następnie mięso wraz z cebulą zmiel w maszynce. Gdy farsz wyda się Tobie zbyt suchy możesz dodać do niego odrobinę wywaru z patelni.
W misce wymieszaj mąkę ze szczyptą soli, pozostałym olejem i żółtkiem. Następnie do masy dodaj szklankę gorącej wody i zagnieć ciasto.
CIasto rozwałkuj na cienki placek, z którego wytnij kwadraty o boku około 3-4cm. Na każdy kwadrat nałóż odrobinę farszu i zwiń uszka.
Tak przygotowane uszka gotuj w osolonej wodne około 2-3 minut od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię wody.
Więcej informacji na temat uszek z mięsem
Domowe uszka z mięsem to tradycyjne danie wigilijne. Jest to doskonały dodatek do barszczu czerwonego. Uszka można podać również w wersji bezmięsnej z kapustą kiszoną oraz z grzybami. Przygotowanie uszek jest czasochłonne, dlatego do ich przygotowania uzbrój się w sporo czasu i cierpliwości (sklejanie małych uszek może być prawdziwy wyzwaniem). Jednak przepis na uszka z mięsem jest prosty, dlatego każdy (niezależne od umiejętności kulinarnych) powinien poradzić sobie z ich zrobieniem. W dalszej części dowiesz się jak wykonać ciasto oraz jak zrobić farsz do uszek z mięsem. Ciasto na uszka z mięsem przygotujesz z następujących produktów spożywczych: mąki pszennej, żółtka jajka, oleju oraz soli. Farsz do uszek składa się natomiast z mięsa z szynki wieprzowej, oleju, cebuli oraz przypraw.
A więc jak zrobić uszka z mięsem? Zacznij od pokrojenia mięsa i cebuli z bardzo drobną kostkę. Następnie składniki podsmaż na rozgrzanym oleju. Do podsmażonego mięsa dolej wodę i składniki duś do miękkości. Zawartość patelni pozostaw do wystudzenia a następnie składniki zmiel na jednolitą masę. Aby przygotować ciasto wystarczy, że wszystkie jego składniki dokładnie wymieszasz. Następnie ciasto rozwałkuj na cienki placek, z którego wynik kwadraty. W każdy kwadrat nałóż farsz i złóż uszka. Tak przygotowane uszka z mięsem gotuj w osolonej wodzie. Uszka podawaj bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem ciepłego barszczu.
Podsumowując uszka z mięsem to doskonały dodatek świąteczny do barszczu czerwonego. Samodzielnie uszka również smakują dobrze. Jest to doskonała propozycja na smaczne danie w diecie bezmlecznej, ponieważ do ich przygotowania nie użyto produktów nabiałowych. Farsz uszek to doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych i witamin. Jest to również źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Spożycie uszek dostarczy do naszego organizmu również żelaza hemowego (zwierzęcego), które cechuje się lepszą wchłanialnością. Spożywanie żelaza na odpowiednim poziomie zmniejsza ryzyko rozwoju anemii z powodu niedoboru tego składnika.
Alergeny w uszkach z mięsem
Lista alergenów dla uszek z mięsem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze uszek z mięsem
Uszka z mięsem to doskonały dodatek do barszczu. Jest to również źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Spożycie uszek dostarczy do naszego organizmu również żelaza hemowego (zwierzęcego), które cechuje się lepszą wchłanialnością. Spożywanie żelaza na odpowiednim poziomie zmniejsza ryzyko rozwoju anemii z powodu niedoboru tego składnika.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.