Uszka z kapustą i grzybami
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Jajko (1 szt.)
- Masło (25 g)
- Kapusta kiszona (300 g)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (50 g)
- Suszone grzyby (40 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na uszka z kapustą i grzybami krok po kroku
Grzyby zalej wrzątkiem. Odstaw na czas gotowania kapusty.
Wypłucz kapustę w wodzie.
Włóż ją do garnka, zalej wodą, dodaj 2 liście laurowe oraz 2 ziela angielskie. Gotuj wszystko, aż kapusta będzie miękka.
Na połowie masła podsmaż pokrojoną drobno cebulę i startą na drobnych oczkach marchewkę z odrobiną soli.
Ja kapusta będzie miękka odlej wodę. Wyjmij z kapusty ziele i liście.
Kapustę, namoczone grzyby i podsmażone warzywa przepuść przez maszynkę do mielenia.
Odciśnij farsz z nadmiaru wody. Cały farsz przypraw i wymieszaj.
Zagotuj wolno wodę do gotowania uszek, dodaj łyżeczkę soli i łyżkę oleju.
Przygotuj około pół szklanki gorącej wody. Roztop resztę masła. Mąkę wsyp do miski. Dodaj jajko, pół łyżeczki soli. Dolej roztopione masło, wodę i zacznij wyrabiać. Przełóż ciasto na stolnicę. Ugniataj ciasto tak długo, aż będzie gładkie i bez grudek.
Wyłóż 1/4 część ciasta na stolnicę posypaną mąka. Rozwałkuj cienko.
Wycinaj kółka za pomocą kieliszka lub szklanki o średnicy maksymalnie 5 cm.
Na środek kółka wykładaj odrobinę farszu i połącz przeciwległe strony ciasta na całej długości (jak pierogi). Końce ciasta złącz ze sobą owijając swój palec.
Do gorącej wody wykładaj uszka, przemieszaj i gotuj je maksymalnie 4 minuty po wypłynięciu na powierzchnię.
Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmuj uszka na talerz.
Uszka najlepiej smakują z czystym barszczykiem czerwonym.
Więcej informacji na temat uszek z kapustą i grzybami
Wigilijny barszczyk czerwony na święta z uszkami, krokietami czy pasztecikami? W każdym domu jest określona tradycja. Zobacz jak zrobić uszka z kapustą i grzybami. Na wigilię w większości domów królują właśnie uszka z grzybami suszonymi i kapustą kiszoną. Chociaż jest to potrawa, która wymaga sporo czasu oraz pracy, warto wykorzystać ten sprawdzony przepis na uszka z kapustą i grzybami. Pyszne uszka z kapustą i grzybami na święta rozpływają się w ustach. Koniecznie podawaj je w wigilię z gorącym, postnym, czystym barszczykiem i natką pietruszki.
Uszka z kapustą i grzybami mają specyficzny kształt. Jak zrobić uszka z kapustą i grzybami? Będzie potrzebna dłuższa chwila. Poza tym przyda się sprzęt: stolnica, wałek czy maszynka do mielenia. Najpierw dobrze jest zrobić farsz. Przygotowanie przepisu na uszka z kapustą i grzybami możesz zacząć od zrobienia farszu nawet dzień wcześniej, by nabrał jeszcze lepszego smaku. By zrobić farsz potrzebujesz podobnych, a wręcz identycznych składników jak do pierogów wigilijnych: kapusta kiszona z suszonymi grzybami, marchewka i cebula. Przygotowanie farszu jest niemalże identyczne. Grzyby należy namoczyć, kapustę ugotować, a marchewkę i cebulę podsmażyć. Różnicą jest to, że farsz do uszek przepuszcza się przez maszynkę. Tak przygotowanym farszem można nadziewać uszka.
Uszka z kapustą i grzybami należy dobrze „zlepić”. Możesz je przygotowywać z kwadratów lub z okręgów. Ten przepis na uszka z kapustą i grzybami robi się podobnie do pierogów. Na środek ciasta wyciętego za pomocą kieliszka (średnica maksymalnie 5 cm) nakładaj po łyżeczce farszu. Następnie zlep brzegi ciasta tak jak robi się pierogi. Końce ciasta owiń wokół swojego palca i zlep ze sobą. Uszko gotowe.
Farsz na uszka może być zrobiony z grzybami suszonymi lub z grzybami świeżymi. Jeśli farsz jest z grzybów suszonych należy je namoczyć. To najlepiej jest robić, podczas gdy kapusta kiszona się gotuje (bez marnowania czasu na czekanie). Grzyby świeże wystarczy jedynie oczyścić i obgotować przez 10-15 minut. Składniki farszu można drobno posiekać nożem, jeżeli nie posiadasz maszynki do mielenia. Można go nawet zblendować, w zależności od tego jaki farsz lubisz. Najważniejsze jest, by z farszu usunąć ziele angielskie oraz liście laurowe przed dalszym przygotowywaniem. Dobrze dopraw farsz.
Jak zrobisz uszka z kapustą i grzybami będą one idealne w święta. W końcu jest to tradycyjna potrawa, którą robi się na wigilię. Można uszka zrobić wcześniej i je zamrozić zarówno surowe jak i ugotowane.
Alergeny w uszkach z kapustą i grzybami
Lista alergenów dla uszek z kapustą i grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze uszek z kapustą i grzybami
Przepis jest ciężkostrawny, ponieważ znajdują się w nim grzyby. Uważaj z podawaniem uszek z grzybami małym dzieciom.
Energia i białka
(25g)
Węglowodany
(25g)
Tłuszcze
(25g)
Witaminy
(25g)
Składniki mineralne
(25g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.