Uszka z grzybami
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (260 g)
- Masło (15 g)
- Suszone grzyby (40 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
Przepis na uszka z grzybami krok po kroku
Mąkę i sól wsyp do miski.
Masło roztop w małym garnku, aż będzie płynne.
Do miski z mąką dodaj ok. 150 ml wrzącej wody i masło.
Wymieszaj do połączenia składników.
Na stolnicy lekko oprószonej mąką zagniataj ciasto ok. 5 minut.
Zagniecione ciasto przykryj folią aluminiową i odstaw na 30 minut.
Grzyby umieść w garnku, zalej szklanką wody i gotuj na średnim ogniu ok. 30 minut.
Cebulę drobno posiekaj i podsmaż na patelni z łyżeczką masła.
Ugotowane grzyby odsącz z nadmiaru wody, dodaj na patelnię z cebulą i podsmażaj ok. 5 minut.
Farsz drobno poszatkuj.
Ciasto podziel na 2-3 części i każdą kolejno rozwałkuj.
Szklanką lub kieliszkiem wykrajaj kółka.
Na środek nakładaj ½ łyżeczki farszu.
łóż krążek na pół, zlep brzegi na kształt uszek.
W garnku zagotuj lekko osoloną wodę.
Porcjami wrzucaj uszka i gotuj ok. 1-2 minut.
Wyławiaj łyżką cedzakową uważając aby nie naruszyć ciasta.
Więcej informacji na temat uszek z grzybami
Uszka z grzybami to tradycyjne danie domowej polskiej kuchni przygotowywane przez babcie i prababcie od wielu pokoleń. Najczęściej przygotowywane są na Wigilię Bożego Narodzenia jako dodatek do barszczu czerwonego charakterystycznego dla tego Święta. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pyszne uszka z grzybami przygotować także bez większej okazji, jako smaczny i pożywny obiad dla całej rodziny, a nie tylko danie wigilijne.
Jak zrobić uszka z grzybami? Choć sam przepis na dobre uszka z grzybami i sposób ich przygotowania są bardzo proste, niestety jest to danie wymagające dużej ilości czasu. Dlatego, warto rozważyć przygotowanie większej ilości pierogów za jednym razem, a następnie zamrożenie kilku porcji. Można z nich następnie korzystać, zawsze kiedy brakuje czasu na gotowanie. Przepis na dobre ciasto na uszka z grzybami nie należy do skomplikowanych – niezbędne składniki to wyłącznie mąka, woda i sól, z których należy zagnieść ciasto, dokładnie takie samo jak na pierogi. Choć tradycyjnie ciasto przygotowuje się z mąki pszennej, w ramach urozmaicenia swojej diety, można wykorzystać także mąkę żytnią, orkiszową lub gryczaną. A jak przygotować farsz do uszek? Potrzebne będą oczywiście grzyby (świeże lub suszone), cebulka oraz kapusta kiszona. Farsz można przygotować z pieczarek, borowików, podgrzybków czy mieszanki grzybów leśnych. Choć uszka z grzyami to danie z wieloletnią tradycyją, dokładny sposób ich przygotowania może różnić się w każdym domu, w zależności od zwyczajów i upodobań danej rodziny.
Uszka z grzybami najczęściej wykorzystywane są jako dodatek do barszczu z czerwonych buraków. Barszcz z uszkami to obowiązkowe danie na każdym polskim wigilijnym stole. Można je również podać samodzielnie, na przykład z podsmażaną cebulką tak, jak tradycyjne pierogi wigilijne. Choć jest to danie świąteczne i uroczyste jednocześnie charakteryzuje je stosunkowo niska kaloryczność i zawartość tłuszczu, co jest niewątpliwą zaletą. Zdecydowanie warto znać przepis na uszka z grzybami i przygotować je nie tylko od Święta.
Alergeny w uszkach z grzybami
Lista alergenów dla uszek z grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze uszek z grzybami
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.