Udka pieczone
- Udko kurczaka ze skórą - 4 duże sztuki (1000 g)
- Masło klarowane (40 g)
Przepis na udka pieczone krok po kroku
Przygotuj marynatę do kurczaka. Rozpuść masło klarowane w mikrofali. W miseczce umieść 4 łyżki miodu, łyżkę soli, łyżeczkę pieprzu, łyżkę słodkiej i ostrej papryki oraz czosnek rozciśnięty przez praskę.
Udka z kurczaka natnij nożem.
Udka oprósz solą i pieprzem, zanurz w marynacie i odstaw na 2-3 godziny.
Piecz w naczyniu żaroodpornym w 200 stopniach przez 50-60 minut. Pod koniec pieczenia zdejmij wierzch z naczynia, aby udka się przypiekły.
Gotowe danie podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat udek pieczonych
Udka pieczone to doskonała propozycja na pyszne pieczone w piekarniku danie dla całej rodziny. Udka wspaniale smakują podane na ciepło i na zimno. Przepis na pyszne udka pieczone jest łatwy w wykonaniu dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Najlepsze udka pieczone wykonasz z następujących produktów spożywczych: udka z kurczaka ze skórą, masło klarowane, miód, sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra oraz czosnek.
Jak zrobić soczyste udka pieczone? Najpierw przygotuj marynatę, w mikrofali rozpuść masło klarowane, dodaj miód, oraz resztę przypraw. Udka natnij nożem. Oprósz solą i pieprzem. Maczaj w marynacie. Wstaw do lodówki na 3-4 godziny. Po tym czasie przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 50-60 minut. Pod koniec pieczenia otwórz naczynie aby udka mogły się zarumienić.
Udka z kurczaka są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Białko ma bardzo ważny wpływ na nasz organizm. Jest ono składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie, bierze udział w szeregach reakcji odpowiadających za metabolizm. Jest także potrzebne do budowy komórek naszego ciała. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłową podaż tego makroskładnika. Zawsze staraj się wybierać mięso z chowu bez antybiotyków. Dobrej jakości mięso ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go bowiem pszczoły. Prawdziwy miód nie powinien zawierać dodatku cukru. Miód naturalnie ulega krystalizacji, tylko świeży miód ma płynną konsystencję. Miodu od setek lat używa się w celach leczniczych, ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Niegdyś miodem smarowało się rany co miało przyspieszać ich gojenie. Spożywanie miodu powoduje wzrost odporności. Dodaje się go do herbaty jako środek przeciwbólowy przy zapaleniu gardła.
Podsumowując sprawdzony przepis na pieczone udka z kurczaka to doskonałe danie na obiad również dla dzieci. Pomysł na udka idealnie nada się na spotkanie ze znajomymi. Udka z kurczaka są źródłem białka zwierzęcego. Pamiętaj aby wybierać kurczaka z chowu bez antybiotyków.
Alergeny w udkach pieczonych
Lista alergenów dla udek pieczonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
W przepisie na udka pieczone nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze udek pieczonych
Udka pieczone to dobre źródło łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Pieczone w piekarniku mięso możesz przygotować bez dodatku tłuszczu. Tak przygotowane mięso jest łatwiej strawne niż smażona wersja.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.