Tymbaliki wieprzowe
- Łopatka wieprzowa (700 g)
- Marchewka - 2 duże sztuki (300 g)
- Kukurydza konserwowa (250 g)
- Groszek konserwowy (250 g)
- Żelatyna (30 g)
Przepis na tymbaliki wieprzowe krok po kroku
Mięso wieprzowe umieść w garnku.
Wlej wodę (około 2 litrów) i dodaj liść laurowy oraz ziele angielskie.
Gotuj przez 90 minut na wolnym ogniu.
Mięso wyjmij z wody i podziel na mniejsze kawałki (wody nie wylewaj).
Marchewkę obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Umieść w garnku, wlej wodę i gotuj przez 10 minut.
Do wody po gotowaniu mięsa dodaj żelatynę i wymieszaj dokładnie.
Dopraw solą, octem i pieprzem.
W salaterkach umieść mięso.
Dodaj marchewkę, kukurydzę i groszek.
Zalej bulionem z żelatyną i schłodź w lodówce przez 3-4 godziny.
Podawaj z dodatkiem pieczywa.
Więcej informacji na temat tymbaliki wieprzowe
Tymbaliki wieprzowe to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do kolacji. Wieprzową galaretę podać można także jako śniadanie lub zakąskę do wódki. Tymbaliki przygotować można z dodatkiem lub bez dodatku żelatyny. Te gotowane powoli bez dodatku żelatyny zajmą dużo więcej czasu. Przepis na tymbaliki wieprzowe jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: łopatka wieprzowa, marchewka, kukurydza konserwowa, groszek konserwowy, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, ocet spirytusowy, żelatyna.
Jak zrobić tymbaliki wieprzowe? Mięso wieprzowe umieść w garnku. Wlej wodę i dodaj liść laurowy oraz ziele angielskie. Gotuj przez 90 minut na wolnym ogniu. Mięso wyjmij z wody i podziel na mniejsze kawałki. Marchewkę obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Umieść w garnku, wlej wodę i gotuj przez 10 minut. Do wody po gotowaniu mięsa dodaj żelatynę i wymieszaj dokładnie. Dopraw solą, octem i pieprzem. W salaterkach umieść mięso. Dodaj marchewkę, kukurydzę i groszek. Zalej bulionem z żelatyną i schłodź w lodówce przez 3-4 godziny. Podawaj z dodatkiem pieczywa.
Groszek zielony jest rośliną strączkową zawierającą dużą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik pomaga regulować poziom glukozy we krwi oraz wspomaga usuwanie nadmiaru cholesterolu z naszej krwi. Groszek zielony jest bardzo dobrym źródłem żelaza, wapnia, cynku i potasu. Żelazo zawarte w roślinach nie wchłania się w tak dużym stopniu, jak żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Mięso wieprzowe jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B oraz żelaza i potasu. Potas odpowiada za prawidłową pracę naszej gospodarki wodno elektrolitowej.
Podsumowując najlepsze mięso wieprzowe w galarecie świetnie sprawdzi się jako domowe danie na kolację. Smaczne tymbaliki podać można także dla dzieci. Pyszne mięso z warzywami jest idealne także na imprezę ze znajomymi. Tymbaliki są dobre do spożycia po schłodzeniu przez kilka godzin. Można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w tymbaliki wieprzowe
Lista alergenów dla tymbaliki wieprzowe przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na tymbaliki wieprzowe
Wartości odżywcze tymbaliki wieprzowe
Tymbaliki wieprzowe to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Zawierają one także dużą ilość składników mineralnych oraz witamin. Tymbaliki są niskokaloryczne i świetnie sprawdzą się w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.