Tradycyjne grzyby marynowane
- Świeże leśne grzyby (1000 g)
- Ocet spirytusowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Cukier - 2 łyżki (20 g)
Przepis na tradycyjne grzyby marynowane krok po kroku
Do garnka wlej wodę (około 2 szklanki), dodaj cukier i przyprawy. Delikatnie podgrzewaj.
Następnie dodaj ocet i podgrzewaj chwile.
Grzyby oczyść i umyj pod bieżącą wodą.
Ugotuj grzybki w lekko osolonej wodzie i przełóż do słoików.
Zalej słoiki wcześniej przygotowaną zalewą.
-
Marynowane grzybki
-
Grzyby w occie
-
Rydze marynowane
-
Opieńki marynowane
-
Kurki marynowane
-
Marynata do grzybów
-
Grzybki w zalewie octowej
-
Marynowane pieczarki
-
Marynowane prawdziwki
-
Podgrzybki marynowane
-
Kanie marynowane
-
Maślaki w occie
-
Maślaki marynowane
-
Rydze kiszone
-
Grzyby marynowane na słodko
-
Grzyby po kaszubsku
-
Kurki w occie
-
Borowiki marynowane
-
Grzyby marynowane
Więcej informacji na temat tradycyjnych grzybów marynowanych
Tradycyjne grzyby marynowane to doskonały pomysł na zamknięcie sporej dawki witamin w słoiku, po które możemy sięgnąć w dowolnej chwili.
Przygotowanie ich jest niezwykle proste i szybkie, na pewno poradzi sobie z nią każdy nawet osoba początkująca w kuchni. Przetwory na zimę kiedy nie wszystkie warzywa i owocowe są ogólnie dostępne to bardzo dobry pomysł. Warto poświęcić chwilę i takowe przygotować.
W tym wypadku wystarczy, że wybierzesz swoje ulubione grzyby. Śmiało możesz postawić na borowiki, podgrzybki, maślanki, opieńki, kurki czy pieczarki. Tak naprawdę każdy rodzaj grzybów sprawdzi się do marynowania.
Jak zrobić domowe przetwory i jak marynować grzyby?
W pierwszej kolejności oczyść dokładnie grzyby, teraz ugotuj je delikatnie w lekko osolonej wodzie. W tym przypadku postawiłam na grzyby bez żadnych dodatków, jeśli jednak chcesz możesz zamarynować grzyby z cebulą i czosnkiem, mają one działanie antybakteryjne i antywirusowe co ma ogromne znaczenie w kontekście naszej odporności szczególnie teraz w okresie jesienno – zimowym. Krótko sparzone grzyby przełóż do słoików. Teraz zalewa, która jest tak samo prosta do przygotowania. Teraz zalewa. W garnku zagotuj wodę z octem i przyprawami. Zalej nią słoiki z grzybami.
Ocet i proces domowej pasteryzacji zadziała konserwująco i sprawi, że domowe przetwory będą zdatne do spożycia przez naprawdę długi czas. Nie braknie historii z piwnicami naszych babć pełnych słoików z domowymi przetworami. Kiedyś wykonywanie ich było na pewno dużo bardziej popularne aczkolwiek w ostatnich czasach powraca się do tego. Każdy z nas chce odżywiać się zdrowo i świadomie. Samodzielne przygotowanie marynowanych grzybów, surówek, dżemów, konfitur sprawi ze będziemy wiedzieć co jest w środku i jak zostały te przetwory przygotowane.
Dodatkowo domowe przetwory będą cennym źródłem witamin i składników mineralnych.
Grzyby w occie idealnie sprawdzą się jako dodatek do dań, będą także dobre jako przekąska.
Przepis na tradycyjne grzyby marynowane dokładnie opisuję nieco niżej.
Skoro już wiesz jak zrobić tradycyjne grzyby marynowane, które możesz przełożyć do słoików i zrobić zapasy na zimę, nie pozostaje nic innego jak spróbować samodzielnie.
Alergeny w tradycyjnych grzybach marynowanych
Lista alergenów dla tradycyjnych grzybów marynowanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na tradycyjne grzyby marynowane nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- liście laurowe
Wartości odżywcze tradycyjnych grzybów marynowanych
Jeśli domowe przetwory są prawidłowo przygotowane mogą stać nawet kilka lat.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.