Tosty z jajkiem sadzonym
- Chleb tostowy żytni - 2 kromki (40 g)
- Rukola - 1 garść (20 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
- Słonecznik nasiona łuskane - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na tosty z jajkiem sadzonym krok po kroku
Jajka usmaż na rozgrzanej patelni z olejem rzepakowym.
Pieczywo opiecz w tosterze.
Posmaruj pieczywo odrobiną masła i obłóż rukolą.
Połóż na nim usmażone jajka.
Dopraw do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Więcej informacji na temat tostów z jajkiem sadzonym
Tosty z jajkiem sadzonym to idealna propozycja na śniadanie czy kolację. Chrupiące, lekko opieczone w tosterze pieczywo z towarzystwie sadzonego jajka z półpłynnym żółtkiem z dodatkiem Twoich ulubionych warzyw. Czy dzień może zacząć się lepiej? Nie ma takiej możliwości. Po takim śniadaniu dzień będzie wspaniały. Zatem jak zrobić tosty z jajkiem sadzonym? Nic prostszego, na niewielkiej ilości oleju rzepakowego usmaż jajka sadzone tak aby konsystencja żółta była półpłynna. Pod koniec smażenia dopraw je świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną soli. Chleb tostowy delikatnie podgrzej w tosterze tak aby był chrupki. Najlepiej jeśli wybierzesz wersję pełnoziarnistą. Śmiało możesz także użyć zwykłego pieczywa, które normalnie używasz w swojej diecie. W tym wypadku postaw na to z pełnego przemiału, żytnie lub razowe na zakwasie. Na przygotowanym chrupkim i ciepłym pieczywie ułóż warstwę sałaty. Ja wybrałam rukolę, która jest delikatnie ostra, nada wyrazistego smaku. Możesz postawić na delikatna w smaku roszponkę, sałatę masłową a nawet mix sałat. Ważne aby znalazła się porcja zieleni. Na niej ułóż usmażone jajka z półpłynnym żółtkiem. Tosty z jajkiem sadzonym możesz przygotować też z guacamole lub z sałatką pełną warzyw i zjeść z ciepłymi tostami. Zawsze gdy przygotowuję to danie podaje je w towarzystwie warzywnej sałatki z dużą ilością pomidora, ogórka, czerwonej cebuli i pokruszonego sera feta. Nie zapominajcie o sporej ilości świeżych ziół. Postawcie na domowej roboty dip, którym możecie polać jajko sadzone na toście lub bezpośrednio sałatkę warzywną. Będzie to niesamowicie dobre połączenie.
Przepis na tosty z jajkiem sadzonym jest niezwykle prosty i na pewno nie jeden raz uratuje Twój poranek. Sprawdzą się one idealnie na śniadanie. Pokochają je nie tylko dorośli ale też będzie to dobry pomysł na śniadanie dla dzieci. To będzie pyszne rozwiązanie nie tylko w letnim okresie ale także zimą. Warto wtedy stawiać na ciepłe śniadania, które nas rozgrzeją i dodadzą energii na resztę dnia.
Alergeny w tostach z jajkiem sadzonym
Lista alergenów dla tostów z jajkiem sadzonym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb tostowy żytni
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze tostów z jajkiem sadzonym
Jajka sadzone smaż na oleju roślinnym. Dobrym rozwiązaniem będzie olej rzepakowy.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.