Tortilla z tuńczykiem
- Tuńczyk w sosie własnym (150 g)
- Pomidor - 1 duża sztuka (200 g)
- Ogórki kiszone - 4 male sztuki (200 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (150 g)
- Oliwki czarne (120 g)
- Awokado - pół średniej sztuki (100 g)
- Majonez (80 g)
- Musztarda (40 g)
- Jajko (3 szt.)
- Tortilla pełnoziarnista - 4 sztuki (200 g)
Przepis na tortilla z tuńczykiem krok po kroku
Warzywa pokrój w drobną kostkę.
Posiekaj koper, szczypior i pietruszkę.
Ugotuj jajka na twardo i pokrój w kostkę.
Wszystkie składniki umieść w misce dopraw solą i pieprzem, dodaj majonez i musztardę i wymieszaj.
Tortille podgrzej na patelni.
Umieść farsz na środku tortilli i złóż aby powstała sakiewka.
Więcej informacji na temat tortilli z tuńczykiem
Tortilla z tuńczykiem to dobra propozycja na lunch do pracy lub przystawka na spotkanie ze znajomymi. Przepis na tortillę z tuńczykiem jest łatwy i szybki do przygotowania, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Farsz do tortilli przygotujesz z następujących składników spożywczych: pomidor, ogórek kiszony, papryka czerwona, tuńczyk w puszce, awokado, natka pietruszki, koper, szczypiorek, jajko, musztarda, majonez oraz sól i pieprz. Użyj tortilli pełnoziarnistych, gdyż zawierają więcej błonnika i składników odżywczych.
Jak zrobić tortillę z tuńczykiem? Warzywa pokrój w kostkę, posiekaj szczypior, koperek i natkę pietruszki. Ugotuj jajka na twardo, wystudź, obierz ze skorupki i pokrój w kostkę. Umieść wszystkie składniki w misce, dodaj musztardę, majonez, sól i pieprz i wymieszaj dokładnie. Tortillę podgrzej na patelni, nałóż na nią farsz złóż brzegi i zwiń w rulon.
Pomidory są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi. Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca.
Tuńczyk w puszcze w sosie własnym jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3. Tuńczyk jest skarbnicą witamin z grupy B oraz żelaza. Zawiera również tak ważny dla naszej tarczycy a co za tym idzie odpowiedniej produkcji hormonów selen (100g tuńczyka pokrywa ponad połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek). Papryka to pochodzące z Ameryki chrupiące warzywo z rodziny psiankowatych. Zawiera duże ilości witaminy C, biorącej udział w syntezie kolagenu oraz wzmacniającej naszą odporność.
Podsumowując pomysł na tortille z tuńczykiem idealnie sprawdzi się jako przekąska na imprezę. Smaczna tortilla wspaniale smakuje na zimno. Przekąski powinny być łatwe i szybkie do przygotowania. Pyszna i szybka tortilla jest źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych.
Alergeny w tortilli z tuńczykiem
Lista alergenów dla tortilli z tuńczykiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tuńczyk w sosie własnym
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Musztarda
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tortilla pełnoziarnista
Wartości odżywcze tortilli z tuńczykiem
Tortilla z tuńczykiem to świetne danie pełne błonnika pokarmowego oraz witamin i składników mineralnych. Tuńczyk jest dobrym źródłem białka i kwasów omega 3. Ryby powinny występować w naszym jadłospisie jak najczęściej.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.