Tort szwarcwaldzki
- Jajko (7 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 i 1/3 szklanki (165 g)
- Kakao niesłodzone - 5 łyżek (50 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (8 g)
- Cukier - 3/4 szklanki (150 g)
- Kawa, gotowy napar bez cukru - pół szklanki (105 ml)
- Śmietanka kremowa 36% - 3 duże opakowania (700 ml)
- Cukier puder - 3 łyżki (30 g)
- Żelatyna - 2 łyżeczki (10 g)
- Wiśnie mrożone - 1 opakowanie (450 g)
- Czekolada deserowa - 1 tabliczka (100 g)
- Cukier trzcinowy - 3 łyżki (30 g)
Przepis na tort szwarcwaldzki krok po kroku
W dużej misce ubij na sztywno pianę z białek, a żółtka przełóż do małej miseczki. Dodawaj powoli cukier i ubijaj do momentu całkowitego roztopienia. Do piany dodawaj po jednym żółtku i ubijaj na wysokich obrotach.
Do masy jajecznej przesiej mąkę, proszek do pieczenia i kakao, cały czas ubijając mikserem.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i wylej na nią ciasto. Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 30 minut.
W osobnej miseczce ubij ostudzoną śmietanę na sztywną pianę. Dodaj do niej cukier puder i cukier waniliowy i dalej ubijaj na niskich obrotach.
Żelatynę rozpuść w szklance gorącej wody i zostaw do przestudzenia. Następnie wlej ją do kremu i dokładnie wymieszaj.
Do garnka wrzuć wiśnie, dodaj cukier trzcinowy, wlej odrobinę wody i powoli gotuj do zmięknięcia owoców.
1/3 kremu śmietanowego odłóż do osobnej miseczki. Do pozostałych 2/3 dodaj wiśnie.
Ciasto wyciągnij z piekarnika i ostudź. Przetnij je na 3 części, takiej samej wielkości. Blaty namocz lekko kawą.
Spód przełóż na duży talerz i wysmaruj jego wierzch 1/2 kremu z dodatkiem wiśni. Na wierz wyłóż kolejny blat ciasta i również pokryj go 1/2 kremu z wiśniami. Na wierz połóż ostatni blat i rozłóż na nim kolejną część kremu. Krem na koniec wygładź łyżką lub nożem.
Gotowe ciasto ozdób wiórkami startej czekolady.
-
Tort
-
Tort bezowy
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort jednorożec
-
Tort czekoladowy
-
Tort oreo
-
Tort minecraftowy
-
Biszkopty na tort
-
Tort kinder bueno
-
Biszkopt na tort
-
Tort pavlova
-
Tort orzechowy
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort bez pieczenia
-
Tort makowy
-
Tort malinowy
-
Naked cake
-
Ganache z białej czekolady
-
Torty urodzinowe
Więcej informacji na temat tortu szwarcwaldzkiego
Tort szwarcwaldzki to przepyszny deser o smaku czekoladowo wiśniowym. Idealnie nadaje się na wszelkie uroczystości ze względu na pyszny smak, kremową konsystencję i elegancki wygląd. Stanowi wspaniałą dekorację imprezowego stołu. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości, szczególnie tych z wiśniami.
Przepis na tort szwarcwaldzki jest dość łatwy, choć może się wydawać skomplikowany na pierwszy rzut oka, gdyż ciasto prezentuje się naprawdę efektownie. Jednak można je zrobić w naprawdę szybkim czasie i cieszyć się tym wspaniałym ciastem z domownikami i gośćmi.
To ciasto z wiśniami jest niesamowicie smaczne. Biszkopt jest odpowiednio miękki i bardzo puszysty. Dzięki dużej ilości kakao jest przyjemnie czekoladowy i niezbyt słodki, dzięki czemu równoważy smak kremu śmietankowego. Idealnym dopełnieniem są duszone wiśnie, które wspaniale współgrają z całą resztą.
Choć oryginalny przepis zakłada spory dodatek alkoholu do ciasta i masy, w tej wersji nie ma takiej konieczności, by go używać, gdyż biszkopt jest dość mokry, a krem dzięki wiśniom jest przepyszny. Oczywiście można dodać do niego odrobinę likieru wiśniowego, by podkręcić jego smak.
Ten tort wiśniowy będzie idealny na urodziny i wszystkie inne ważne i uroczyste okazje, gdyż jest bardzo elegancki i klasyczny. Jest jednym z bardziej popularnych wypieków, którym zajadają się ludzie na całym świecie. Nic dziwnego, jest naprawdę przepyszny, a jego smak zaskoczy nawet największego krytyka kulinarnego.
To bardzo prosty przepis, który pozwoli zaskoczyć wszystkich gości efektownym tortem, przy małym nakładzie pracy.
Można również wykonać opcję bez pieczenia, wystarczy zamiast biszkoptów użyć czekoladowych herbatników, namoczonych w mocnej herbacie, najlepiej o smaku wiśniowym. Wtedy całość wychodzi jeszcze szybciej i łatwiej.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić tort szwarcwaldzki, który zadowoli wszystkich gości to ten przepis będzie idealną inspiracją dla ciebie. Dowiesz się z niego jak wyczarować to wspaniałe ciasto w kilka chwil.
Alergeny w torcie szwarcwaldzkim
Lista alergenów dla tortu szwarcwaldzkiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
- Czekolada deserowa
Wartości odżywcze tortu szwarcwaldzkiego
Ten tort jest dość kaloryczny i ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinien gościć zbyt często w diecie, zwłaszcza osób z cukrzycą czy insulinoopornością.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.