Tort pistacjowy
- Jajko (6 szt.)
- Cukier (275 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (150 g)
- Śmietanka kremowa 36% (400 ml)
- Czekolada biała (350 g)
- Pistacje (350 g)
- Mascarpone (400 g)
- Konfitura wiśniowa (300 g)
- Kakao 16% (proszek) (35 g)
- Mleko 2% (50 ml)
- Masło (200 g)
- Mleko w proszku (90 g)
- Wiśnie kandyzowane (100 g)
- Czekolada mleczna (50 g)
Przepis na tort pistacjowy krok po kroku
Dzień wcześniej zrób krem do przełożenia tortu.
200 g pistacji obierz ze skórek. Zalej pistacje bez łupinek wrzącą wodą. Pozostaw na 3 minuty, a po tym czasie odcedź, ostudź i oczyść.
Zblenduj oczyszczone pistacje na gładki krem (chwilę to zajmie).
Rozpuść 300 g czekolady w mikrofalówce razem ze śmietanką - nie zagotuj! Mają się tylko połączyć.
Wymieszaj razem z aromatem waniliowym i pastą pistacjową.
Masę zabezpiecz i schowaj do lodówki na całą noc.
Następnego dnia zacznij przygotowania od upieczenia biszkoptu. Nastaw więc piekarnik na 170 st. C, a do tortownicy włóż papier do pieczenia.
Oddziel białka od żółtek, a mąkę przesiej z kakao.
Ubij białka na sztywno, w międzyczasie dodając do nich stopniowo 180 g cukru.
Jak białka będą białe i sztywne, dodawaj stopniowo żółtka (stale miksując).
Na końcu dodaj do masy mąkę z kakao i wymieszaj łyżką delikatnie.
Wlej masę do tortownicy i piecz 40 minut. Ostudź biszkopt. Podczas pieczenia biszkopta wyjmij masło z lodówki.
Zrób nasączenie do ciasta: 200 ml wody, 45 g cukru oraz 36 g soku z cytryny wymieszaj.
Biszkopt przekrój na 4 równe blaty.
Składaj biszkopt w rancie.
W rancie na dnie ułóż blat biszkoptu odkrojonego z wierzchu. Polej ponczem.
Przygotowany wcześniej krem z pistacjami wyjmij z lodówki, dodaj mascarpone i ubij na gęstą masę.
Posmaruj blat 1/3 częścią kremu pistacjowego.
Na kremie wyłóż 1/3 konfitury (miejscami).
Zrób tak z kolejnymi dwoma blatami. Ostatnim blatem przykryj tort i nasącz go. Tak przygotowany tort schowaj na 5 godzin do lodówki.
Zrób tynk do tortu (po upływie około 4,5 godziny chłodzenia tortu): 50 ml mleka i 50 g cukru podgrzej, aby cukier się rozpuścił. Ostudź.
Ubij masło, aż zrobi się puszyste.
Schłodzone mleko z cukrem dokładnie wymieszaj z mlekiem w proszku.
Masę z mlekiem w proszku przekładaj stopniowo do masła i ubijaj mikserem. W razie potrzeby schładzaj go przez 20 minut w lodówce (gdyby był za rzadki).
Po upływie 5 godzin chłodzenia tortu posmaruj go tynkiem z wierzchu i po bokach. Warto połowę tynku wyłożyć i schłodzić tort przez 20 minut, po czym ponownie nałożyć drugą warstwę.
Udekoruj tort od razu: bok tortu posyp resztą posiekanych (i opcjonalnie uprażonych) orzechów.
50 g białej oraz mleczną czekoladę pokrój nożem tworząc wiórki. Posyp wierzch.
Wierzch także ozdób wiśniami kandyzowanymi.
Tort schładzaj przez całą noc.
-
Tort
-
Tort bezowy
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort jednorożec
-
Tort czekoladowy
-
Tort oreo
-
Tort minecraftowy
-
Biszkopty na tort
-
Tort kinder bueno
-
Biszkopt na tort
-
Tort pavlova
-
Tort orzechowy
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort bez pieczenia
-
Tort makowy
-
Tort szwarcwaldzki
-
Tort malinowy
-
Naked cake
-
Torty urodzinowe
Więcej informacji na temat tortu pistacjowego
Nie wiesz, jak zrobić tort pistacjowy? Duża ilość pistacji, wiśnie i czekolada… Poznaj przepis na tort pistacjowy, który będzie super inspiracją. Robienie tortu to zajęcie, które wymaga sporej ilości czasu oraz pracy. Tak czy inaczej – warto. Tort pistacjowy jest nasączony i ma pyszną masę pistacjową z serkiem mascarpone. Dodatkowo znajdziesz w nim konfiturę wiśniową, która stanowi przełamanie smaków. Sprawdź, jak zrobić tort pistacjowy oraz zobacz, jakie informacje koniecznie musisz znać, zanim zaczniesz przygotowywać tort.
Tort pistacjowy jest to biszkopt czekoladowy, który nasączony jest ponczem złożonym z soku z cytryny, cukru oraz wody. Dzięki temu ciasto jest idealnie wilgotne. Biszkopt przełożony jest kremem pistacjowym do tortu. Zrobiony jest z białą czekoladą, zblendowanymi pistacjami, aromatem waniliowym, z serkiem mascarpone i śmietanką. Biszkopt oraz masa pistacjowa są wzbogacone o konfiturę wiśniową – ona dodaje koloru oraz wzbogaca smak. Tort pistacjowy jest otynkowany kremem Milky Way. Krem do tynku zawiera masło, mleko, cukier oraz mleko w proszku. Po bokach tort udekorowany jest posiekanymi pistacjami. Na wierzchu znajdują się wiórki z mlecznej i z białej czekolady oraz wiśni kandyzowanych.
Zrobienie tortu nie jest taką łatwą sprawą, zwłaszcza dla osób początkujących. Jeżeli należysz do osób, które nie wiedzą, jak wykonać tort pistacjowy, koniecznie sprawdź, co musisz wiedzieć. Przepis na tort pistacjowy należy zacząć dzień wcześniej. Krem pistacjowy do tortu należy zacząć od obrania pistacji. Nie chodzi tylko o usunięcie łupinek (to oczywiste!), ale o skórki. By było łatwo zdjąć skórki, najlepiej jest zalać część pistacji (tylko te do blendowania, do dekoracji mogą pozostać w skórkach) wrzącą wodą i pozostawić na 3 minuty. Po tym czasie skórki bez problemu zejdą. Krem pistacjowy do tortu z białą czekoladą i z serka mascarpone należy ubijać dopiero w momencie, gdy biszkopt będzie już zimny i gotowy do przekładania. Po złożeniu tortu (w rancie), należy go w całości schłodzić (5 godzin). Jeżeli chodzi o tynk do tortu, jego zacznij robić, gdy minie 4,5 godziny od wstawienia tortu do chłodzenia. Jak zrobisz tort pistacjowy, wstaw go do schłodzenia na minimum całą noc. Wtedy tort zdąży się stężeć i będzie bardziej stabilny do krojenia.
*W przepisie na tort pistacjowy, zamiast używać zblendowanych pistacji (robionych w domu), możesz użyć pastę pistacjową już gotową do kupienia w sklepie. W przypadku użycia pasty gotowej dodaj jej 50 g.
*Masa pistacjowa powinna zawierać waniliowy aromat. Zamiast aromatu świetna będzie także laska wanilii.
Alergeny w torcie pistacjowym
Lista alergenów dla tortu pistacjowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
- Czekolada biała
- mascarpone
- Mleko 2%
- Masło
- Mleko w proszku
- Czekolada mleczna
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Pistacje
Wartości odżywcze tortu pistacjowego
Ciasto jest wysokokaloryczne. Zawiera dużo tłuszczu nasyconego, ale także jednonienasyconego pochodzącego z pistacji. Poza tym ma też dużo cukru. Indeks glikemiczny jest zaliczany do niskiego.
Energia i białka
(205g)
Węglowodany
(205g)
Tłuszcze
(205g)
Witaminy
(205g)
Składniki mineralne
(205g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.